Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč házenkářů Filip: Když půjdeme jedním směrem, přiblížíme se světu

Nový trenér házenkářské reprezentace Jan Filip. | foto: ČTK

23 2014
Sám říká: "Jsou nabídky, které přicházejí třeba jednou za život. Ty se prostě neodmítají." Proto úspěšný házenkář Jan Filip na startu své trenérské kariéry neodmítl nabídku na roli kouče české reprezentace. Tým povede od 1. července spolu s Danielem Kubešem. "Když to člověk nezkusí, nemůže nic dokázat," říká Filip.

Končící sezona je poslední, v níž bývalý elitní bundesligový střelec Filip dává góly - ve švýcarském St. Gallenu ještě působí jako hrající kouč. "Ale od příštího ročníku už hráčem nebudu," uvedl 40letý Filip. Jako pravé křídlo dobyl Pohár EHF, stal se nejlepším střelcem mistrovství Evropy, vicemistrem Německa...

Teď na něj však čekají úkoly trenérské. Prvním bude uspět v těžké kvalifikační skupině o Euro 2016. V ní se Češi utkají s Francií, Makedonií a Švýcarskem.

Co jste si říkal, když jste se o soupeřích dozvěděl?
Člověk si nevybere. Francie je jednoznačně největší favorit. Makedonci ukázali sílu, mají momentálně dva týmy ve čtvrtfinále Ligy mistrů, což je pro ně obrovská výhoda. Švýcaři jsou zase asi nejkvalitnějším soupeřem ze 4. koše - v juniorských kategoriích mají výborné výsledky. Ani s nimi to určitě nebude jednoduché.

Skupina pro vás bude startem u reprezentace. Jaké jsou však cíle?
Budeme se snažit posunout českou házenou tam, kde bychom ji všichni rádi viděli - i když víme, že je to nelehký úkol. Našim přáním je, aby nám pomohly kluby i celá házenkářská veřejnost. Když se spojíme a půjdeme jedním směrem, máme šanci přiblížit se světu. Jinak chceme hrát v obraně dva systémy 0-6 a 1-5 a obecně kombinační házenou na základě jasného systému.

Pojďme ke kádru národního týmu: co je třeba udělat?
Našim úkolem je zabudovat nové hráče co nejrychleji, v týmu došlo k velké obměně. Rozhodující bude, aby na sobě noví mladí hráči pracovali v klubech - aby přišli a byli použitelní tak, jak to my trenéři budeme potřebovat. Pokud se to podaří, bude šance na posun dopředu.

Máte adepty na úplné nováčky v kádru?
Už teď se objevují, ale když se podíváme na hráče, kteří v Česku běhají, možnosti nejsou takové. Musíme vycházet z toho, co máme, a hledat vhodné typy. Třeba teď Petrovského na pivotu, dlouhodobější problém je na pravé spojce.

Vás kolega Daniel Kubeš mluvil o tom, že rád dal šance i hodně mladým...
Ať už půjde o hráče z juniorských reprezentací, nebo o ty, kdo se kvůli trochu pozdějšímu vývoji ukáží v lize, všichni budou mít dveře otevřené. Bude záležet na nich, jak se s tím poperou - dostanou od nás úkoly, aby na sobě pracovali; za tři dny před kvalifikací totiž s hráčem neuděláte nic. Jeho práce musí přijít už předtím. Pokud se budou zlepšovat se, bude to signál: Ano, tenhle má zájem.

Klíčovou postavou týmu je kapitán Filip Jícha. Máte od něj třeba předběžný příslib, že bude dál reprezentovat? Rozhoduje se vždy v létě.
Věřím, že bude dál pokračovat. Filip je světově uznávaný a pro nás strašně důležitý. Věřím, že bude mít chuť - naším úkolem zase bude, abychom mu to usnadnili. Leželo toho na něm hrozně moc, Filip se obětoval pro tým a dělal věci, které nemusel, i když to ve finále z veřejnosti mělo někdy ne úplně dobrý ohlas.

Vaše plány s ním jsou tedy jaké?
Chtěl bych, aby měl možnost koncentrovat se jen na svůj výkon. Byli bychom blázni, kdybychom někoho s takovými znalostmi házené nevyužili, nevšímali si jeho podnětů a připomínek. Naopak - budeme s ním chtít konzultovat řadu věcí.

S Jíchou jste přátelé, co vztahy s ostatními bývalými spoluhráči?
Kluků, s kterými jsem hrával, je v týmu čím dál míň. Jako vedení budeme sedět u jiného stolu než hráči, to k tomu patří. Věřím, že se s tím v pohodě vypořádáme.

Vnímáte tlak a očekávání, co se s vaší novou funkcí pojí?
Tak to je, to nezměníte. Je dobře, že jsme na to dva, budeme se vzájemně doplňovat, pomáhat si. Důležitá je i podpora Karla Nocara jako reprezentačního manažera, aby celý systém byl funkční. Mým největším přáním je, aby nám veřejnost pomohla a stála za námi. Nemyslím za námi dvěma, ale za týmem.

Červnovou baráž o MS 2015 proti Srbsku odehraje Daniel Kubeš ještě na hřišti. Budete se snažit být týmu blízko, sledovat své budoucí svěřence?
To ne. Situace je jednoznačná, trenéři Haber a Hudeček mají dotáhnout sezonu a nebylo by dobré, abych se do toho já nějakým způsobem angažoval. Je to jejich úkol a věřím, že ho společně s týmem zvládnou, i když Srbsko má obrovskou kvalitu. Bylo by krásné a důležité, kdybychom se na šampionát kvalifikovali.Najdete na iDNES.czmobilní verze