Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chci být nejlepší na světě, říká jezdec Freestyle BMX Beran

Michael Beran v akci | foto: archiv Michala Berana

10 2015
Pětadvacetiletý Michael Beran patří k nejlepším českým jezdcům Freestyle BMX. A nezaostává ani za světovými závodníky. Rodák z Chlumce nad Cidlinou se zotavil po zranění kolena a chystá se na kole dobýt svět.

Říkají mu Berry, rád vymýšlí nové triky na BMX, ale věnuje se i alternativním zdrojům energie.

Michael Beran jezdí Freestyle BMX od roku 2004 a touží být nejlepší na světě.

„Od malička jsem chtěl jezdit motocross, ale na to nebyly peníze, tak jsem hledal dál a našel právě BDDMX,“ vypráví o svých začátcích jezdec Red Bullu.

Mohl byste zhodnotit svoje výkony v loňském roce?
Ono jich vlastně ani moc není. Nejprve jsem kvůli zranění kolena ještě nebyl připravený a o zbytku nemá cenu se zmiňovat. Mám jen dvě první místa, jinak stříbro, bronz a bramboru. Sice se mi zase povedlo odjet jeden nový trik jako první na světě, ale příští rok bych to rád viděl jinak.

Co plánujete?
Zajímají mě jen nejdůležitější závody v cizině - Simple Session, Fise, Dew Tour. Když to na nich půjde dobře, což předpokládám, zbývá jen účast na X Games. V Čechách už nechávám prostor mladším...

Mluvil jste o triku, který jste zajel jako jediný na světě. Kde berete inspiraci?
Moje hlava je jako řeka a myšlenky jako proud. Nechávám to volně plynout a vždycky se něco nového objeví.

Zjistíte někdy, že trik nejde provést?
Takhle se to nedá brát. Vymyslet trik, který není možný, je v podstatě to nejjednodušší. Stává se, že mě napadají blázniviny. Ale od té doby, co moje vlastní nápady začali provádět jiní, už neztrácím čas váháním a konám.

Jste na některý svůj vymyšlený trik opravdu pyšný?
Na 360 bikeflip to tailwhip. To je jediný trik, který jsem odjel v roce 2013 a ještě stále ho nedokázal nikdo zopakovat.

Můžete ho popsat?
Je to otočka o 360 stupňů kolem osy, kdy kolo samotné udělá salto vzad - držím ho jednou rukou za řídítka. Jakmile se dotočí, chytím ho za řídítka druhou rukou a protočím už jen rám o 360 stupňů, nasedám na pedály a je hotovo.

Nedávno jste si vyzkoušel i roli trenéra. Vaším svěřencem byl chorvatský talent Marin Ranteš. Budete dál spolupracovat?
Šlo o moji vůbec první trenérskou zkušenost a nakonec to bylo docela dobré. Mělo to i skvělý dopad, z Marina je teď také Red Bull jezdec. Jezdíme spolu po světě a snažíme se ze sebe vydat to nejlepší.

Plánujete se dál ubírat trenérskou cestou?
Asi to bude jedna z mých životních etap, ale neskončím jen u toho.

Co je Freestyle BMX

  • Freestyle BMX (zkratka z anglického Bicycle Motorcross) je disciplína, v níž jezdci předvádí akrobatické prvky na malém, ale bytelném dvacetipalcovém kole.
  • Hodnotí se počet triků, technická obtížnost a provedení.
  • „Naučit se všechny triky je nemožné. Člověk se učí donekonečna a to mě na Freestyle BMX baví nejvíce,“ říká Michael Beran, rodák z Chlumce nad Cidlinou.

Kdo pomáhá s trénováním vám?
V ježdění jsem to jenom já a můj šestý smysl. V posilovně pak Jan Větrovský, který mě dává dohromady jako mechanik ve Formuli 1, a také jeho manželka Renata. Ta mě učí komunikovat s končetinami tak, aby fungovaly co nejlépe.

Co se chystáte dělat teď přes zimu?
Momentálně vyřizuji atletické vízum, nějaké to bydlení v Americe a dennodenně chodím do posilovny. Na kolo jsem od listopadu nesáhl, plánuji to až v březnu, a to nejspíš v Pensylvánii a pak v Anglii před Simple Session.

Před rokem jste měl přetržený křížový vaz v koleni. Jak jste na tom zdravotně nyní?
Jsem na tom lépe než předtím, to koleno mi dalo hrozně moc. Jak se říká, co nezabije, to posílí. Na mě to působí dvojnásob. Zesílil jsem nejen fyzicky, ale také psychicky, což je mnohem důležitější.

Vnímáte Freestyle BMX jako nebezpečný sport?
Šachy to zrovna nejsou, ale je to sport jako každý jiný, ve kterém ke zranění dochází. Můžete se tu stejně zranit při pádu z metru jako ze čtyř. Záleží na vaší pohybové zdatnosti.

Když jste teď zdravý, máte nový cíl?
Doteď jsem se jen tak trochu vozil, nyní mám jasnou vizi - chci být nejlepší na světě.

Patříte mezi českou špičku, jaké mají Češi v tomto odvětví jméno ve světě?
Máme velmi dobrou reputaci. Pokaždé, když se ukázal nějaký Čech na závodech, uměl překvapit a zaujmout nějakou originalitou. Češi byli odjakživa národ bojovníků, alespoň podle mě.

Co považujete za svůj největší úspěch?
Že jsem se dostal k firmě Red Bull, byl to můj sen. Je to jedna velká rodina, která mě v podstatě vychovává, a já jsem za to hrozně vděčný.

Díky Freestyle BMX jste se podíval už téměř po celém světě. Jak snášíte neustále cestování?
Cestování je jako droga, opravdu návykové. Vydržím deset dnů doma a pak musím zase do ciziny nebo alespoň do jiného města.

Vyměníte někdy BMX za klasické kolo?
Normální kolo mám také moc rád. Vždy když jsem doma a mám čas, vlítnu na něj. Najíždím kilometr za kilometrem a kochám se krajinou.

Čemu se věnujete, když zrovna nejste v sedle?
Rád se vzdělávám, ale asi v jiných věcech, než by lidé čekali, například mě zajímají alternativní zdroje energie. Rozšiřuje mi to rozhled nejen ve sportu, ale celkově v životě. Zajímám se o správnou funkci stravovacího systému, o anatomii lidského těla, řetězení svalů a o chemické reakce vznikající z různých podnětů v běžném životě. A jak je co nejlépe využít.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze