Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jako ryba bez vody? Kajakář Prskavec pádloval i na pouštním písku

Jiří Prskavec se změnil ze slalomáře vodního v pouštního. | foto: Archiv Jířího Prskavce

21 2015
„Třetí místo patří vodnímu slalomáři Jiřímu Prskavcovi,“ vyhlásil herec Tomáš Hanák v olomouckém Bea centru bronzového v anketě Kanoista roku. Jednadvacetiletý Prskavec byl zároveň nejúspěšnějším mezi vodními slalomáři. Dvojnásobný mistr Evropy věří: „Třeba se mi letos povede ještě líp.“

Co všechno může dělat vodní slalomář v zimě, když se nedá jezdit na kanálu v Troji?
Já jsem například po dvou letech stál opět na sjezdovkách. Zimní přípravu jsem totiž začal soustředěním v italském Livignu, kam jsme odjeli hlavně na běžky. Bylo to super odreagování a strašně jsem si to tam užil.

Zároveň jste však už jste stihli i soustředění v teplých krajinách.
Hned po Vánocích jsem se vypravil do Spojených emirátů, kde se už tradičně připravujeme na trati v Al Ain. Je to skvělé rozjezdění před soustředěním v Austrálii, kam se chystám v únoru. Navíc jsem se vyhnul všemu cukroví, které o svátcích vždycky spořádám. Takže spokojenost.

Asi je tedy váha v pořádku. A co fyzička?
Fyzicky se cítím zase o trochu lépe než loni. V záběru cítím větší sílu než předchozí roky, ale o formě se zatím rozhodně mluvit nedá. Myslím, že je teď hlavní to, abych si užíval ježdění a snažil se toho najezdit co nejvíce.

Co zajímavého jste v Emirátech kromě tréninků zažili?
Vydali jsme se do pouště nafotit pár fotek, vzali jsme lodě a jezdili v nich po písku dolů. Pak jsme zkoušeli i nějaké umělecké fotky. Bylo to zase něco jiného a moc mě to bavilo.

Je písek příjemnější než chladná voda?
Písek jsem sice měl úplně všude, ale stálo to za to.

Jiří Prskavec během fyzických testů.

Jiří Prskavec během fyzických testů.

Musely to být dost netradiční Vánoce.
Odlétali jsme už 26. prosince, ale nejvíc šťastný jsem byl o den později, když jsem poprvé za dlouhou dobu sednul na vodu v krátkém rukávu. Jen v pěti lidech jsme jezdili na místním kanále skoro dvě hodiny.

Takže to bylo povedené zakončení vcelku povedeného roku?
Moc si roku 2014 vážím, byl pro mě super i navzdory tomu, že se mi nepovedlo zajet na úplně nejdůležitějším závodě - tedy na mistrovství světa. Ale myslím si, že i to mi dodalo zkušenosti. Doufám, že se mi třeba letos povede ještě líp.

Budete útočit na třetí titul mistra Evropy v řadě, tentokrát v Německu.
Říká se, že už obhájit titul je přetěžké. Nevím, co bych pak měl říkat, kdyby se mi letos na mistrovství Evropy povedlo vyhrát potřetí.Najdete na iDNES.czmobilní verze