Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za medaile chtěl Moravec dům. Ale ani jejich cinkání úředníka nezlomilo

BIATLONISTA ROKU. Vítěz ankety Ondřej Moravec. | foto: ČTK

28 2014
Na prstech si spočítal: "Tři jsou víc než dvě, to jo. Ale posuzování nebylo na mně." Ondřej Moravec se stal Nejlepším biatlonistou roku, v anketě totiž hlasy na jeho stranu přihrály tři cenné kovy ze Soči proti dvěma, které na olympijských hrách vybojovala jeho týmová kolegyně Gabriela Soukalová. "Cením si toho, vítězství je pro mě známkou toho, že se mi daří," říkal 29letý reprezentant.

Slavnostní večer je tečkou za úspěšným rokem českého biatlonu, ale nepřišel už trošku pozdě?
Vyhlášení po takové sezoně musí být, ale mrzí mě, že nebylo dřív. Teď už jsme ve fázi tréninku a myšlenkami trošku jinde. Velká oslava nebude, není na to správná doba, uzavřeme to a budeme se zase připravovat na další sezonu.

Už se tak děje?
Trénovat jsme začali před měsícem, jsme teď doma se standardním programem - kolečkové lyže, běhání, kolo, tunel. Furt dokola. Trénujeme převážně v Jablonci, Letohradu a v Novém Městě, v srpnu máme dlouhatánské soustředění, ale ještě není upřesněno kde, jen že to bude v zahraničí.

Jak bolel návrat do biatlonové dřiny?
Letos ani moc ne. Sice jsem na dovolené byl, ale její první část byla hodně sportovní. Byl jsem na skialpech, takže jsem v podstatě trénoval. Šestihodinové túry v minimální intenzitě, ale pořád jsem se hýbal. A potom jsem byl ještě na ledovci na sjezdovkách. Minulý rok jsem ještě po třech týdnech tréninku lezl po zdi skoro po každém tréninku, ale letos to ani moc nebolí. Není to tak hrozné.

Zařadili jste nějaké novinky?
Lehce něco v posilovně, ale změny nejsou velké. Ondra Rybář by něco měnit chtěl, ale nic razantního, to by byl risk. Jen na kolečkových lyžích bychom se chtěli víc zaměřit na techniku a mít člověka, co nás bude točit na video. U mě už v tréninku budou rozhodovat maličkosti, nepřijdeme teď na nic převratného, co by nás katapultovalo výš. Sice prostor v tréninku přidat je, což se asi stane, ale na změny bych to neviděl.

Kdy jste naposledy držel v ruce pušku?
V pátek. Pak jsem byl doma, o víkendu v Novém Městě na Světovém poháru horských kol, v pondělí zdravotní prohlídka a pak už jsem střelbu nestihl. Ale když jsem začal střílet, byl jsem překvapený, jak mi to šlo, že jsem nic nezapomněl. Takhle v klidu to nebylo vůbec špatné, ale po zátěži by to bylo asi horší.

Nenasadil jste si úspěšnou olympijskou sezonou laťku moc vysoko?
To je nepříjemné, ale nebál bych se toho. Ač si nedávám dlouhodobé cíle, pro příští sezonu je mám - chtěl bych uspět v celkovém hodnocení Světového poháru, prokazovat výkonnost po celou sezonu. Ono to samozřejmě znamená uspět i na mistrovství světa, protože tam se počítají veškeré body do poháru, ale dostat se do desítky je něco speciálního. Medaile z mistrovství jakbysmet, ale úspěch v celkovém pro mě bude víc.

Prémie za medaile jste chtěl nacpat do stavby domu. Za tři medaile musí být vila, ne?
Peníze určitě na dům padnou, ale rozhodně to nebude stačit. Navíc stále nemám povolení, budu moct začít stavět až 8. října. Nemůžu hrábnout do země, aniž by z toho nekoukal nějaký průšvih. Parcelu jsem koupil před čtyřmi lety, zažádal jsem o změnu v územním plánu a dosud nic.

Úředníka nezlomily ani medaile?
Taky jsem si myslel, že dostanu výjimku. Mně by stačilo udělat i jen základy, ale ani to nemůžu. Pořád se to brzdí. Můžu se stavět na hlavu, ale opravdu to nejde.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze