Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední z „Rychlých“ Rosolová běží za medailí. Pošlete mi energii, žádá

Česká běžkyně Denisa Rosolová na ME v Curychu během rozběhu na 400 metrů překážek. | foto: Reuters

16 2014
Curych (Od našeho zpravodaje) - Čas 17.19. Dráha číslo čtyři. Ze trojky ji bude nahánět Britka Childová. Před sebou v pětce a šestce uvidí Rusku Davydovovou a Ukrajinku Titimecovou. Proti nim a dalším čtyřem soupeřkám poběží v sobotu Denisa Rosolová na mistrovství Evropy o medaili na 400 metrů překážek.

„Příprava byla taková složitější,“ povídá její trenérka Martina Blažková. „Ale už je to zase ta stará Denča. Má chuť vítězit.“

Ještě tři týdny před šampionátem, zviklána sérii nemocí a zranění, se Denisa Rosolová rozmýšlela, zda nepoběží v Curychu radši jen hladkou čtvrtku. Překážky jí občas překážely. "Ale stejně je mám radši," tvrdila zároveň.

Rovněž trenérka ji tehdy utvrzovala: „Neustoupíme od nich. Stačí jeden závod a chytneš se.“ Zůstala jim věrná a dobře udělala. Na mistrovství republiky v Ostravě pak zaběhla druhý evropský čas roku 54,63. Rychlejší byla letos jen Britka Childová za 54,39.

„Najednou se cítím jinak, mnohem lépe,“ říká Rosolová. „Pomohlo mi, že jsem se konečně uzdravila. Předtím mě hodně omezoval streptokok, nevydržela jsem všechno, co jsem měla.“

Rozběh v Curychu vyhrála za 56,13, v semifinále ubrala čas na 54,96. „Zbylo mi víc sil než jedno procento,“ vtipkovala poté. „Vyšla jsem schody v mixzóně nahoru i dolů."

Z běžkyně, která příští týden oslaví 28. narozeniny, najednou přímo prýští radost ze závodění. Trenérka přitakává: „Užívá si to. Tu radost jednu dobu neměla, protože problémy se vrstvily a trvaly moc dlouho. Denča je ve vrcholné atletice od 16 let. Klidně mohlo dojít i k syndromu vyhoření. Chvíli hledala sama sebe, atletika ji nenaplňovala. Ale to je pryč. Radost se vrátila."

Teď se Rosolová směje i tomu, jak v každém běhu láme v Curychu hřebíky na tretrách. „Máme speciální klíče a do zásoby i nové hřebíky,“ ujišťuje.

Trenérka je přesvědčena, že o tři medaile si to rozdají čtyři ženy: Childová, Rosolová, Titimecová (letos 54,90) a obhájkyně titulu Davydovová (letos 55,63). "Ty čtyři jsou trochu odskočené od ostatních. Ale překážky jsou záludné, viz Ryžiková," připomene ukrajinskou spolufavoritku, která v rozběhu upadla na té poslední a rázem se ocitla mimo hru.

Favoritku číslo 1 Childovou bude mít Rosolová na startu těsně za sebou. "Ona to rozbíhá rychle,“ je si vědoma. Ale nechce se nechat strhnout. „Předloni v Helsinkách to Rumunka Morosanuová rozběhla tak rychle, že mě měla už na první překážce. Říkala jsem si tehdy: Co blázní? Ale pak vykapala. Nesmím se ani tentokrát nechat vyprovokovat.“

Do sedmé překážky by měla běžet na patnáct kroků. "Pokud to tak dotáhne i do té osmé, překvapí třeba i sama sebe," soudí trenérka.

Rosolová tvrdí, že bronz bude za čas 54,40 a níže.

A zlatý čas? Možná bude začínat i třiapadesátkou.

Její osobní rekord je 54,24, ze stříbrného závodu na minulém evropském šampionátu v Helsinkách. „I kdyby tady běžela Denča třeba jen setinu pod 54, bylo by to hezké,“ povídá Blažková. „Zasloužila by si to. A není to nereálné.“

„Budu potřebovat vaši energii,“ napsala Rosolová na Facebook. „Tak čím více mi jí pošlete, o to více budu ráda.“

Ze čtyř členek skupiny „Rychlý holky“, které ještě na minulém šampionátu v Helsinkách doběhly ve štafetě na stupně vítězů, zbyla v Curychu jen ona.

„Poslední Mohykánka“ Rosolová si zase utíká pro medaili.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze