Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejvíc naštve rána do nosu, přiznává brněnský brankář Bavlnka

NEŽIJE V BAVLNCE. Úděl házenkářského brankáře není snadný, Jiří Bavlnka se s ním však umí poprat. KP Brno na něj spoléhá v boji o play-off, zatím je v extralize sedmé. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

2 2014
Říká, že je proslulý tím, že jeho hlava přitahuje balony. Což není zrovna nejpříjemnější vlastnost... „Taky ji mám hrozně rád,“ pousměje se Jiří Bavlnka hořce. Při své profesi házenkářského brankáře však musí s bolestivými údery počítat. „Nejhorší je takzvaná nosovka. Zvlášť, když letí zespodu, to pak někdy teče krev. Ale zlomený nos jsem ještě neměl,“ přibližuje pětadvacetiletá opora brněnského KP.

Míváte ze zákroku hlavou radost, nebo jste naštvaný, že jste dostal ránu?
Tak napůl.

A když vás trefí do hlavy spoluhráč na tréninku?
To jsem naštvaný, že si to nenechal na zápas. I když vím, že někde se to musí natrénovat, protože kolem hlavy to brankáři nemají rádi a málokdy se to chytá. Když mě někdo trefí, tak poprvé dobrý, podruhé už jsem naštvaný. Ale kluci pak řeknou, že mě na něco pozvou. Teda když to není nějaký šílenec, co jenom řekne „sorry“.

Snažíte se naplno i na tréninku?
Když v brance chytáte na půl plynu, tak nechytnete vůbec nic.

Proč jste si vlastně zvolil nevděčný post brankáře?
Když jsem byl malinký, tak jsem začínal v útoku, ale asi po roce se mi nechtělo moc běhat, tak jsem to zkusil v bráně. Něco jsem chytl, tak už jsem tam zůstal a začalo mě to bavit.

Využíváte při zákrocích spíš reflex, nebo předvídavost?
Jak kdy, je tam spojené obojí. Já jsem spíš intuitivní typ, ale nerad bych něco prozrazoval.

Jak v házené vypadá parádní zákrok? Třeba hokejoví brankáři si nejvíc vychutnají ty lapačkou...
Já mám někdy taky takovou lapačku. (směje se) Ale třeba když je proskok na šestce a vykopnu to nohou, tak to vypadá taky efektně.

„Když za gól nemůžu, tak jsem v klidu, nebo se rozčílím na obranu.“

Jiří Bavlnka, brankář KP Brno

Vaši hokejoví kolegové pustí za zápas pár gólů, u vás jdou počty do desítek. Jak se s obdrženými brankami srovnáváte?
Hokejisti jsou zklamaní z každého gólu. To my někdy taky, ale v hlavě si to musíme hned srovnat a jedeme dál. Když jich dostaneme 25 za zápas, bereme to normálně.

Rozčilujete se hodně?
Když za to moc nemůžu, tak jsem v klidu, nebo se rozčílím na obranu. (směje se) Když je to moje, tak jsem naštvaný na sebe a většinou jdu střídat. Chytá se mnou Petr Štolcar a vždycky se nějak domluvíme. Když je vidět, že je to horší, tak se vyměníme.

Jaký gól vás nejvíc naštve?
Buď z dálky, když už to hráč nemůže jinam hodit a já tam nejsem. Nebo z křídla, kdy už je soupeř v nulovém úhlu. Takové šmudláky jsou nejhorší.

Sledujete brankářské statistiky?
Průměr gólů určitě ne, v házené se spíš sleduje počet zákroků na utkání a jejich úspěšnost. 45 procent je hodně dobrý výkon, přes 50 je to nadstandardní.

Studujete podrobně soupeře?
Používám video, každý zápas je natočený na internetu. Něco mi k tomu řekne trenér a já si ještě pouštím, co mě zajímá. Mám papíry a vždycky si vytáhnu ten, co potřebuju.

Letos prý s obránci pilujete lepší souhru. O co přesně jde?
Zkoušíme varianty, kdy kluci blokují jednu část brány, a já mám tu druhou. Občas to vyjde, občas ne. Loni z toho někdy byly laciné góly, kdy jsem byl zklamaný já i oni. Teď se to snažíme zkvalitnit a v průběhu sezony se to určitě zlepší.

Od vašeho týmu se po dvou zklamáních čeká úspěch. Jak šance týmu vidíte vy?
Bude to těžké, protože nás všichni vidí v osmičce nebo i výš, ale týmy ze spodku hodně posílily a bude to otevřený boj až do konce. Můžeme skončit druzí, ale i osmí. Důležité bude vyhrávat domácí zápasy a zvenku přivézt pár výher. Ale když budeme venku vyhrávat víc, tak se zlobit nebudeme. Všichni jsme zase o rok zkušenější a měli bychom být i sehranější. Tak doufám, že se to projeví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze