Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sparta je značka i ve futsalu, říká hrající trenér Frič

Futsal, ilustrační fotografie. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

25 2014
Kdo sesadí futsalové multišampiony z Chrudimi? Pozor, boj o český titul by v budoucnu nemusel být jen formalitou. Rodí se ambiciózní konkurent. Se zavazujícím názvem a pod rukama muže, který už ve futsalu zažil hodně včetně velkých úspěchů.

„Sparta je ve sportovním světě pojem a její nabídka mi dodala velkou motivaci do budoucna,“ říká nový hrající trenér David Frič, jenž se do klubu přesunul z rodného Kladna.

Doma už jste nechtěl zůstat?
Musím říct, že poslední kladenská sezona byla hodně pozitivní. Dostali jsme do hry nové herní prvky, které nám pomohly až na páté místo po základní části. Jediným negativem bylo, že jsme trénovali jen dvakrát týdně a dlouhodobý rozvoj hry kvůli tomu nebyl optimální.

Takže jste narazil na strop možností klubu...
Sparta mi nabídla uplatnění s výhledem na několik let dopředu, to byl pro mě velký důvod ke změně. Půjdeme nahoru, chceme se přiblížit Chrudimi a Teplicím.

Takže jednou bude platit, že Sparta je velký pojem i ve futsalu?
Hodně nás to motivuje. Není náhodou, že se nám hlásí sami hráči z ostatních klubů, že by chtěli hrát za Spartu. I to je ukázka, jakou značku má ve futsalu. V kádru je 24 hráčů a každý z nich chce hrát. Co se týče konkurence, i to je velký rozdíl oproti Kladnu.

Jaké budou v nové sezoně ambice Sparty?
Chceme vybudovat mladé, perspektivní mužstvo, které bude mít v horizontu dvou až tří sezon ambice hrát o finále. Na tuto sezonu chceme konsolidovat kádr.

David Frič

Narodil se 17. února 1983 v Kladně, kde začínal s futsalem. Hrál také za Eco-Investment Praha, Slov-matic Bratislava, Bohemians a v červenci 2013 se vrátil do Kladna. V české reprezentaci odehrál 125 utkání, podílel se na bronzu z ME 2010. Od této sezony bude hrajícím trenérem Sparty a koučem reprezentace do 19 let.

Sám jste hrajícím trenérem. Lze skloubit obě funkce?
Spolupodílím se na trénování se svým kolegou Honzou Horáčkem. Já připravuju náplň tréninkového procesu a Honza koučuje zápasy. Do jejich vedení aktivně nezasahuju.

Proč jste sáhli k tomuto modelu?
Jde o to, že hrající trenér může přenášet taktiku přímo do hry, zatímco trenér zvenčí má vyšší nadhled, ale přenos instrukcí na hráče není tak rychlý a efektivní. Systém samozřejmě přináší i nevýhody, soustředění na roli hráče pro mě někdy může být velmi složité.

Platí to obzvlášť pro vás, hráče známého svým občasným impulzivním jednáním?
V téhle věci jsem musel hodně změnit svůj přístup. Pokud mám vystupovat i jako trenér, samozřejmě je potřeba se některých věcí vyvarovat. Pracuju na tom a doufám, že to během sezony bude vidět.Najdete na iDNES.czmobilní verze