Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravec o exhibici na Schalke: Vyhlášení bylo jako při Champions League

Na stupínku s číslem 2 zdraví diváky Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec. V exhibici smíšených dvojic na stadionu Schalke nestačili jen na Francouze Marii Dorinovou-Habertovou s Martinem Fourcadem. Třetí skončili Němci Vanessa Hinzová a Simon Schempp. | foto: Profimedia.cz

29 2015
Ten pocit zažil opět po dlouhých pěti týdnech. Poprvé od smíšené štafety v Östersundu biatlonista Ondřej Moravec projížděl cílem s rukou nad hlavou. Společně s Gabrielou Soukalovou vybojoval druhé místo v exhibičním závodě smíšených dvojic World Team Challenge na stadionu Schalke.

Tradiční a prestižní exhibici zahájilo české duo 8. místem v hromadném závodě. V konkurenci deseti vybraných dvojic z devíti zemí si však Soukalová a Moravec výrazně polepšili ve stíhacím závodě, do nějž biatlonisté vybíhali s polovičními ztrátami z předchozího klání.

Češi zaznamenali ve stíhacím závodě nejlepší střeleckou bilanci ze všech dvojic a celkově podlehli pouze největším favoritům, francouzskému duu Dorinová-Habertová - M. Fourcade. Až za nimi skončily další silné páry Hinzová-Schempp, Jurlovová-Garaničev či Semerenková-Semenov.

Poprvé v historii této exhibice se tak český tým probil na stupně vítězů, dosavadním maximem bylo loňské 4. místo.

Ondřej Moravec se z exhibice vrátil domů do Letohradu, kde s manželkou očekávají brzké narození potomka, ale nadlouho tu nezůstane. Trénovat není kde.

Gabriela Soukalová při vyhlášení Sportovce roku věštila, že stupně vítězů pro vás nejspíš budou na Schalke nedostižné, protože oba pomaleji střílíte. A vidíte - neměla pravdu.
Tak ona do jisté míry je pravda, že ty naše ležáky jsou pomalé. Zvlášť na Schalke, kde se střílejí strašně rychle, tam je to fakt mazec. Ale celkově se nám stíhačka povedla. Němci změnili profil trati a přidali kopce, kolem stadionu to bylo pořád nahoru dolů, skoro žádná rovina. Na tak krátkou exhibici byl ten profil extrémně těžký, což se projevilo i při střelbách, protože stojáky po takovém okruhu byly hodně obtížné. Při nich se dost chybovalo, a to nakonec rozhodlo.

Vám se však závod povedl také běžecky.
Z toho mám radost, ten můj běh se aspoň trošku zlepšuje. Cítil jsem se docela dobře. Navzdory tomu, jak byl profil trati těžký, nijak extrémně jsem na ní netuhnul, ani neztrácel. Naopak s výjimkou Fourcada jsem byl s ostatními schopný jet, nebo je i dojíždět.

Střelecky jste zaznamenal úplně nejlepší bilanci. Za celé dva závody jste při osmi položkách minul jen čtyřikrát.
Jo, ale stojáky jsem nedal čistě ani jednou. Přitom stoják bývá moje silnější stránka. Nohy se mi sice naštěstí neklepaly, ale po těch kopcích jsme přijížděli na střelnici dost zatížení a svoji roli sehrála také nervozita. Když jsme vjeli do arény, byl tam neskutečný rachot. Ale šlo o dobrý trénink na svěťáky, i po střelecké stránce. Něco takového nikde nanasimulujete. Jsem rád, že ležáky jsem tentokrát zvládl čistě.

Strategie střelby je přitom na Schalke jiná, že? Trestné kolo je tady kratší a někteří biatlonisté se střelbu snaží tím víc urychlit.
Určitě. Já se snažil stojáky střílet tak, že jsem na nic nečekal. Gabča je střílela víc na jistotu, což se v tomhle závodě nevyplatí, pokud nedáte nulu. Ve chvíli, kdy minete, tak to kolo zvládnete oběhnout za deset sekund. I proto jsem při stojkách víc riskoval, z čehož pak pramenily chyby. Ale stejně to dělala i drtivá většina chlapů. Tahle taktika myslím zafungovala.

Nebezpečí časových ztrát ovšem číhalo i mimo střelnici. Rus Garaničev při sjezdu u stadionu v zatáčce dvakrát upadl. Dával jste si v těch místech obzvlášť pozor?
Já ano. Zato Garaničev je blázen, už jsem s ním měl párkrát na svěťáku problémy, protože on je v tomhle směru úplně mimo, jeden z nejhorších lidí, které ve sjezdu můžete potkat. Od něj se držet radši dál - opět se mi to potvrdilo. Ani jsem nebyl překvapený, že spadnul po tom všem, co tam předváděl. Najížděl do té zatáčky v plné rychlosti a bez přibrzdění, to prostě nemohl vybrat. Možná kdyby jel bez flinty a čerstvý, tak by odšlápl, ale ne v době, kdy ho už nohy musely slušně bolet.

Zážitkem musela být naopak opět atmosféra na stadionu, kam dorazilo 40 900 diváků.
Loni se mi zdálo, že nebylo až tak plno, ale letos bylo na Schalke naopak totálně natřískáno. Neskutečná atmosféra. Tohle ti Němci vážně umí. Pár exhibicí jsem už zažil, ale na tu na Schalke nikdo nemá. Bylo to pro nás umocněné i tím, že jsme s Gabčou stáli na stupních vítězů. Ceremoniál pro nejlepší totiž probíhal jako někde při fotbalové Champions League. Když nás vyhlašovali, padaly na nás konfety, k tomu probíhala i laserová show. A následoval ohňostroj. To bylo famózní - a pro nás velký zážitek.

Systém závodu, kdy se na střelnici nedobíjí, ale rovnou se běhají krátká trestná kola, by mohl být i návodem pro rozporuplné singl mixy ve Světovém poháru, nemyslíte?
Stoprocentně. Tahle exbibice je pro pozvané lidi, kteří jsou na tom relativně podobně, takže ty rozdíly nejsou nějak extrémní. V prvním závodě jely až do poslední stojky všechny týmy v rozmezí tři čtvrtě minuty. Zato v singl mixech se to na svěťáku roztrhne pomalu hned po první položce. Dobíjení je při nich totálním nesmyslem, tím závod ztrácí na významu. IBU by se z toho mohla poučit a udělat singl mixy ve svěťáku podobně jako na Schalke.

Když jste nyní po dlouhé době opět projížděl cílem s rukou nad hlavou, byla to i malá injekce vašemu sebevědomí?
Určitě. Každý takový dílčí úspěch, i v závodě, který v podstatě nic moc neznamená, vám pomůže. Navíc mí soupeři se určitě nešetřili, měli toho v cíli plné brejle. Po závodě jsme se bavili v šatně a každý uznal, že to bylo hodně náročné. Skutečnost, že jsem s ostatními držel krok, mě rozhodně povzbudila. Jezdil jsem předtím doma jen na kolečkových lyžích, ale střelbu jsem o Vánocích potrénoval dost dobře, tak se to snad na Schalke projevilo.

Po posledním předvánočním Světovém poháru v Pokljuce jste říkal, že si od biatlonu potřebujete na pár dní úplně vyčistit hlavu. Povedlo se?
PÁR dní to bylo takřka doslova. Dva nebo tři dny jsem skoro nic nedělal. Jenže pak už se nedalo svítit, trénovat jsem musel. Ale i díky tomu, že jsem trénoval sám, jsem měl víc času na věci, které kolikrát při společném tréninku neuděláme, protože tam na ně není prostor.

Kde se budete připravovat dál? Najdete ještě někde v Česku sníh na lyžařský trénink?
Nenajdu. Myslel jsem původně, že zůstanu před dalším svěťákem doma, ale nenajdu, musím pryč. Už i na Mísečkách to bude namrzlé a lyžovat tam nepůjde. Sice je předpověď, že se ochladí, a mohlo by se tedy začít stříkat, jenže než někde připraví tratě, bude to trvat minimálně čtyři dny - a tolik času nemám. Zbytek týmu odcestoval včera na Pokljuku a já se k nim zítra přidám.

Přitom doma jste chtěl zůstat i proto, že s manželkou očekáváte v nejbližší době narození potomka.
Mám to vymyšlené tak, že budu mít na Pokljuce k dispozici auto a až to přijde, tak hned zase pocestuji zpátky domů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze