Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzal jsem si větší rukavice. Školácká chyba, říkal po štafetě Moravec

Ondřej Moravec se chystá na závod ve smíšené štafetě v Östersundu. | foto: Český biatlonový svaz

30 2014
Co přesně se přihodilo Ondřeji Moravcovi při předposlední položce smíšené štafety v Östersundu? „Jinou otázku jsem ještě nedostal,“ zasmál se biatlonista hodinu a půl po zahajovacím závodě Světového poháru.

Český finišman Moravec přijel na položku vleže na první pozici, jenže z ní odjížděl po dvou dobíjeních a dlouhé manipulaci s nábojem až devátý, se ztrátou 37 vteřin. Devátý byl potom také v cíli.

Jak tedy problém s dobitím náboje vznikl?
Nemohl jsem ho nejdřív zastrčit a když jsem ho pak chtěl vyndat, vyhodil jsem si ho ven. Vlastně ani napodruhé se mi ho nepovedlo dobít. Tam jsem ztratil vážně spoustu času. Vytrestal jsem se kvalitně.

Stalo se vám to už někdy?
Nestalo. Měnil jsem ale před sezonou rukavice a přecházel na novou značku. Připadaly mi pak dost těsné, tak jsem si na závod vzal o něco větší. A to byl (při práci s nábojem) kámen úrazu. Školácká chyba.

Fotogalerie

Navíc lovit v závodním stresu náboj po podložce by nejspíš nebylo jednoduché, ani kdybyste měl ideální rukavice, ne?
Tam samozřejmě existovala možnost vzít si jiný náboj z těch, které mám na dobíjení pro stojáka. Ale jsem naučený, že náboje na jednotlivé položky nerad míchám. Co kdyby se pak něco přihodilo na stojáku a já bych se jich nedopočítal? Jasně, šlo by to řešit tak, že kdybych na ležce spotřeboval nějaké náboje navíc, mohli by mi je potom ke stojáku připravit, jenže v tu chvíli mě to prostě vůbec nenapadlo.

Nevozíte s sebou další náhradní náboje jako Michal Šlesingr, který si jich vzal tentokrát do štafety na dobíjení osm?
Ne, to nevozím, mám jich vždycky akorát, tedy šest.

Běžecky jste před smolnou ležkou vypadal dobře. Takže s běžeckou formou jste zkraje sezony spokojený?
Jo, nebylo to špatné, celkem srovnatelné s ostatními. I když mi tak ve třech čtvrtinách trochu došlo a stálo mě to víc sil, než bylo zdrávo. Ale to by neměl být do budoucna zásadní problém. Nebýt toho záseku na ležce, nebyl ten dnešní závod tak katastrofický, jak navenek vypadá.

Trable s nábojem a propad pořadím se však nejspíš ve zbytku vašeho úseku podepsaly i na vaší psychice, ne?
To rozhodně, mé psychické a tím pádem i fyzické síly tím byly ovlivněné. Když člověk střílí nuly a vše je, jak má být, jede se vám hned o něco líp. Jiná věc je, pokud se vám stane něco jako dneska mně. Ale bohužel, tak to prostě bylo, zpátky nic nevezmu. Mohu se z toho jen poučit.

Michal Šlesingr na předávce s Ondřejem Moravcem ve smíšené štafetě v

Michal Šlesingr na předávce s Ondřejem Moravcem ve smíšené štafetě v Östersundu.

Utěšovali vás za cílem kolegové z týmu?
Brali to v pohodě. Hlavu mi neutrhli.

Dobrou zprávou je, že štafeta i v obměněné sestavě dokázala dlouho bojovat o stupně vítězů. Souhlasíte?
Určitě. Dneska byl ten závod extrémně našlapaný, dlouho nebyla mix štafeta takhle vyrovnaná. Za nás nastoupili ti lidé, kteří si to v nominačních závodech vyjeli. A je vidět, že nahraditelný je z olympijské sestavy skoro kdokoliv. Což může být pro nás plus.

Vy osobně si teď můžete vylepšit náladu už ve středečním vytrvalostním závodě.
Jo, mám dva dny, abych si odpočal, i když ono ani není moc z čeho. A na vytrvalostní závod se těším. Už před třemi lety jsem v něm jel v Östersundu na vítězství - a pak si ho odstřelil v poslední položce.

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze