Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatí Andělé usnuli. Kdo nemá motivaci, ať jde pryč, říká kouč

Lavička mosteckých házenkářek s trenérem Dušanem Polozem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

7 2014
Sbohem, zlatý hattricku! Házenkářky Mostu se smiřují, že letos triple nezopakují. A po porážce v zápase roku s Michalovcemi kouč Dušan Poloz hromoval: "Jestli se někdo spokojil, že loni vyhrál tři zlaté, tak má ta holka problém!" V minulé sezoně Černí andělé dobyli interligový i český titul a památně taky evropský Challenge Cup. V aktuálním ročníku už pozlatily svou účast v Českém poháru, ale interligové prvenství jim po porážce s lídrem 26:31 asi uteče; v sázce bude ještě český primát.

Interligový titul už zřejmě neobhájíte. Nebo je nějaká šance?
Musela by nám přijít velká pomoc, ale v podstatě myslím, že 1. místo je rozhodnuté. Navíc po středečním výkonu si zlato nezasloužíme. V sobotu v Olomouci musíme ukázat, že si zasloužíme aspoň stříbro. Ale Olomouc je na koni, jde jí o play-off, každý zápas osudový. Jestli podáme výkon jako proti Michalovcům, neuspějeme ani tam. Pozor, je tady velké nebezpečí, že můžeme z českých týmů skončit druzí za Slavií. V tu chvíli bychom v případném českém finále neměli výhodu domácího prostředí. Není to tak, že skončil titul a skončila sezona. Pořád se hraje o moc!

Co šlágr rozhodlo?
Kvalita soupeře, byť osobně si myslím, že loni měl silnější kádr. Jsou daleko trénovanější, osmkrát týdně jsou v hale, mají dvakrát vyšší rozpočet, profesionální tým se vším všudy. Taky zahraniční akvizice, navíc tu ještě dvě nebyly. Nám vybouchla obrana, 31 gólů nám doma ještě nikdo nedal. Vyhráváme a prohráváme spolu, ale už dávno jsem upozorňoval na nebezpečný moment, který moc lidí bralo na lehkou váhu. A dneska se to projevilo v plné nahotě. V týmu, a vlastně v celém klubu, je jeden negativní jev: že jsou všichni spokojení s tím, co se uhrálo loni. A nepracuje se na tom, aby se tým posunul dál. To uspokojení nás stálo body.

Mostecká Iveta Matoušková v utkání proti Michalovcům.

Mostecká Iveta Matoušková v utkání proti Michalovcům.

Mostecká Petra Beňušková se snaží prosadit v zápase s Michalovcemi.

Mostecká Petra Beňušková se snaží prosadit v zápase s Michalovcemi.

Jak se to projevuje?
Ovlivnilo to spoustu herních činností, ale i tréninkový proces. Už v něm není taková kvalita, jaká byla loni, to přiznávám. Ony něco uhrály a myslí si, že vyhrály svět. Neposouvají se, všechny ty ambice nemají. Řeší spoustu jiných záležitostí, než které mají. Ale nechci to otvírat dopodrobna, to patří do šatny.

Co ještě bylo loni jinak?
Třeba přesilovky jsou teď náš nejslabší článek. Michalovce z každé daly dva tři góly, my skoro žádnou nevyhráli. Dlouhodobý problém. Při přesilovce nám nejúdernější spojka nevystřelí, hraje alibisticky. To chybí. Loni hrála skvěle Beňušková, fantasticky Vítková v obraně, Martinková měla životní formu. Teď u nich momentální výkonnost není ideální, i když Beňuška byla s Michalovcemi luxusní.

Jak zařídit, ať je tým zase hladový?
Chuť po vítězství jako loni tady není. Měli jsme seminář s Mariánem Jelínkem o motivaci, ale některé holky asi neví, o čem ten pán mluví. Na každém výkonu se dá najít chyba a posunout se dál. Bohužel tým usnul a myslel si, že už líp hrát po loňské sezoně nemůžeme. A to je to, co nás trápí.

Kudy z toho ven?
Já jsem trenér, ne motivátor. Jestli nemají motivaci hrát o stříbro v interlize, ať jdou do jiného klubu. Já na ně nebudu řvát a nutit je vyhrávat. Pocit z vítězství, to přece musí každý chtít. Já chci vyhrát každý zápas. Problém je, jestli to takhle mají všichni.

Snad obhájíme aspoň český titul, doufá Vítková

Petra Vítková, pivotka Mostu

Petra Vítková, pivotka Mostu

Loni každého zválcovaly, co se teď stalo s házenkářskými diktátorkami z Mostu? Problém je v hlavě, myslí si reprezentační pivotka Petra Vítková.

"Čeká se od nás moc, jsme v rolích favorita. Ještě se s tím nedokážeme tolik vyrovnat," uvažuje házenkářské štístko. "Loni jsme byly překvapením, hrály jsme dobře, měly chuť. Teď jsme svázané, že musíme něco dokázat. V těch našich hlavičkách to pořád je, a to nás brzdí k lepším výkonům a k lehké hře. My prostě nad vším moc přemýšlíme..."

Ve středu po dvou letech padla v interlize domácí tvrz Andělů, porážka 26:31 od lídra Michalovců navíc úřadující mistryně téměř jistě odstřihla od česko-slovenského titulu. "My už leden měly takový marný, ale i když jsme nehrály kvalitně, vyhrávaly jsme o gól," připomíná Vítková. "Myslely jsme, že jsme se z té deky dostaly. A proti Michalovcům jsme to chtěly potvrdit. Jenže jsme měly špatný den." Pivotka není bláhová, aby věřila, že Michalovce zásadně zaškobrtnou. "To opravdu ne. Bylo v našich rukách titul obhájit, bohužel jsme to nedokázaly. Mrzí mě to hodně moc, přitom jsem nám strašně věřila," štve Vítkovou.

Ani interligovým stříbrem, o které se ještě musí Andělé prát, by nepohrdla. "Žádná ostuda to není, ale zlato je zlato. Chceme dál potvrzovat, že máme na to hrát o medaile. O zlatou," myslí aspoň na české prvenství. "Jenže letos to bude úplně jiná soutěž. Na rozdíl od loňska se už hraje zase play-off."

Závěr sezony bude ještě pořádně perný. "Play-off bude na tři vítězné zápasy, namáhavé! Není to potvrzení celoroční formy, ale půjde o to, kdo bude líp naladěný, odpočatý, zdravý, kdo bude víc chtít," tvrdí Vítková a věří v mobilizaci Andělů: "Poruba i Slavia jsou nadupané, mají chuť po vítězství, ale my se nevzdáme. Snad zlatou obhájíme. Už kvůli Lize mistrů, kterou jsem dlouho nehrála."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze