Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbal v Turecku? Švrdlík po brzkém návratu do Prostějova nelituje

POD ZNÁMÝM KOŠEM. Reprezentant Kamil Švrdlík si vyzkoušel půl roku basketbal ve druhé lize v Turecku a zase se vrátil do Prostějova. | foto: Petr Janeček, MAFRA

17 2015
Před sezonou opustil basketbalový Prostějov a odešel hrát druhou tureckou ligu. Teď se reprezentační pivot vrátil. Přestože jej chtělo hodně klubů z domácí soutěže, přerovský rodák Kamil Švrdlík upřednostnil Orly.

Půlroční turecké dobrodružství pro basketbalistu Kamila Švrdlíka skončilo návratem do české ligy. V druholigovém týmu Istanbul DSI přitom dlouho patřil mezi nejvytíženější hráče. Přesto se s vedením dohodl na předčasném ukončení smlouvy a vrátil se do Prostějova.

„V Turecku je hodně věcí jinak, než je Evropan zvyklý. Jiná mentalita, jiný je i basketbal. Opravdu to byla velká zkušenost,“ komentoval své působení v kosmopolitní metropoli přerovský rodák.

Z vašeho výrazu nejde vyčíst, zda jste zklamaný, že to nevyšlo do konce sezony, nebo spokojený, že už jste doma…
Zklamaný nejsem. Neberu to jako neúspěch. Vážně jsem rád, že mám takovou zkušenost za sebou. Bylo to něco nového. Vyzkoušel jsem si novou soutěž, poznal jiné prostředí. Vážně nelituji.

Jde alespoň srovnat úroveň nejvyšší české soutěže a druhé turecké ligy?
Taky to není snadné. V soutěži můžou být dva cizinci a ti jsou obvykle lepší než hráči v české lize. Ale hrají hodně na sebe. Týmové pojetí není pro ně. Domácí hráči zase o něco zaostávají. Přesto bych řekl, že obě soutěže mají podobnou úroveň.

Fotogalerie

Kamil Švrdlík

V obnovené premiéře za Prostějov jste pomohl porazit Kolín. Fanoušci vás nadšeně přivítali zpátky. Užil jste si to?
Bylo to příjemné. Vrátil jsem se domů.

Byl jste z úvodního zápasu nervózní? Prvních pět pokusů jste neproměnil, uspěl jste až ve 36. minutě.
Bylo to jak na biatlonu. Několikrát si lidi zklamaně povzdechli. Chvíli trvalo, než se mohli radovat. Už jsem si říkal, že se snad netrefím.

Před odletem do Turecka jste se těšil, že uvidíte i nějaký zápas Euroligy. Povedlo se?
Byl jsem se podívat na utkání Fenerbahce, kde hraje Honza Veselý. Byl to velký zážitek.

O vaše služby se v české lize zajímalo více klubů - Brno, Děčín nebo Pardubice. Proč dostal Prostějov přednost?
S Prostějovem jsem začal jednat úplně na konec. Už to vypadalo všelijak. Ale nakonec jsme se domluvili. A jsem rád, že můžu být v klubu, kde to znám. Parkety na palubovce zůstaly stejné, akorát koše se možná trošku posunuly. A na to si zvyknu rychle. (úsměv)

Rozhodlo, že se vedení Prostějova umělo dohodnout i na smlouvě do konce sezony a ostatní kluby preferovaly delší kontrakt?
Nechtěl jsem delší smlouvu. Chci dohrát sezonu a pak se rozhodnout, co bude dál. Nikde není řečeno, že se nedomluvíme na prodloužení.

Chcete být volný v případě zahraniční nabídky?
Sám nevím, co bude v létě. Teď mám před sebou rozhodující část této sezony, a jaká bude ta další, se teprve uvidí.

V Prostějově z posledního týmu zůstalo jen pár vašich bývalých spoluhráčů. Je to velký problém?
Tým je opravdu hodně jiný. Zůstal pouze Pavel Slezák, Radek Nečas a Roman Marko. Ale opět hraje v tabulce na špici. Máme dobrou sestavu. A osobně si nemyslím, že budu mít nějaký problém se sehráním. Zůstal stejný trenér, hraje se stejným stylem jako v minulých letech. Jen si na sebe musíme zvyknout, abychom do sebe nenaráželi. A to nebude trvat dlouho.

Orli jsou v lize třetí, postoupili do finálového turnaje Českého poháru. Takže se vracíte v pravý čas a budete sbírat další klubové úspěchy?
(smích) Téměř to vypadá, že jsem si to tak naplánoval. Ale o tom jsem vážně v Turecku nepřemýšlel. Když to ale tahle vyšlo, pokusím se týmu pomoci k další ligové medaili. A pokud možno i k úspěchu v Českém poháru. Ta trofej láká každého.Najdete na iDNES.czmobilní verze