Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moravec: Začátek sezony nebyl kdovíjaký, ale cítím se den ode dne líp

Ondřej Moravec | foto: Český biatlon, Petr Slavík

11 2015
Hochfilzen (Od našeho zpravodaje) - V minulé sezoně obsadil ve Světovém poháru celkově šesté místo a z mistrovství světa vezl zlato, stříbro i bronz. Vstup do letošní sezony naopak neměl biatlonista Ondřej Moravec takový, jaký si představoval: 35., 40, a 19. místo v Östersundu. Ani vítr mu na švédské střelnici při sprintu nepřál. V Hochfilzenu chce nyní ukázat stoupající formu.

Cítíte tu, že forma stoupá?
Cítím se líp den ode dne. Začátek nebyl ve Švédsku kdovíjaký, stalo se, co se stalo. Při dvacítce jsem se tam necítil moc dobře, ale teď se to pocitově zvedá i na tréninku. Třeba to nemusí nic znamenat, ale i stíhačka mě v Östersundu psychicky povzbudila.

Vystoupal jste v ní pořadím o 21 míst.
Bohužel, už když jsem do ní startoval, tak jsem částečně věděl, že to asi na extra posun mezi Top 10 nebude, protože má ztráta na startu byla 2:35 minuty. Takovou jsem nikdy ve stíhačce neměl - a ještě k tomu jsem vyrážel na trať na 40. místě. Samotný závod se mi ale povedl. Jedu dál a uvidíme, co bude tady.

Loni jste měl úvodní pohárové kolo vynikající, ale potom jste se pro změnu trápil s formou v lednu. Říkáte si, že tentokrát by mohla plynule narůstat až do mistrovství světa?
Vždycky je lepší začít hned dobře. Čím dříve se povede nějaký úspěch, tím líp se potom jde do dalších závodů. Ale na druhou stranu udržet tu výkonnost tři měsíce je... nechci říct nemožné, jsou tu tací, kteří jsou toho schopní, ale je to rozhodně dost těžké. Snad jsem si tedy už i tu smůlu vybral a doufám, že teď to půjde správným směrem, pořád výš.

V Hochfilzenu se v porovnání s minulou sezonou změnil profil tratí. Jak se vám líbí?
Mně docela jo. Přidali tam 300metrový úsek, který by mi mohl sedět. Není to takové to prudké stoupání, je naopak jezdivé. Pamatuji se, že tenhle kopec tu byl už před nějakými šesti lety - a teď se k němu vrátili. Další změnou pak je, že trať už nevede kolem trestného kola, což je také změna k lepšímu. A na tříkilometrovém okruhu zadní kopec celý narovnali. Dřív tam byla prudší část. Teď je místo ní delší pozvolné stoupání, to kvituju. Máte tam rytmus a ten si držíte. Takové ty dva hupy, co tam bývaly dřív, mi moc nevyhovovaly.

A co říkáte kvalitě zdejšího navezeného a nastříkaného sněhu?
Ještě ve středu v něm bylo dost kamenů, ale ve čtvrtek už daleko míň. A byl jsem překvapený, jak trať při tréninku držela. Bál jsem se, když po středečním dešti bylo na některých místech maximálně jen 15 centimetrů sněhu. Ale zmrzlo to na beton, prý to ani nesolili, což je dobré pro regulérnost závodu. Pokud to takhle zůstane do našeho sprintu, měl by sníh vydržet po celou dobu závodu stejný.

Neobáváte se, že po poledním ženském sprintu už nebude trať v tak kvalitním stavu?
Ony jedou holky částečně jinudy, mají o kopec méně. A ty další kopce na louce jsou zatím tak tvrdé, že věřím, že to nepovolí.

Jaké umístění vás ve sprintu potěší?
Chtěl bych minimálně navázat na stíhačku z Östersundu. A stoprocentně mě potěší, když dobře zastřílím. Vlastně dobře ne, dobře nebude stačit. Musím zastřílet výborně. Takže za nula.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze