Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po olympiádě přichází útlum, mírnil biatlonový šéftrenér očekávání

Reprezentační trenér biatlonistů Ondřej Rybář | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2014
Novou a nepoznanou situaci přinesl ranec medailí, které biatlonisté přivezli z olympijského Soči. Šéftrenér týmu Ondřej Rybář si mohl ukázat, na co chtěl, několikanásobně vyšší rozpočet mu najednou umožnil řešit i detaily, na které dřív nezbývalo. Dokonce kamion pro servismany na chvíli padl v úvahu. "Ale nepotřebujeme si hrát na to, že najednou všechno chceme," namítl kouč. "Teď peníze jsou, ale brzy být nemusí."

Kamion, byť by možná přípravu materiálu na Světových pohárech usnadnil, nakonec biatlonisté odmítli. „Je to utrácení peněz, jedno auto navíc nás v sezoně stojí 150 tisíc,“ vypočítal Rybář a raději plánoval prostředky investovat do přípravy mladých nadějí.

„Vždycky můžeme mít něco víc, ale je spousta týmů, které nemají ani to co my a jsou na tom taky dobře,“ připomněl. Přesto se na cestě k vrcholu, kde už rozhodují i drobnosti, český biatlon rozhodl pořídit nové technologie. Třeba stroje na biochemii. „Vývoj biatlonu jde strašně dopředu a je třeba na to reagovat,“ varoval hlavní trenér národního výběru.

Do této pozice byl Rybář jmenován po veleúspěšných hrách v Soči. Tehdy doma pronesl, že už nebude tolik cestovat, že chce vidět syny růst. „Místo dvaceti dnů budu z domu třeba jen deset,“ sliboval.

Jenže skoro půl roku nebylo jisté, kdo bude jeho nástupcem a on tak seděl na dvou židlích. Coby muž zodpovědný za trénování mužské části týmu a současně jako supervizor celé reprezentace. „To je ta změna, kterou jsi avizoval?“ zlobila se pak na Rybáře manželka. A on se konečně rozhodl problém rozseknout.

Tomáš Kos, kouč slovinské reprezentace, několikrát projevil zájem ujmout se kormidla, ale jednání pokaždé zkrachovalo. Po dalším neúspěchu padl verdikt: Kluky povede Marek Lejsek. A od listopadu už Rybář nebude cestovat na všechny Světové poháry, v plánu má jen pět z devíti, a bude oporou v pozadí.

„Marek ví o týmu maximum,“ připomněl extrenér. „Chtěli jsme člověka, který má vůli pomoct. Kdyby to byl někdo jiný, pak budeme jen čekat, kdy to bouchne. To Marek dal jednoznačně najevo, že tahle práce je pro něj motivací, i když se zatím necítí převzít tým naplno. Ale já mu rád a hodně pomůžu.“

Systémové změny, ale i aktuální zdravotní problémy však možná budou stát za skromnějšími výsledky českých závodníků. Olympijské namlsání je těžkým závažím před novou sezonou.

„Ale po olympiádě vždycky přichází útlum a my s tím počítáme,“ dodal Rybář. „Očekávání můžou být velká, ale kdo je opravdu fanoušek, ví, jak je v biatlonu všechno vrtkavé a co všechno může výsledek ovlivnit. Budeme se snažit bojovat o medaile, ale těžko se něco slibuje, protože i konkurence se připravuje. Někomu třeba nevyšel olympijský rok a o to silnější bude letos.“

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze