Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po první střelbě jsem si už říkal, že je to v háji, přiznal pátý Moravec

Ondřej Moravec | foto: Reuters

5 2014
"Tak tohle se mi v hromaďáku ještě nikdy nestalo," říkal Ondřej Moravec za cílem nedělního klání biatlonistů v Oberhofu. Z posledního místa po první položce se v závodě s hromadným startem probil na konečné páté.

Co jste si pomyslel, když jste po první střelbě za sebou už vůbec nikoho neměl?
Na trestném kole jsem si říkal, že je to v háji. Pak jsem ale na kopci předjel dva lidi a koukám, že je kousek přede mnou další vláček. Tak jsem ještě nepanikařil a šel do toho.

Co se na úvodní střelbě vleže vlastně stalo?
První ránu jsem spustil, aniž bych nějak chtěl. Celá ta položka nebyla soustředěná, koncentrace chyběla. Pak mi ukazovali, ať si cvaknu, jenže já na to ani nereagoval a při druhé položce jsem si to snažil pohlídat. Pak už to bylo dobré.

Při bezchybných položkách vstoje už zase střílel starý dobrý Moravec?
Jo, dneska byly na střelnici solidní podmínky, foukalo minimálně, stojáky se mi střílely dobře. Už ve třetím kole jsem za to zkusil vzít i na trati a pár lidí dojet. A když jsem pak dal další nulu, byl jsem už hodně blízko špičce. Akorát mi v posledních dvou kolech trochu docházely síly. Škoda že jsem jich neměl tolik jako v sobotu.

Stíhat v posledním kole třetího Böa však mohlo být i vražedné, ne?

Dneska jsem na to neměl, ale kdyby to bylo včera, tak si dovolím říct, že bych ho zašlapal. On sice narval ten první kopec, ale pak i jemu docházelo, přibližovali jsme se k němu. Sjet ho nebylo nemožné, jen jsem na to neměl. V těch dvou předchozích závodech jsem se vyšťavil docela do maxima. Někde se to muselo projevit.

Vaši psychiku však 5. místo rozhodně vzpruží.
To určitě. I když já ani předtím nebyl kdovíjak psychicky dole. Věděl jsem, že jsem sprint pokazil a že se třemi trestnými koly nemůžu ani ve stíhačce pomýšlet na velký výsledek. Ale na trati jsem se v sobotu cítil dobře. Dneska jsem toho využil a dostal se na podium pro šest nejlepších. Rozhodně je to vzpruha do dalších závodů.

A ověření, že přes Vánoce jste formu neztratil.
Já se rozhodně přes Vánoce neflákal, i když cestování bylo dost, hlavně na Schalke a zpět. Pak jsem sám trénoval v Novém Městě, kde však byly kvalitní tratě a kde je střelnice světového formátu. Neměl jsem strach, že přes Vánoce něco z formy ztratím. Důležité bylo zůstat zdravý, což se mi povedlo.

Těšíte se teď po třídenním zápřahu na den bez lyží?
Docela jo. To, co tady bylo na trati, jsem ještě v životě neviděl. Takových kamenů! Skoro se nedalo lyžovat. Padali jste při tréninku na hubu. Pak to projeli rolbou, aby kameny trochu zatlačili, ale třeba Američan Burke v předposledním stoupání najel při závodě na kamen a hodil takovou tlamu, že spadnul.

Ale Oberhof má s podmínkami problémy už tradičně.
Jo, Oberhof má sice davy diváků a sponzorů, jenže co se týče podmínek, nemá pro nás skoro žádné plus. No, přežili jsme to a jedeme dál. V Ruhpoldingu má být sice teplo, ale sněhu je tam snad dost. A v Anterselvě to pak bude konečně normální zima. To už by musel být strašný pešek, aby i tam bylo hnusně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze