Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


U hymny už jsem nebrečel, užíval jsem si ji, říkal „zlatý“ trenér Novák

Petr Novák s Martinou Sáblíkovou | foto: Pavel Lebeda pro SPORT INVEST Group.

13 2015
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - Stál v útrobách haly, poslouchal, co říká jeho zlatá svěřenka, fotografoval okolní mumraj a neustále se usmíval. Trenér Petr Novák dosáhl v 66 letech v Heerenveenu dalšího ze svých cílů. Pomohl přivést Martinu Sáblíkovou zpět na trůn světové královny trati 3000 metrů.

Zdálo se, že vaše svěřenka celý závod s Wüstovou kontroluje situaci. Bylo to skutečně tak?
Myslím, že si to opravdu kontrolovala. Ireen rozjela závod hodně rychle a před prvním střídáním pak zpomalila, takže Martina tam nechytla pořádně háka. Myslím, že to byl od Ireen i taktický tah, aby ji tím zpomalila. Říkal jsem si, že Martinu bude stát velké úsilí nabrat zase rychlost. Ireen jí mírně ujížděla, ale hned v dalším kole jsem viděl, že Martina je rychlejší - a začal jsem věřit, že vyhraje. Takhle už zajela čtvrtou vítěznou trojku v řadě. A tentokrát ji jela sama za sebe, ne že by šla do háku.

Kdy jste si byl tím zlatem opravdu jistý?
Jak šla na první pozici, věděl jsem, že to bude dobré. Donutila tak Ireen zrychlit, a to bylo na konci znát. Obě jely hodně takticky.

Fotogalerie

Kam byste tento titul ve vaší galerii úspěchů zařadil?
Cením si každého vítězství, po kterém se hraje hymna. Dneska to bylo krásné, i jsem si část hymny zazpíval. Už jsem při ní nebrečel dojetím jako dřív, ale užíval jsem si ji. Bavil jsem se před závodem s Martinou a ujišťoval ji, že může vyhrát, protože vím, co předvádí a umí v tréninku, a pozoruju tady i Ireen. Zvládla to nakonec skvěle. Těší mě, jak mění historické statistiky, může se v budoucnu dostat i na druhé místo v celkovém počtu medailí z jednotlivých tratí.

Bude obtížné dát ji za 25 hodin do páteční pětky zase dohromady?
To není problém. Jezdíme přece čtyřboje. Dokonce jsem se dozvěděl, že se z postu náhradnice posunula i do startovní listiny na pátečních 1000 metrů. Přišli za mnou, že i na kiláku může Martina startovat. Před trojkou jsem jí to neříkal, až pak jsem za ní zašel s tím, že ji odhlásím. Ona hned říkala: Jasně, kilák nejedu. Na pětku bude večer dobře připravená. Vyjede se po trojce na kole a když se dobře vyspí, tak… ale i kdyby se nevyspala, má na to celý den, aby se dospala.

Je čas z 3000 metrů zároveň i dobrým signálem do patnáctistovky, na kterou se na mistrovství světa tentokrát také chystáte?
U Martiny je patnáctistovka vždy ošemetná, jak se do ní srovná. Když jede trojku za 4:02, měla by ji zajet zhruba za 1:57. Když se do techniky nesrovná, tak těch 1:57 nedá. Tak si počkejme, jak to v neděli zvládne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze