Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger: Tranzitní etapa? Kdeže. Větrná, nervózní, psychicky náročná

Roman Kreuziger se vyjíždí po 11. etapě Tour de France a zároveň poskytuje rozhovor norské televizi. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

13 2016
Montpellier (Od našeho zpravodaje) - Rafal Majka přišel celý odřený z pádu, ale jinak to byla z pohledu cyklistů stáje Tinkoff velmi povedená středa na Tour de France. Peter Sagan vyhrál po úniku etapu a Roman Kreuziger si polepšil do první desítky celkového pořadí.

Pracoval na špici pelotonu, byl u útoku Petera Sagana, sám dokončil etapu jen šest vteřin za uniknuvší čtveřicí. Přijímal pak gratulaci od Olega Tiňkova, vyjížděl se u týmového autobusu na trenažeru a vykládal, že se cítí dobře.

Romana Kreuzigera se pohoda na Tour drží dál.

Jestli si někdo myslel, že dnešní etapa bude před náročným dnem na Mont Ventoux klidnější, byl rychle vyveden z omylu, že?
Hodně lidí dnes čekalo, že to bude jen taková tranzitní etapa. Jenže už včera jsem upozorňoval, že může být větrná a dost nervózní, což se i stalo. Byl tam stres hned od kilometru nula. Sky za to okamžitě po startu vzalo, Lotto taky, takže po dvou kilometrech se peloton rozdělil na čtyři skupiny. Potom tam panovala trochu nervozita vlastně po celý den, pořád se jelo, zas a znovu se peloton rozděloval. Ale celý den jsem se držel v první skupině. Tým byl dneska výborný.

Až přišlo posledních 12 kilometrů a útok kvarteta Sagan, Bodnar, Froome, Thomas.
Tam jsem trochu zaváhal, mohl jsem tam najet s Peterem a Bodym (Bodnarem). Každopádně je super, že tým vyhrál díky Peterovi už druhou etapu, klobouk dolů před ním. Možná byla škoda, že jsem tam s nimi vepředu nebyl taky, mohl jsem vydělat nějaké vteřiny navíc. Ale na druhou stranu ta energie, kterou bych kvůli tomu vydal, by zítra na Ventoux mohla chybět. Takže zatím všechno běží, jak má.

I tak jste na dnešku vydělal díky tomu, že jste dojel hned v další skupině. Rodríguez a Mentjes naopak ztratili na větru přes minutu, takže jste se posunul do první desítky.
Ale kdyby jich tam vzadu zůstalo z první desítky pět, bylo by to ještě lepší. (směje se)

Váš tým těsně před útokem Sagana a Bodnara tvrdě pracoval ve čtyřech lidech na špici pelotonu. Rozhodnutí zaútočit potom bylo spontánní?
Kontrolovali jsme to tam, pak jsme se na sebe jen tak koukli - a prostě to ucuklo. Chtěli jsme vyhrát a vyhráli jsme. Myslím, že je to zasloužené vítězství a že zvedne morálku všem.

13.července 2016 v 01:45, příspěvek archivován: 13.července 2016 v 20:25

#TDF2016 Check out the best of @LeTour stage 10's photos in our gallery: https://t.co/FoCo4jUbZQ pic.twitter.com/8QVHvpyNYx

Jak se po takové etapě cítíte fyzicky?
Nebyla moc dlouhá, takže docela normálně, v pohodě. Včera byla etapa ze začátku fyzicky hodně intenzivní, až později se zklidnila. Dneska naopak nebyla až tak náročná fyzicky, jako spíš psychicky. Museli jsme se tam tlačit celý den.

Kdyby vám někdo před Tour řekl, že Froome tady bude nejprve útočit v horách ve sjezdu a o čtyři dny později ujede pro změnu v rovinaté etapě s Peterem Saganem, věřil byste?
Asi už Chrise štvalo, jak ho lidi napadají, že jeho cyklistika je nudná. Tak se ji snaží dělat zábavnější. A je vidět, že se tím opravdu baví. Jak v tom sjezdu, tak dnes, kdy odjel ve větrné etapě, ukázal, že se hodně zlepšil v jízdě na kole. Zatím ukazuje, že je tu ze všech nejsilnější.

Zítra vám organizátoři z bezpečnostních důvodů zkrátili stoupání na Mont Ventoux. Co tomu říkáte?
Ani teď moc nevím. To uvidíme až při etapě. Na vrcholu má být extrémní vítr, proto to zkrácení. Ale až na poradě dostaneme přesnější informace. Rozhodně i tak to bude extrémně důležitá etapa - a hned po ní páteční časovka, která hodně naznačí, jak se celý závod bude vyvíjet dál.

13.července 2016 v 18:15, příspěvek archivován: 13.července 2016 v 20:27

⚠ Stage 12 is shorten due to weather conditions at the top of Mont Ventoux, the finish will be at Chalet Reynard ⚠ pic.twitter.com/BcSweLJ5eD

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze