Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


7 maratonů za 7 dní na 6 kontinentech? To by byla výzva, sní Vabroušek

Petr Vabroušek při pobytu v Antarktidě | foto: Archiv Petra Vabrouška

20 2014
Svoji rekordní sbírku umístění v Top 10 v prestižní sérii Ironman triatlonové organizace WTC rozšířil Petr Vabroušek loni o dalších pět a k magické stovce mu schází 27. "Na její dosažení by to chtělo, abych se na špičkové sportovní úrovni udržel ještě šest sedm let," říká železný muž z Malenovic, jemuž bude v září jednačtyřicet.

Myslíte na stovkovou metu?
Umístění v Ironmanech jsem si nikdy neevidoval. Že je jich tolik, jsem zjistil až před rokem a půl, když o tom psal specializovaný server Tri226.de. Jejich počet nechci na sílu zvyšovat. Kromě oficiálních Ironmanů se účastním i série Challenge a volných podniků. Spolu s nimi bych se přes stovku v Top 10 dostal. Ale myslím, že těch 73 míst v první desítce těžko někdo v budoucnu překoná.

Petr Vabroušek

Petr Vabroušek

Ptají se vás konkurenti, kdy skončíte?
Čas od času. Ale ti, co mě znají, ví, že nic takového neplánuji.

Jak tvoříte itinerář svých startů?
Jdu měsíc po měsíci. Podívám se, které Ironmany jsou daný měsíc, a jeden, maximálně dva si vyberu. Jiné je to v létě, kdy objíždím závody v Česku nebo blízkém okolí.

Podle čeho vybíráte Ironmany?
Mám svůj systém. Preferuji závody, které se mi líbily. Mám rád náročné tratě. Čím náročnější, tím větší šanci mám na úspěch. Pak si vybírám takové, kde jsem ještě nebyl. To je třeba letos březnový Ironman Mexiko v letovisku Los Cabos. Nebo červencový Challenge Ironman v Atlantic City. Pojmeme ho jako rodinný výlet, podíváme se do Washingtonu, Filadelfie. Destinacím, kam se mnou může jet manželka s dětmi, dávám přednost.

To musí být ale finančně náročné?
Jsou pořadatelé, kteří kryjí náklady i pro rodinu.

Tricamp s Vabrouškem

Pokud se chcete dobře připravit na Czechmana, Moraviamana, Bigmana, Oravamana nebo Slovakmana, neměli byste chybět. Tímto jednoduchým sdělením zve Petr Vabroušek na svých webových stránkách na tréninkový přípravný kemp na dlouhý triatlon, který se pod jeho dohledem koná od 1. do 5. června v Otrokovicích, dva týdny před mistrovstvím České republiky Moraviaman.

Která je vaše nejoblíbenější lokalita?
Těch je hodně. Zobecnil bych to - mám rád plavání v moři, pěkné počasí a náročné kopcovité tratě. To jsou Ironmany v Brazílii, Jižní Africe, Japonsku...

Sledujete kvalifikační žebříček pro účast na Havaji?
Zatím je ještě čas. Ale myslím, že bych se měl v první padesátce pořád pohybovat díky druhému místu z Japonska. Rád bych se pošestnácté v řadě kvalifikoval mezi profesionály, ale když se to nepovede, nic se nestane. (průběžně je 35.)

V půlce ledna jste obhájil vítězství na Isramanovi. Ale nezačíná pro vás ostrá sezona až 1. března na Ironmanovi na Novém Zélandu?
Vždycky startuje v momentu, kdy ukončím měsíční odpočinek v prosinci.

Petr Vabroušek po triumfu v ultramaratonu v Antarktidě

Petr Vabroušek po triumfu v ultramaratonu v Antarktidě

Po listopadovém triumfu v Antarktickém maratonu i ultramaratonu jste vyjádřil přání, že byste chtěl zkusit i Arktický maraton. Pozvali vás pořadatelé?
Na příští ročník to nepřipadá v úvahu. Byl vyprodaný, ještě než jsem vyhrál na Antarktidě. Nějak intenzivně se o to nezajímám. Uvidíme, jestli se mi ozvou.

Je ještě nějaká extrémní výzva, která vás láká?
Organizace, která pořádá maratony na pólech, nedávno vypustila informaci, že chystá závod sedmi maratonů v sedmi dnech na šesti kontinentech a plus Arktidě. Z logistického hlediska si to neumím moc představit, ale pokud by se to podařilo zrealizovat, byla by to pro mě výzva, kterou bych se nechal zlákat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze