Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mistr Evropy Prskavec: Kdybych myslel na obhajobu, medaili nezískám

STŘÍBRO! Kajakář Jiří Prskavec slaví stříbrnou medaili ze světového šampionátu ve vodním slalomu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

19 2014
V neděli mu bylo 21 let. "Slavil jsem asi do desíti a pak jsem musel pít matonku, abych neskončil někde pod stolem," usmívá se Jiří Prskavec, jedna z největších nadějí českého vodního slalomu. Je před ním rok velkých obhajob. Vždyť už loni byl mezi muži mistrem Evropy a vicemistrem světa.

Aktuálním mistrem světa je Vavřinec Hradilek. Jak soupeři ve světě reagují, že jim loni oba nejcennější tituly sebrali Češi?
No to je jasný, že závidějí.... Ne, vážně: My jsme všichni u vody kamarádi a fandíme si navzájem. Žádné narážky na nás nejsou. Myslím, že nám to všichni přáli, zvlášť když loni bylo mistrovství světa v Praze. Stejně jako jsme to my přáli dvěma anglickým deblkánoím na olympiádě v Londýně.

Takže letos na mistrovství světa, které se koná v USA, to budete pro změnu přát Američanům?
No... Těm už jsem to zlato nechal letos na třiadvacítkách v Austrálii.

Světový šampionát do 23 let se konal netradičně už v dubnu. Jak vám vyhovovalo, že jste absolvoval jeden z vrcholů tak nezvykle brzy?
Mně to nevadilo. Do Austrálie jsme už v minulosti jezdili v zimě na soustředění spojené se startem na otevřeném mistrovství Oceánie, kde se mi vždycky závodilo dobře. A letos se mi aspoň ty velké závody trochu rozdělily po celém roce.

Když nyní přijedete coby vicemistr světa mužů na šampionát do 23 let, říkají vám tam: Tady bys měl vyhrát?
Takhle to nejde brát. Konkurence i tam byla velká. V desetičlenném finále startovali čtyři lidi, kteří byli v loňském finále i na dospělých v Praze. Dobře, byl jsem asi největším favoritem, ale tu medaili jsem taky vůbec nemusel mít. Jsem i za ten bronz, co jsem tam získal, opravdu rád.

Jiří Prskavec na mistrovství světa v Praze.
Jiří Prskavec v obležení novinářů.

Mezi dospělými se naopak potkáte v reprezentaci opět se Štěpánkou Hilgertovou. Co tomu říkáte, že si vyjela nominaci i v 46 letech?
Že tam furt patří. Zase to dokázala.

Inspiruje vás? Umíte si představit, že byste stejně jako ona 27 let závodil za reprezentaci? Vy jste v ní zatím potřetí.
Ale Štěpána to dokázala v kuse, bez jediného roku pauzy! Já už jeden rok vynechal. A abych jezdil dalších 24 let? Kdybych získal každý rok medaili z mistrovství světa, tak si to představit dokážu. Ale kdybych cítil, že už mi to nejde, asi bych nedokázal dál pokračovat.

Bylo vám "minus pět let", když Hilgertová poprvé reprezentovala...
Já vím, zrovna dneska jsme to počítali.

Od Vavřince Hradilka vás naopak dělí "jen" šest let. Popichujete se v přípravě?
Jen někdy, při společných trénincích. Vávra je samozřejmě u nás v Česku pořád nejlepší a já jsem rád, že se na něj můžu dotahovat. Uvidíme, jestli ho někdy dokážu překonat a vyjet si něco cennějšího, než má on. I když to vlastně ani moc nejde, když je mistrem světa.

Jde to. Za dva roky na olympiádě v Riu.
Jo, to je pravda...

Jiří Prskavec

Coby medailista z loňského mistrovství světa jste letos nemusel v nominační sérii bojovat o místo v národním týmu a startoval jste v ní jen "mimo soutěž". Dokázal jste se přesto namotivovat?
Snažil jsem se sám sebe trochu vyhecovat, abych ty závody neměl jen jako tréninkové změření času. Ale bylo to složitější. Přece jen jsem si víc užíval  pozici diváka a bylo těžké zkoncentrovat se na jednotlivé jízdy.

Příští týden už naopak musíte závodit natvrdo, čeká vás zlatá obhajoba na mistrovství Evropy ve Vídni. Jak si věříte?
Tam se sejde minimálně dvacet lidí, kteří na to mají stejně jako já. Kdo z nich bude mít nejlepší den, ten vyhraje. Jedu do Vídně s tím, že když mi to vyjde, mám šanci na medaili. A když mi to vyjde úplně suprově, tak i na tu zlatou.

Takže si myšlenky o roli obhájce ani moc nepřipouštíte?
Kdybych si je připouštěl, tak už nikdy medaili mít nebudu. Kajak je hodně vyrovnaný. Prostě tam musím tu jízdu poslat. Když mi to nevyjde, tak to třeba vyjde příště.

Jiří Prskavec
MEDAILE K MEDAILI. Vavřinec Hradilek (vlevo) + Jiří Prskavec = zlatá a stříbrná...
Jiří Prskavec
Jiří Prskavec

Vídeňský kanál hostí vrcholnou akci poprvé a většina vodáků ho nezná. Co to pro vás znamená?
Já tam minulý čtvrtek a pátek na dva dny zajel, abych si ho vyzkoušel, takže jsem pak byl v sobotu při nominačních závodech na Trnávce pěkně koženej. Až jsem byl potom překvapený, že mi to i tak to vyšlo na Trnávce na placku. Ale Vídeň se mi docela líbí, připadá mi, že je podobná Cardiffu, kde se mi jezdí moc dobře.

Máte rád závody na nových kanálech? Protože letos vás taková zkušenost čeká i při mistrovství světa v USA.
Mám rád, když přijedu na kanál, neznám ho a hned mi to na něm začne jít. Což se mi ve Vídni povedlo. Tak uvidíme, jak to půjde v Americe. Podle videa, na které jsem koukal, není ten americký kanál nic moc. Ale i tak se těším, zase se něco nového naučím.

Co znamená, že kanál není nic moc?
To znamená, že proud a voda nejsou dobře čitelné a točí se doprava doleva.

Jak dlouho trvá, než se s takovým novým kanálem sžijete?
Podle toho, jaká je tam voda. Někdy to může trvat dva dny, jindy dva měsíce. Ale než ho opravdu poznáte, potřebujete minimálně měsíc. Není to jako domácí trať, na které trénujete celý život.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze