Osudná diskvalifikace štafety. Šéf atletů hodnotí bitvu o Superligu ME

  16:59
Bydhošť (Od našeho zpravodaje) - Bylo to až neuvěřitelně dramatické počítání. Tři disciplíny před koncem dělilo Česko a Ukrajinu v souboji o vysněnou sedmou příčku na mistrovství Evropy atletických družstev pouhých půl bodu. Až na závěrečný nápor Ukrajiny nedokázal český tým odpovědět. Jak viděl bitvu o udržení Libor Varhaník, šéf českých atletů?

Lada Vondrová potěšila i Libora Varhaníka | foto: ČAS - Aleš Gräf

Vít Müller si sáhl na samém konci šampionátu až na dno svých sil, po dvou startech nad překážkami právě absolvoval coby finišman štafety na 4x400 metrů už třetí ostrou čtvrtku během tří dnů.

Trpěl při ní, přesto na posledních metrech B-finále dokázal odolat náporu Ukrajince Pozdňjakova.

Za cílem se Müller vyčerpaně opíral o hrazení a říkal: „Strašně to bolelo. Čekal jsem, že to bude bolet, ale že až takhle hodně, to se mi ještě nikdy nestalo. Vytuhnul jsem, ale nakonec jsem tu pozici před Ukrajinou nějak uhájil a snad nám ty bodíky budou na udržení stačit.“

Vzápětí se dozvěděl, že se plete. V tu chvíli už bylo jasné, že duel s Ukrajinci o sedmou příčku, tedy poslední nesestupovou, Češi celkově prohráli.

Čeští atleti sestoupili ze superligy, ME družstev vyhráli Poláci

Šéf svazu Libor Varhaník stál hned vedle a mohl bilancovat. Kdyby asociace Evropská atletika nezměnila strukturu Superligy mistrovství Evropy a nezredukovala ji od roku 2021 z dvanácti týmů na osm, znamenalo by konečné umístění Česka na 8. místě nejen druhý nejlepší výsledek týmu v historii, ale zároveň i bezpečnou záchranu.

Ale na kdyby se ani tato soutěž nehraje...

Věděli jste před šampionátem, že šance na udržení jsou, ale že půjde o boj na hraně. Jak jste ho osobně prožíval?
My jsme sem jeli s vědomím, že nová pravidla, podle nichž sestupuje pět týmů, jsou krutá a svým způsobem až neobjektivní. Chtěli jsme se pokusit o co nejlepší výsledek a věděli jsme, že 7. místo by bylo maximem našich možností. Těší mě skutečnost, že závod byl napínavý až do konce a my jsme bojovali a skončili mezi nejlepšími osmi zeměmi Evropy, což je jeden z našich nejlepších výsledků v historii. Za to bych chtěl týmu poděkovat. Ale samozřejmě mě moc mrzí, že jsme nakonec neuhájili sedmé místo. Bylo to hodně těsné. Teď budeme muset udělat vše pro to, abychom se mezi nejlepší zase vrátili.

Libor Varhaník

Prakticky celá neděle byla z pohledu Čechů o interním souboji s Ukrajinou. Kde se podle vás rozhodlo? Která ztráta byla klíčová?
Už v sobotu při diskvalifikaci sprinterské štafety mužů. Když vám potom chybí body, které jsou nenahraditelné, a zapíšete nulu místo nejméně pěti bodů, je to špatné. Ale měli jsme pak v neděli i trochu smůlu. Na dvoustovce prohrál Pavel Maslák s Ukrajincem o setinu, v disku se v poslední sérii otočilo pořadí v náš neprospěch. Bylo to často o jeden bodík a ty se nasčítaly.

Kdo vás naopak nejvíce pozitivně překvapil? Kristiina Mäki třetím místem na patnáctistovce?
Ta ukázala, o čem by tahle soutěž měla být. Nejlepší výkon sezony byste měli předvést právě na takových vrcholných akcích. Pokud chceme v této soutěži uspět, musíme tým připravit tak, aby si sezonní maxima a osobní rekordy dělali atleti tady, nebo potom na mistrovství světa. Prostě na největších soutěžích. Jestliže to dokážou, katapultuje je to vysoko.

Vít Müller v rozběhu na 400 metrů překážek

Takže vás museli z tohoto pohledu velmi potěšit i Irena Šedivá v oštěpu a Vít Müller na 400 metrů překážek. Ti si v Bydhošti vylepšili dokonce své osobní rekordy a dosáhli díky tomu na vysoká umístění.
Rozhodně mě potěšili. Irena tu dokonce mohla hodit ještě dál (poslala oštěp na 61,32 m) a já jí to moc přál. Stejně tak byl moc fajn výkon Víta Müllera (49,36), oba se přiblížili i ostrému limitu pro mistrovství světa. Pochválit musím také Ladu Vondrovou. Měla nesmírně nabité léto, soustředila se na mistrovství Evropy do 23 let, které bylo jejím vrcholem, přesto i v takovém náročném režimu zaběhla finále čtvrtky výborně. Pro její další rozvoj je důležité, že mohla tuhle akci s týmem zažít. Velkou radost jsem měl i z toho, že Zuzka Hejnová přehodnotila plány přípravy na mistrovství světa a udělala tady pro tým na překážkách maximum, i když nebyla zdravotně v pořádku.

V nedělní čtvrtkařské štafetě žen už Hejnová nestartovala, ale tak to bylo dohodnuto před šampionátem. Vzhledem k jejímu zdraví by bylo naprosto zbytečným rizikem ji k dalšímu startu přemlouvat, že?
V situaci, kdy měla teplotu, by šlo o přímo nezodpovědné počínání. Sezona nekončí a běžet tři čtvrtky za sebou v tomhle zdravotním stavu by bylo pro ni absolutně na hraně. Ani nás nenapadlo ji ke štafetě přemlouvat. Body jsou důležité, ale nikdy nejdeme přes hranu, abychom kvůli bodům ohrozili zdraví sportovce během sezony. Kdyby šlo o konec sezony, třeba bychom to ještě riskli, ale Zuzka má před sebou finále Diamantové ligy a přípravu na mistrovství světa v Dauhá. Nemůžeme ji zničit.

Zuzana Hejnová si běží pro vítězství na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti.

Zmínil jste předtím osudnou ztrátu sprinterské štafety. Až se chce se říci: Už zase štafeta. V Braunschweigu 2014 odsoudila Česko k sestupu ze Superligy pro změnu diskvalifikace mužské čtvrtkařské štafety.
Právě, historie se trochu opakuje. V Braunschweigu jsme kvůli té diskvalifikaci za předávku, navíc tehdy dost sporné, také sestoupili. Management týmu samozřejmě závodníkům vždy zdůrazňuje, že se musí běžet na jistotu. Ale přesto se takové věci stanou. Francouzi tu nejprve sprinterskou štafetu vyhráli a potom je také diskvalifikovali. Takové chyby jsou dané přemírou motivace, že vyběhnete dřív, než máte. Byla to smutná situace, body ze sprinterské štafety by nás posunuly dál a možná by další závodníky v neděli ještě více nakoply, protože bychom až do posledních disciplín nad Ukrajinou vedli. Třeba by se potom celý závod vyvíjel jinak a třeba taky ne. Žijeme v realitě. Jsme osmí, což není zklamáním. Kdybychom se udrželi, byl by to velký úspěch.

Mistrovství Evropy družstev atletů v roce 2021

Superliga (8 zemí)

Polsko (letos 1.)
Německo (2.)
Francie (3.)
Itálie (4.)
Británie (5.)
Španělsko (6.)
Ukrajina (7.)
Portugalsko (vítěz první ligy)
Bělorusko (na divokou kartu, pokud skutečně získá hostitelství Superligy, ta by byla v tom případě rozšířena na 9 zemí)

První liga (12 zemí):
Česko (letos 8. v Superlize)
Švédsko (9. v Superlize)
Řecko (10. v Superlize)
Finsko (11. v Superlize)
Švýcarsko (12. v Superlize)
Norsko (3. v první lize)
Nizozemsko (4. v první lize)
Turecko (5. v první lize)
Belgie (6. v první lize)
Irsko (7. v první lize)
Rumunsko (8. v první lize - pouze tehdy, pokud by druhé Bělorusko skutečně startovalo v Superlize)
Estonsko (vítěz druhé ligy)

Docházelo v neděli v táboře české výpravy na tribuně k hodně velkému sčítání a přepočítávání potřebných bodů?
Už v sobotu. Pak mě trochu zklamalo, že jsme museli ubrat ty body ze sprinterské štafety. A samozřejmě se potom mocně počítalo v neděli ke konci. Já to nechával na Jirkovi Ondráčkovi, který je statistikem a má k této činnosti blízko. Nakonec chybělo málo.

V momentu, kdy se běžel poslední úsek B-finále mužských čtvrtkařských štafet, vám už asi bylo jasné, že to nevyjde.
To ano, ale pro mě byly opravdu nejhorší ty těsné porážky s Ukrajinou v předchozích disciplínách, doslova o kousíček na dvoustovce, taky v disku mužů a v kouli žen. Když se taková situace stala ve čtyřech disciplínách za sebou, hodně to otočilo pořadím. Přitom co je jedna setina sekundy na dvoustovce, to je nic.

Český tým se už i v minulosti, kdy byla Superliga dvanáctičlenná, pohyboval převážně v režimu sestoupit - postoupit. Ovšem po zúžení Superligy na osm zemí bude postup mezi elitu mnohem těžší. Utkáte se o něj v roce 2021 například se Švédy, Řeky, Finy, Švýcary, Nory, Nizozemci či Turky.
Ta změna na osm týmů v Superlize byla udělaná v určité zvláštní atmosféře evropské atletiky a je otázkou, co přinese. Měli bychom se podívat na to, co provedeme s touto soutěží dál (Varhaník je místopředsedou asociace Evropská atletika). Ale nepředbíhal bych. Zatím je faktem, že za dva roky v Minsku v Superlize nebudeme.

Premiérový titul v Superlize slavilo letos domácí Polsko:

Příští Superligu uspořádá Minsk? Bělorusové však do ní nepatří, ani letos nepostoupili z první ligy nahoru.
Ještě o tom není definitivně rozhodnuto, ale už brzy se dějiště příští Superligy patrně oznámí a měl by to být nejspíš Minsk. Bude proto startovat devět zemí, Bělorusové jako organizátoři dostanou podle nového pravidla divokou kartu.

Nechce Česko také kandidovat?
Týmovou soutěž už jsme v minulosti u nás zkusili uspořádat, nezříkám se té možnosti.

Ale v zemi chybí stadion s devíti drahami, takže Superligu na divokou kartu u nás ani hostit nelze.
Takový stadion nemáme, to je pravda.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta – Třinec 2:3P. Historický obrat posílá hosty do finále, hrálo se 122 minut

13. dubna 2024  12:25,  aktualizováno  20:15

Extraliga se dočkala bájného obratu. Hokejisté Třince otočili sedmé semifinále se Spartou a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Procházka knokautoval Rakiče! Divoká bitka a bonus 7 milionů za nejlepší výkon

14. dubna 2024  3:01,  aktualizováno  10:32

Las Vegas (Od našeho zpravodaje) Jiří Procházka zvládl zásadní zápas v Las Vegas. V neděli nad ránem se oklepal z listopadové prohry...

Třinec - Sparta 2:1. Sekunda od prohry, domácí zázračně vybojovali sedmý zápas

11. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:17

O první branku se oba semifináloví soupeři přetahovali až do třetí části. Vstřelila ji sice Sparta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Puškař Přívratský byl na olympijské kvalifikaci v Riu druhý

19. dubna 2024  16:12

Jiří Přívratský skončil druhý ve světové olympijské kvalifikaci v Riu de Janeiro ve střelbě z...

První gól v NHL a bitka. Klapka slyšel chválu, radostí poprskal spoluhráče

19. dubna 2024  15:52

Běžela třináctá minuta duelu mezi Calgary a San Jose (5:1) v posledním kole základní části NHL....

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Málem krach, suverénní jízda i play off bez gólu. Jak Plzeň prosvištěla Evropou

19. dubna 2024  14:55

Když si ve čtyřiadvacáté minutě obrovitánského nastavení rovnal míč na penaltový puntík Erik Jirka,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...