Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsou to velké nervy, říká gymnastická rozhodčí, která míří do Londýna

Gymnastika (ilustrační foto). | foto: AP

25 2012
Je to trochu paradox. Zatímco pro sportovce je účast na olympiádě vrcholem jejich snažení, Blanka Mlejnková by ji klidně oželela. Rozhodčí moderní gymnastiky se totiž londýnského svátku zúčastní proto, že se na něj neprobojovala žádná česká závodnice.

"Technický komitét moderní gymnastiky letos určil, že na olympiádě budou rozhodovat neutrální rozhodčí, takže pokud bychom tam měli českou gymnastku, tak bych jet nemohla," přibližuje Mlejnková.

"Ale pořád říkám, že bych dala cokoliv za to, kdyby se mohl zúčastnit český sportovec a já se na to mohla dívat. I když je to pro mě pohlazení a zadostiučinění za to, jak dlouho se moderní gymnastice věnuji."

I rozhodčí zažívají nervy

Mezinárodní rozhodčí je od roku 1996, zároveň je předsedkyní Českého svazu moderní gymnastiky a manažerkou nejúspěšnějšího domácího oddílu SK TART Moravská Slavia Brno. Olympiáda je možná odměnou za energii věnovanou jejímu sportu, ale rozhodně ne žádnou rekreační záležitostí.

Příprava rozhodčího je v mnoha ohledech stejně pečlivá jako u sportovce. "Je to trénink, trénink a trénink. Je důležité objet světové soutěže, abych gymnastky viděla na vlastní oči, a také dokonale ovládat pravidla. Ale v tomto jsem poctivka, a i když je znám, znovu si je projdu, protože člověk není neomylný," popisuje Mlejnková.

V Londýně bude jednou ze dvanácti rozhodčích, kteří budou mít na starosti víceboj jednotlivkyň. Čtyři posuzují uměleckou hodnotu, další čtyři provedení, po dvou sudích určuje obtížnost těla a náčiní. "Až hodinu před závodem se na základě losování dozvíme, co kdo bude mít na starosti," přibližuje Mlejnková. Jejím úkolem pak bude přidělit známku do třiceti vteřin po skončení každé sestavy.

Pro rozhodčí bývá soutěž stejně stresující zkušeností jako pro závodnice. "Jsou to velké nervy. Kdo k tomu přistupuje zodpovědně, má strach, aby něco nepokazil," upozorňuje Mlejnková. "Pro mě bylo stresující hlavně mistrovství světa. Ale olympiádu už si snad užiju."

Na rozdíl od krasobruslení nemohou rozhodčí v moderní gymnastice použít video, takže se musí spolehnout na svou bystrost. "Musím být pozorná a sledovat, co kdo přesně udělá. Třeba při hodnocení obtížnosti vím, když má někdo přednožit a u toho vyhodit náčiní, a mám u toho dvě značky. Vše je přesně dané," sděluje Mlejnková. Jen posuzování umělecké hodnoty je subjektivní.

Opakované záběry se používají až při hodnocení výkonů rozhodčích. "Takže třeba večer budeme mít na programu analýzu videa," podotýká pětačtyřicetiletá sudí.

Jejich role občas bývá hodně nevděčná. "Lidé často nevědí, jak se sestavy hodnotí. Některá tak pro ně může vypadat úžasně, protože závodnice otočí pět piruet, ale vy víte, že nesplnila předepsané věci a tomu odpovídá známka. Někdy pak diváci pískají a musím říct, že je to pro rozhodčí velice nepříjemný pocit."

Rusky udávají směr, kterým se vyvíjí celý sport

I proto se má po olympiádě měnit hodnocení a místo čtyř známek budou dvě, aby byla moderní gymnastika pro diváky průhlednější. Nic to ale zřejmě nezmění na absolutní dominanci Rusek. "Ty jsou o třídu výš než všichni ostatní. Rusky hrají prim a udávají směr, kterým se moderní gymnastika vyvíjí. Pak jsou další tři čtyři země a za nimi zbytek světa," popisuje Mlejnková.

Česká republika marně hledá nástupkyni trojnásobné olympioničky z Brna Lenky Oulehlové, naposledy startovala před osmi lety v Aténách Dominika Červenková. "Letos měla největší šanci Monika Míčková, která byla první náhradnicí pro kvalifikaci v Londýně. Na ní přitom startovaly dívky, které skončily na mistrovství světa až za ní," zmiňuje manažerka brněnského SK TART Moravská Slavia svou svěřenkyni.

Proč momentálně české gymnastky zaostávají za světovou špičkou? "To bych taky ráda věděla," pousměje se Mlejnková. "Ale Český svaz moderní gymnastiky má zhruba čtyři tisíce členů, náš oddíl 70. A když jsem byla na Světovém poháru v ruské Penze, tak jen ve zdejším oddíle byly dva tisíce dětí. Mají tak obrovskou základnu, že si mohou vybírat."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze