Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ve Světovém poháru chci do desítky, říká biker Škarnitzl

Jan Škarnitzl | foto: Miloš Lubas

12 2014
Přední český biker Jan Škarnitzl vstupuje do Světového poháru. V jihoafrickém Pietermaritzburgu chce v neděli zabojovat o první body. "Úvodní výsledky napovídají, že jsme v zimní přípravě neudělali žádnou chybu. Letos chci zaútočit na první světovou desítku," říká závodník stáje Sram Rubena Trek z Lučan nad Nisou, dvanáctý z olympiády v Londýně a jedenáctý z loňského mistrovství světa.

Na co si na jihu Afriky věříte?
Je to první závod Světového poháru, takže pro mě bude prioritou dojet pro body. To je důležité kvůli místům na startu v dalším pokračování svěťáku. Samozřejmě bych rád skončil do patnáctého místa. V minulosti se mi v Jižní Africe dařilo i nedařilo. Na loňském mistrovství světa jsem tam dojel jedenáctý, ale ve Světovém poháru jsem tam nebyl lepší než čtyřicátý. Trať by mi neměla dělat problémy. Trochu se obávám jedině počasí, musím si zvyknout na zdejší horko. Tak uvidíme. Těším se a všechno zatím vypadá dobře, i kolo je nachystané.

Je trať v Africe něčím zvláštní?
Jsou tam kamenité pasáže, pár menších skoků i části s různými možnostmi průjezdu. Pokud vydrží suché počasí, bude to hodně prášit. Velký problém by ale znamenal déšť. Je tam taková zvláštní červená hlína a jakmile zaprší, strašně to klouže.

Bude pro vás v nové sezoně prioritou zaútočit na první světovou desítku?
Rád bych se posunul zase o trochu výš. Zatím se mi daří každý rok se malinko zlepšovat. Vloni jsem byl ve svěťáku dvakrát patnáctý a letos bych to chtěl posunout výš.

Co to znamená?
Aspoň v nějakém závodu Světového poháru se dostat do desítky a stabilně jezdit kolem patnáctého místa. V minulosti se mi většinou podařilo dobře se připravit na velké závody typu mistrovství světa nebo olympiády. Letos bych rád víc zabojoval i v tom Světovém poháru.

Uvidí vás i domácí příznivci cyklistiky?
Určitě. Český pohár povýšil o kategorii výš, což znamená, že by měla být větší zahraniční konkurence. Vloni jsem získal celkové prvenství, které bych chtěl určitě obhájit a některé ze závodů vyhrát. Budeme se soustředit na mistrovství republiky v cross country i maratonu. Pak se možná objevím na menších závodech na Liberecku nebo podnicích typu Kolo pro život. To se uvidí podle aktuální termínovky a únavy. Někdy je lepší závod vynechat a soustředit se na trénink.

Je pro vás stále metou dostihnout českou jedničku Jaroslava Kulhavého?
Doufám, že se mu pořád malinko přibližuju. Jarda měl letos problémy, takže teď bych ho asi porazil. Ale dá se říct, že on je pro mě takový motor, který mě táhne dopředu a motivuje mě. Když vás nějaký závodník poráží, snažíte se ho dorovnat.

Spolu s Kulhavým a Cinkem tvoříte silnou trojici českého cross country. Co tomu říkáte?
Je to paráda, můžeme se navzájem doplňovat. Když to jednomu nejde, druhý ho může na velkém závodě zastoupit. Vzácně vyrazíme i na společný trénink. Poslední roky šlo české cross country hodně nahoru, ale máme i výborné maratonce Hynka nebo Raboně. Jsem hrozně rád, že čeští závodníci promlouvají do světového dění. Na velkých závodech nás začínají brát jako rovnocenné partnery.

V úvodu sezony za sebou máte už pár závodů. Dá se z toho vyvozovat, že máte na startu dobrou formu?
Doufám že ano, protože se mi poměrně povedly závody na Kypru a pak v Rakousku. Vypovídá to o tom, že jsme v zimní přípravě neudělali žádnou chybu. Samozřejmě Světový pohár bude něco jiného, ale výsledky dosavadních závodů potvrzují zlepšení.

Je u vás něco nového třeba v materiálním vybavení?
Mám k dispozici pevné i celoodpružené kolo, žádná zásadní změna nepřišla. Mám stejné obutí, rámy i doplňky, se kterými jsem byl loni naprosto spokojený. Nemusím si zvykat na něco nového a rovnou můžu naplno závodit.

Vrchol sezony pro vás bude mistrovství světa, nebo vám půjde hlavně o Světový pohár?
Byl bych rád, aby to byla kombinace obojího. Budu se snažit připravit jak na Světový pohár, zvlášť na závod v Novém Městě na Moravě, tak na mistrovství světa a možná i Evropy. Je dobré, že závodů je víc. Doufám, že aspoň dva nebo tři velké mi vyjdou na sto procent.Najdete na iDNES.czmobilní verze