Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biatlonista Žák při ME překonal plány. Jsem rozhodně spokojený, říká

DOMA SE MU DAŘILO. Jedenadvacáté místo v sobotním sprintu na 10 kilometrů na mistrovství Evropy bylo pro novoměstského biatlonistu Michala Žáka nejlepším umístěním v jeho kariéře. | foto: ČTK

5 2014
Ze všech českých závodníků na v úterý skončeném Mistrovství Evropy v biatlonu si právě on mohl na Vysočině nejvíce užít známého prostředí. Michal Žák je totiž na novoměstských tratích skutečně doma. "Při juniorském mistrovství světa (2011 - pozn. red.) jsem zde nakonec nejel ani jeden závod. Takže jsem byl rád, že jsem si tady konečně mohl zazávodit," pochvaloval si dvaadvacetiletý biatlonista.

Jaké by bylo vaše hodnocení právě skončeného šampionátu?
Začal bych u počasí, které šampionát značně ovlivnilo. Vysočina opět potvrdila svoji větrnost, každý závod hned od začátku foukalo. Se svými umístěními jsem jinak spokojený (vytrvalostní závod 66. místo, sprint 21. místo, stíhací závod 37. místo, štafeta 12. místo - pozn. red.). Byl jsem jedenadvacátý ve sprintu, počítal jsem, že když budu do třicítky, budu nadmíru spokojen.

Takže jste plány překonal.
Je to mé dosavadní nejlepší umístění v mužské kategorii. Ať to byl IBU Cup, nebo jakýkoliv mistrovský závod. Takže jsem rozhodně spokojený. V závěrečné štafetě mě mrzí, že jsem šel to jedno trestné kolo. Bylo to i trošku o hlavě. Ty rány, co jsem netrefil a dobíjel, byly těsné. Ale takový je biatlon.

Platí to, že střelnice ve Vysočina Areně je hodně nevyzpytatelná?
Je. Tady se ten vítr fakt točí chvíli zleva, chvíli zprava. Je to nárazové. Je těžké na to reagovat a pracovat s tím při střelbě. Mezi těmi pěti ranami se vítr opravdu točí ze strany na stranu. Je to hodně zrádné.

Michal Žák

Narozen: 3. dubna 1991
Klub: SKP Jablonec, do loňského léta SK Nové Město na Moravě
Osobní trenér: Marian Málek a Jiří Žák (jmenovec)
Studium: Masarykova univerzita v Brně - obor Trenérství
Zájmy: Hudba, filmy, doplňkové sporty, vzdělávání se
Více o Michalu Žákovi si můžete přečíst ZDE.

O vás je známé, že jste dobrý střelec, přesto jste ve vytrvalostním závodě měl jednu položku za pět. Co k tomu říct, jak to vzniklo?
Sám jsem nevěděl. Taky to bylo hodně o tom větru. Ale tady se toho sešlo víc. Byla to těžká dvacítka. Profil tratě sice nebyl tak hrozný, ale jak se před každou položkou jely dvě dvoukola, bylo to náročné. Zvlášť na sněhu, který tady byl. Bylo to tupé, nejelo to, takže to stálo hodně sil. Po psychické stránce jsem se sice cítil v pohodě, koncentroval jsem se, ale vítr mně ránu vždy odnesl na devět hodin. V podstatě stejné rány. Ať jsem dělal, co jsem dělal, prostě to nespadlo.

Mezi seniory byla nakonec nejlepším výsledkem sedmá příčka Michala Krčmáře ze sprintu. Odpovídá to výkonnosti této části reprezentace?
S tím, jaká tady byla konkurence, je to hodně pěkné umístění. Že se to povedlo do desítky v mužích, tak to je opravdu kvalitní výsledek.

Co jste říkal na výkony juniora Václavíka, který měl stříbro ze sprintu a bronz ze stíhačky?
Pro Adama je to obrovská odměna za jeho snahu a za to, jak k tomu přistupuje. Myslím, že si to rozhodně zasloužil. A jsem zvědavý, jak se mu zadaří na mistrovství světa, protože i tam má našlápnuto na medaili.

Váš reprezentační kolega Krčmář ve čtvrtek odcestuje na olympiádu v Soči. Co čeká vás?
My ostatní hned ve středu odjíždíme na Slovensko, do Osrblie, na další kolo IBU Cupu. Takže to je program na tento víkend. A následující víkend bude v Novém Městě Český pohár v biatlonu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze