Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tři křížky a konec. Bojím se, blok ze skákání je zpátky, říká Ptáčníková

Tyčkařka Jiřina Ptáčníková v kvalifikaci MS atletů v Pekingu | foto: AP

24 2015
Peking (Od našeho zpravodaje) - Před třemi lety byla v Helsinkách mistryní Evropy. Jenže v Pekingu nyní napodobila dalšího českého šampiona z Helsinek 2012, čtvrtkaře Pavla Masláka. Hned úvodní kolo soutěže bylo pro ni konečnou. Na základní výšce 430 centimetrů jí laťka třikrát spadla a Jiřina Ptáčníková v Ptačím hnízdě dolétala.

Co se přihodilo?
Tři křížky, to už se mi dlouho nestalo. Já vlastně nevim, co se stalo. Cítila jsem se dobře, běželo mi to, přišel závod... a najednou CVAK a byla ze mě úplně jiná osoba. Celá ta sezona je nahoru dolů a teď jsem vychytala bod, kdy jsem dole. Asi je čas skončit ji, odpočinout si a začít trénovat na novou sezonu.

Byl snad problém s technikou, s koncentrací, s větrem?
Vítr foukal lehce proti, ale nijak tragicky, aby to ovlivnilo závod. Zkoncentrovaná jsem byla taky dobře. Měla jsem smůlu při prvním pokusu, vzala jsem si měkkou tyč a lehce jsem to lízla. Tak jsem si potom vzala zbytečně tvrdou a stálo to za p... To byl tak rychlej závod, že vážně ani nevím, co se tam stalo.

Kdy naposledy jste nezaložila základní výšku?
Asi tak tři roky to bude. (Stalo se to loni, při mítinku v Birminghamu - pozn. red.)

Co jste si tady říkala před třetím pokusem?
Byla jsem v pohodě. Říkala jsem si: Uvolni se, běž hezky, udělej hezký přechod. Ale nad laťkou jsem věděla: Je to v pytli. To víte už na zemi, že to nebude dobré. Tak jsem to tam rvala silou, ale nešlo to.

Kdybyste měla posuzovat podle předchozích tréninků, jaká výška v Pekingu ve vašem těle byla?
Skákala jsem sice na tréninku hrozně, jako prase, ale výšku to mělo. Takže jsem čekala, že to dneska probudím i rozběhem. Běhá se mi tu dobře, stadion je příjemný. Prostě jsem se s tím nepopasovala.

Vypadla jste v kvalifikaci také při evropském halovém šampionátu v Praze. Vrcholné akce vám letos nevyšly.
Jo, začalo to halou, ta byla ještě horší. Letos v létě jsem už zase skákala, seznamovala se s novou technikou. Pak ale přišel zase trochu blok ze skákání. Bojím se, musíme to honem odbourat. Nejlepší teď bude odpočinout si od toho a začít znovu.

Naordinujete si delší pauzu?
Když ten blok přišel v mé kariéře poprvé, trvalo mi potom rok, než jsem ho odbourala - a teď je to zpátky. Musím najít něco mimo sport.

Kam se před atletikou schováte?
Zahrabu se pod peřinu, budu tam měsíc a to stačí. Vyřvu se do mrtva.

Co vám pomohlo, když jste měla skokanský blok poprvé?
Víc impulzů. Změna trenéra, nový přítel, nové prostředí. Něco vymyslím.

Další změnu trenéra ale asi ne, že?
Neeeee, s Pavlem (Slukou) jsem si sedli, to byla ta nejlepší volba. Mohla jsem to udělat i dřív, ale kombinace s tátou nemá chybu. Taky už stárnu, nepůjde to už tak nahoru. Ale jsme na dobré cestě a myslím si, že pár výkonů jsem letos předvedla. Už to jen stabilizovat, najít tu chuť.

Dnes večer čeká finále vašeho přítele Kudličku. Jak se cítí?
No nevím, včera sotva chodil.

Sotva chodil?
On to trochu přehnal s tréninkem před kvalifikací. A pak i ta kvalifikace, sice se to nezdá, ale vždycky je strašně náročná psychicky i fyzicky. Ale já si myslím, že bude dobrej. Je to závodník. Mladej vlčák, jak tvrdí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze