Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dlouhé závody nemám ráda. Ale tenhle byl povedený, říká Puskarčíková

VE SJEZDU. Eva Puskarčíková při vytrvalostním závodu v Östersundu. | foto: Petr Slavík, Český biatlon

1 2016
0, 0, 4, 0. Poněkud divoký je zápis střeleckých položek Evy Puskarčíkové ze středečního vytrvalostního závodu v Östersundu. Ale takových biatlonistek bychom tentokrát našli víc než dost. Podstatné bylo, že i s touto bilancí dosáhla na 15. místo, své dosud nejlepší umístění kariéry ve vytrvalostním závodě.

Když v minulé sezoně oslavovala s ženskou štafetou triumf v Presque Isle, netušila ještě, že právě absolvovala nadlouho svůj poslední pohárový závod. Onemocnění v úvodu šampionátu v Oslu však Evu Puskarčíkovou připravilo o zbytek sezony. „Dlouho jsem nezávodila. Ale teď je zase fajn,“ říká.

Byla jste z návratu do závodů nervózní?
Ani ne. Těšila jsem se. I když zrovna ten dlouhý závod není můj úplně nejoblíbenější. Jsem ráda, že ho mám za sebou. Už jenom dva v téhle sezoně.

Co s vámi provádělo, když jste i z druhé položky odjížděla s nulou a najednou jste svítila na tabuli mezi první trojicí?
Já zůstávala docela v klidu. Už jsem zažila i takové dlouhé závody, kdy jsem dala třeba tři nuly a pak čtyřku. Takže ty dnešní nuly mě nerozházely, byla jsem v pohodě.

JEŠTĚ PŘIDEJ. Eva Puskarčíková při vytrvalostním závodu Östersundu.

A potom jste přijela na třetí položku, ležku, a při ní se pokazilo co?
Blbě jsem zareagovala na vítr. Všechny ty rány letěly sice na stejné místo, ale mimo, na pátou hodinu. Vítr byl oproti nástřelu jiný a já na něj stranově nezareagovala.

Nejlepší pohárové závody Evy Puskarčíkové

9. místo
stíhací závod, Pokljuka 2015

12. místo
stíhací závod, Pokljuka 2015

12. místo
hromadný závod, Canmore 2016

14. místo
stíhací závod, Nové Město 2015

14. místo
sprint, Chanty-Mansijsk 2015

15. místo
vytrvalostní závod, Östersund 2016

16. místo
hromadný závod, Ruhpolding 2016

Přesto nebyl boj o dobré umístění ani nadále ztracený, mimo terče pálily mnohé biatlonistky. Věděla jste to?
Jo, křičeli na mě, že té čtyřky je sice škoda, ale že mám pořád jednu z lepších střeleb. Jsem ráda, že jsem pak i tu poslední položku udržela na nule, když jsem viděla, že se ještě dá o něco bojovat.

Pozorujete, že střílíte rychleji než dřív?
V tréninku určitě, tam se má střelba hodně zrychlila. Ale v závodě... Nevím. Mám pocit, že v něm se pořád ještě bojím, jestli to rychle dám, nebo nedám. Každopádně se to posunulo. Oproti tréninkům o něco míň, ale v porovnání s loňskými závody má střelba rozhodně rychlejší je. Musím teď upevnit v sobě pocit, že to opravdu dám, že ty nuly mohou být, abych se pak při závodě nerozklepávala a neříkala si: Jo, ještě to radši zpomalím, ať mám jistotu. Tenhle pocit musím v sobě překonat.

Třásly se vám tentokrát při poslední položce ruce a nohy už i únavou? Přece jen, měla jste v tu chvíli za sebou 12 obtížných kilometrů v mrazivém počasí.
Jo, ke konci už únava byla znát. Ale v cíli jsem byla spokojená, patnácté místo je v mé kariéře jedním z nejlepších výsledků, takže já beru dnešek pozitivně jako fakt povedený závod.

Z těch vytrvalostních byl ve vaší kariéře, co se týče umístění, dokonce úplně nejlepší.
Určitě. Zatím jsem v něm skončila nejlíp na olympiádě v Soči dvaadvacátá, líp ne. Je to taková milá změna. Jo, už se těším na sprint, mám radši kratší tratě. Ale dnešek mi udělal radost, hlavně po té neděli, kdy jsem hned na začátku pokazila single mix.

Tehdy jste sama sebe nazvala hrobařem...
No vždyť jsem jím byla, pohřbila jsem to hned na úvod. Chudák Bimbo (Michal Krčmář) se tam potom mohl roztrhnout, ale už to nepomohlo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze