Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jágra znám, ale olympiádu vyhrajeme my, tvrdí švédský rozehrávač Nymburka

Thomas Massamba | foto: Petr Procházka, MF DNES

8 2014
Haifa (Od našeho zpravodaje) - Thomasi, malý test, víte kdo je Jaromír Jágr? „Czech hockey player,“ téměř při otázce skočí do řeči Thomas Massamba, švédský rozehrávač basketbalového Nymburka, rodák z konžské Kinshasy.

Sportovní svět tento týden horlivě sleduje nominace hokejových týmů před zimní olympiádou v Soči, kde se česká reprezentace utká v základní skupině právě se Švédskem.  V Massambovi Češi nového fanouška rozhodně nezískají. "Jágr je v NHL výborný, ale olympiádu vyhrajeme my," tvrdil s úsměvem den před utkáním Nymburka v izraelské Haifě.

Zajímáte se o hokej?
Samozřejmě, když žijete ve Švédsku, je to pro každého téměř povinností. V letošní sezoně s Nymburkem hodně cestujeme, takže není tolik času, ale jinak se o švédský hokej zajímám a sleduji ho.

Máte nějaké oblíbené hráče?
Forsberg, bratři Sedinové, dříve Nicklas Lidström.

Thomas Massamba

Narodil se 28. března 1985 v Kinshase, hlavním městě Konžské demokratické republiky. Od šesti let žije s rodinou ve Švédsku, které také reprezentoval na letošním mistrovství Evropy. Hraje na postu rozehrávače, kromě Švédska působil i na Kypru a v Bulharsku, ve všech zemích získal mistrovské tituly. Do Nymburka přišel v průběhu letošní sezony.

A nějaké české hráče kromě Jágra znáte?
Když mi napovíte, tak se mi vybaví. Já znám docela dost hokejistů, ale nevím, jak si je podle národností zařadit. Tak velký přehled zase nemám.

Umíte bruslit?
Jistě, ve Švédsku to je jako plavání. Když vám je šest roků, šoupnou vás do bazénu a na brusle. Umět bruslit, to je tam součástí kultury.

Takže popularita basketu a hokeje se ve Švédsku nedá porovnávat?
Top sporty jsou u nás fotbal a hokej. Teď se hrálo hokejové mistrovství světa do dvaceti let, celé Švédsko tím žilo, hlavně finále s Finskem bylo obrovsky sledované. Poznal jsem to na Facebooku a Twitteru, hodně lidí tam o šampionátu psalo.

Má Švédsko na reprezentační úrovni proti Čechům větší šanci v hokeji, nebo v basketu?
Určitě v hokeji, uvidíte na olympiádě (smích). Basketbal je u nás na vzestupu, máme dva hráče v NBA, jeho popularita je ve Švédsku větší a větší. Ale hokej je na mnohem vyšší úrovni, má obrovskou tradici, v NHL působí celá řada výborných hráčů.

Thomas Massamba, švédský rozehrávač ve službách Nymburka
Massamba z Nymburka (vpravo) se snaží zastavit průnik Holstona z Artlandu.

Posunuli jsme se k basketu, tak se zeptám na Nymburk. Přišel jste až v průběhu sezony, jak se vám v Česku líbí?
Je to dobré místo pro život, i když já jsem kluk z velkoměsta a jsem zvyklý na pořádný ruch. Na druhou stranu, loni jsem hrál v Bulharsku a tam jsem bydlel ve vesnici, která byla dvacetkrát menší než Nymburk. Jedna restaurace, nedalo se tam vůbec nic dělat. Poděbrady a Nymburk jsou oproti tomu velkoměsta.

A basketbalové hodnocení?
V Eurocupu jsme měli štěstí, že se nám podařilo postoupit ze základní skupiny. Ve VTB lize jsme ztratili pár hodně těsných zápasů, tam se k postupu do play-off potřebujeme zlepšit. Vlastně jsme sezonu několikrát začínali od nuly. Hráči se vracejí po zranění, přišel jsem já, pak i Vlado Ilievski. Musíme hledat stále novou cestu, pořád se něco mění.

Máte už ve sbírce tituly ze tří zemí. Je pro vás zajímavé přidat čtvrtý? S Nymburkem se to hodně pravděpodobně podaří...
Tituly mám čtyři, jeden švédský, dva kyperské a jeden bulharský. Moc se těším na další, vyhrávání se nikdy neomrzí. Českou soutěž máme výborně rozjetou, ale teď se spíš soustředíme na zápasy v Evropě. Ty důležitější a těžší zápasy o český titul teprve přijdou.Najdete na iDNES.czmobilní verze