Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zima kajakářky Kudějové: ledová Vltava, škola i servis pro fanoušky

Kateřina Kudějová během tréninku v Troji | foto: Archiv Kateřiny Kudějové

22 2014
Zima se sice hlásí pomalu, ale Vltava i tak studí jako led. Kajakářku Kateřinu Kudějovou to však v tréninku nezastaví. Dvojnásobná mistryně světa do 23 let se pere s vlnami, učí se na zkoušky, a ještě stíhá komunikovat s fanoušky na sociálních sítích.

V létě její sport láká fanoušky, v krásném počasí je vodní slalom úžasnou podívanou. Zato zimní tréninky v Troji, to je pro kajakářku Kateřinu Kudějovou tvrdší zkouška.

„Samozřejmě to v nízkých teplotách není ve vodě žádný med,“ uznává čtyřiadvacetiletá závodnice USK Praha. „Ale když začne mrznout, už se na vodu většinou moc nechodí.“

Jak tedy potom tréninky v době mrazivého počasí probíhají?
Využívá se pádlovací stroj v teple loděnice, i když to samozřejmě není plnohodnotná náhrada. Jinak v domácích podmínkách střídáme trénink na vodě, posilovnu, jógu a plavání. A pokud je sníh, tak i běžky. Každý den máme v plánu dvě až tři tréninkové fáze, každá zabere mezi hodinou a hodinou a půl.

Přípravu na novou sezonu jste zahájila už na konci října. Jak zatím probíhá? Daří se všechno podle plánu?
Zatím je to dost složité vzhledem k mým školním povinnostem. Letos mám končit bakalářské studium na VŠE v oboru daně a daňová politika, takže studium dostalo do jisté míry přednost před přípravou. Zvládla jsem tak pouze krátké soustředění v Čuňovu na Slovensku a v Lipsku, kde bude příští rok mistrovství Evropy. Jinak se připravuji pouze v Troji. Věřím, že v lednu dobře zvládnu zkouškové období, a pak se do přípravy pořádně vrhnu na měsíčním soustředění v Austrálii, kam odlétáme v únoru.

Fotogalerie

Pobyt v Austrálii bude určitě zajímat i vaše fanoušky, které pravidelně oslovujete na sociálních sítích. Co vás k tomu přivedlo?
Uvědomila jsem si, že je potřeba s nimi víc komunikovat. Sportovec se tak prodává, spolu s dobrými výkony je to pro nás nejsnazší a přitom nejdůležitější marketing.

Skutečně je to tak důležité?
Dřív jsem si myslela, že aby byl člověk vidět, stačí tvrdě trénovat být úspěšná na závodech. Ale v posledních letech to tak už díky sociálním sítím není. Je důležité objevovat se v médiích, ale také na Facebooku a dalších sítích, kde je kontakt s fanoušky mnohem bližší. Sociální sítě jsou navíc důležité i pro sponzory: ty současné i případné budoucí.

Vzorem v těchto aktivitách může být ve vašem sportu Vavřinec Hradilek, že? Ten sociální sítě také hodně využívá.
Je to tak, Vávra tohle zvládá na výbornou a právě u něj jsem se v tomhle ohledu dost inspirovala. Je díky tomu mnohem víc vidět, což je dobře nejen pro něj, ale i pro jeho obchodní partnery.

Co by tedy sportovec měl ke kontaktu s fanoušky využívat?
Já jsem na začátku sezony spustila facebookovou stránku, kterou jsem začala plnit fotkami a příspěvky ze závodů, z tréninku i z osobního života. A během chvíle jsem měla na stránce několik stovek fanoušků, což jsem vůbec nečekala. Jsem ráda, že lidi moje příspěvky zajímají a sledují je.

Všiml jsem si, že hodně používáte i Twitter a YouTube...
Twitter se v Česku pomalu dere na výsluní. Zatímco v zahraničí už je často populárnější než Facebook, tady ho zatím sledují hlavně novináři a odbornější veřejnost, i těm je potřeba jít naproti. Stačí se podívat třeba na fotbal: tam se díky jednomu tweetu často dělají články na několika webových serverech. YouTube kanál jsme spustili hlavně proto, abychom měli videa ze závodů i z tréninků na jednom místě. Chci nechat fanoušky nakouknout co nejvíc do našeho tréninkového procesu, takže budu přidávat během zimy videa z GoPro kamery. Aby viděli, co takový trénink obnáší.

Kateřina Kudějová

  • Reprezentantka ve vodním slalomu se narodila 17. ledna 1990 v Praze.
  • Závodí v kategorii K1 za USK Praha, trénuje ji Jiří Prskavec starší.
  • Je juniorskou mistryní světa a Evropy, na seniorském šampionátu v Praze v roce 2013 skončila v individuálním závodě osmá.
  • Ve stejném roce se v kategorii hlídek stala mistryní světa společně se Štěpánkou Hilgertovou a Evou Ornstovou.
  • V hlídkách má také dvě zlata z evropských šampionátů v letech 2011 a 2014.

Pro fanoušky je to velké zpestření, jak se ale na podobné aktivity tváří trenéři?
Ten náš (Jiří Prskavec starší - pozn. red.) je už na GoPro kamery trochu alergický, protože po posledním mistrovství světa si je pořídila polovina tréninkové skupiny. Každou chvilku ji má někdo na lodi nebo na přilbě. Ale já si myslím, že to je potřeba. Lidé, kteří nikdy neseděli v lodi, pak vidí, jak to vypadá, když projíždíme kanál, jak makáme při trénincích. A navíc se GoPro kamerou dají pořídit i úžasné fotky.

V čem mají sociální sítě a obecně komunikace s fanoušky takovou sílu? Co lidi nejvíc láká?
Je důležité, abychom jim ukázali něco ze zákulisí a přilákali je na závody. Na Světový pohár je sice v Troji narváno, ale své kouzlo mají i závody Českého poháru. Pokud díky tomu, že nahlédnou za oponu, někteří dorazí i sem, bude to dobře pro celý vodní slalom. Fanoušci pak taky vidí, že jsme obyčejní lidé s obyčejnými koníčky a starostmi, v mém případě třeba studijními.

Skloubit vysokou školu s vrcholovým sportem je asi dost složité. Jak se vám to daří?
Je to složitější, ale určitě ne nemožné. Letos tím, že budu končit, je toho ve škole hodně, ale předchozí roky se to dalo docela dobře kombinovat. Škola je důležitá, v našem sportu se člověk v žádném případě nezabezpečí do konce života, takže musí být připravený na život po kariéře. A dokončit vysokou školu je určitě dobrý základ.

Učení asi přijde na řadu i během vánočních svátků, že?
Určitě. Loděnice bude přes svátky zavřená, takže se budu věnovat víc učení než tréninku. Vánoce si ale určitě užiju. Letos budu slavit dokonce dva Štědré dny: první o něco dřív s rodinou a potom s přítelem. Pustím si pohádky, trošku si odpočinu.Najdete na iDNES.czmobilní verze