Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hráči jdou často do boje přes bolest, říká fyzioterapeut Nymburku

Momentka z duelu basketbalistů Nymburku - ilustrační foto. | foto: Michal Miškovský, MF DNES

6 2014
Pravidelně pomáhá se zdravotními problémy nejlepším basketbalistům v zemi. Fyzioterapeut Petr Kádner pracuje pro mistrovský Nymburk, takže se může podělit o spoustu zážitků. "Podle desetiletých zkušeností můžu říct, že se moc nedá určit odvětví, v němž by sportovci byli častěji zranění než v jiném," říká Petr Kádner. "Ale přesné statistiky k dispozici nemám."

U basketbalistů se nejčastěji setkáváte s jakými problémy?
Úplně nejčetnější jsou výrony kotníků. Hráči si pod košem pořád dupou po nohách nebo po výskoku špatně došlápnou. Pak jsou to zlomené nebo různě vyvrknuté prsty a zranění kolen.

Poznáte hráče, který je ke zranění náchylný?
Často ano. Když ho nějakou dobu sleduju, tak vidím, že třeba stabilizační aparát není dokonalý. A dost odhalí i vstupní prohlídka.

Je hodně sportovců s posunutým prahem bolesti? Těch, co jdou bojovat, i když nejsou fit?
Nevím, jestli je to o prahu bolesti, spíš bych řekl o psychice. Hráč chce udělat vše pro tým, nastoupí i přes bolest, se sebezapřením. Otázka je, zda to nemůže spíš uškodit, jak tomu jednotlivci, tak týmu.

Máte v paměti nějaké hodně těžké nebo zvláštní zranění?
O sport jde tak napůl. Zažil jsem, když baletka na bobové dráze přišla o část nohy. Ale přišila se a je v pořádku.

Jakou prevenci sportovcům pro zmenšení pravděpodobnosti zranění doporučujete?
Speciální cviky na stabilizační systém. Existují různé balanční pomůcky. Svaly pak dokážou ochránit klouby i při nečekaném pohybu.

Jakým způsobem hledáte nové trendy a novinky?
U nás se podobné věci shání špatně, v češtině moc materiálů není. Ale existují zahraniční servery, kde je stále něco nového. Člověk si to musí vytřídit.

Cítíte někdy tlak od trenéra, že by zraněného hráče potřeboval mít k dispozici?
Nenazval bych to tlakem. Spíš si sedneme společně a stanovíme si nějaký termín léčby. Já se ho pak snažím dodržet nebo trochu urychlit, pokud je to možné.

Omezuje vás nějak v činnosti antidopingový program?
V jediném. Na chřipku a nachlazená nemohu hráčům podávat léky, které výborně zabírají. Obsahují zakázaný efedrin.Najdete na iDNES.czmobilní verze