Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ledecká jako Iron Man. Mistryně světa bude na sněhu superhrdinkou

Snowboardistka Ester Ledecká (na snímku) představila svou novou kombinézu, kterou navrhl její bratr Jonáš. | foto: ČTK

27 2015
Na svazích si bude letos připadat jako Iron Man. Nebo jako Kapitán Amerika. Či jako Spider-Girl. „A dodá mi to energii,“ ujišťuje. V kombinéze, kterou si nechala navrhnout podle oblíbených komiksových hrdinů, vjede mistryně světa Ester Ledecká do sezony 2015/2016.

V létě se připravovala na ostrově Lefkada. „Prosurfovala jsem ho a probeachvolejbalovala. Loni se mi to osvědčilo,“ povídá. Na prvním sněhu potom byla v Chile, kde na lyžích trénovala po boku Ondřeje Banka, stejně jako později na ledovci v Rakousku se Šárkou Strachovou. „S oběma to bylo úžasně inspirativní,“ povídá Ester Ledecká.

Po prvním snowboardovém kempu si pro změnu pochvalovala: „Nafasovala jsem nová prkna a boty a jsou fantastická. Líp drží v oblouku, jsem na nich jistější.“

Ano, slečna Ledecká bude nadále kombinovat snowboarding, v němž je světovou šampionkou, s alpským lyžováním, kde se na vrchol teprve drápe. Jinak to nechce.

Ester, co si myslí Šárka Strachová a Ondřej Bank o vašem sportovním obojživelnictví? Neříkají vám: Ty jsi blázen?
Jo, to mi říkají úplně všichni, na tom se shodnou.

Ale nikdo vám to nerozmluví...
Ne, nikdo.

Bude mít jedno z těchto odvětví v nadcházející zimě přednost?
Ne, bude to nastejno. Chtěla bych ale objet všechny Světové poháry na snowboardingu, protože tím si vydělávám na mé lyžování.

Až tak?
Jo, snowboardingem vydělám víc a všechno to vrazím do lyží, protože tam mám ještě spoustu nesplněných snů. Ale věřím, že se to jednou otočí, nebo to bude aspoň vyrovnané. Na lyžích už jsem si vyjela i místa pro Světový pohár. Budu na nich letos objíždět závody FIS i Evropské poháry a nějaký ten svěťák bych si chtěla také vyzkoušet.

Jak logisticky složité je skloubit obojí?
Stejné jako každou sezonu, už to známe. Budeme mít plán A, potom plán B a na konci sezony skončíme u nějakého plánu Z. Tak to prostě chodí, musíme tu sezonu vykombinovat, aby do sebe zapadala, i podle toho, jak budu na závody odpočatá. Ale mám na to letos skvělý realizační tým.

Ten jste obměnila. Kdo v něm tedy bude?
Dva noví členové. Jedním je můj nový kouč a servisák Petr Kouřil, který má přezdívku Olsen, a druhým fyzioterapeut Jakub Marek. Hrozně se na přípravu s nima těším. Olsen mi docela dost předělal styl na lyžích, to bude velký posun.

Proč mu říkají Olsen?
To je švédská značka těhotenského oblečení. A on jednou přišel do školy v tričku od nich, tak mu od té doby tak říkají.

Novou máte i kombinézu, navrhl vám ji starší bratr Jonáš v komiksovém stylu...
A vypadá na mně naprosto fantasticky.

Máte tedy velmi blízký vztah ke komiksům?
Já jsem kvůli bráchovi v komiksovém prostředí vyrůstala. Barbíny byly pro mě jen velmi krátkou etapou, pak už vždycky vládli jen superhrdinové a komiksy. Takže v téhle kombinéze budu i takovou superhrdinkou a na startu mi dodá ještě větší energii.

Detail lyžařské kombinézy Ester Ledecké, kterou navrhl její bratr Jonáš.
Detail lyžařské kombinézy Ester Ledecké, kterou navrhl její bratr Jonáš.
Detail lyžařské kombinézy Ester Ledecké, kterou navrhl její bratr Jonáš.

Detaily nové kombinézy Ester Ledecké

Které komiksové hrdiny máte ráda?
Momentálně mám nejvíc v oblibě Spider-Mana, Kapitána Ameriku, Iron Mana, Hulka, Flashe, ale i dlouhou řadu dalších. Dala bych jich dohromady nejmíň na Top Ten.

Jaké cíle si chcete v nadcházející sezoně splnit?
V posledních letech jsem byla ve snowboardovém svěťáku druhá a třetí celkově, tak by se mi strašně líbilo, kdybych se na té bedně udržela. A kdyby se mi povedlo totéž, co Šárce Pančochové, a vyhrála bych křišťálový globus, bylo by to nádherné. A na lyžích chci hlavně splnit nominační kritéria na příští mistrovství světa (2017) a olympiádu (2018).

Z olympijského programu snowboardistů vyškrtli paralelní slalom. Budete se tedy víc soustředit na obří slalom?
Nevím, svěťák má být rozdělený půl napůl. Záleží na trenérovi, co bude upřednostňovat. Zatím se asi zaměříme na obojí a pak uvidíme, jak se to vyvine.

Co jste říkala tomu vyřazení?
Samozřejmě, že se mi to nelíbí. Ráda bych si v Koreji při olympiádě sjela ten kopec taky při slalomu. Zkoušeli jsme nějaké protesty, ale nezadařilo se. Můj akční kamarád z Ameriky (Justin Reiter, loni celkově třetí v SP) teď dokonce kvůli tomu žaluje Mezinárodní olympijský výbor, což ale nevím, jestli nám pomůže. Každopádně jsem ráda, že mám na olympiádě na snowboardu aspoň jednu disciplínu a budu se tam zároveň snažit dostat i na lyžích, abych toho v Koreji sjela co nejvíc.

Česká snowboardistka Ester Ledecká při kvalifikační jízdě v paralelním slalomu....

Ester Ledecká na olympiádě v Soči 2014

Co jste při lyžařském soustředění okoukala od slalomářky Šárky Strachové?
Jak má vždycky ten vršek pěkně z kopce dolů a jak jí ty nohy hezky jedou. Okukovala jsem, v jaké části ukončuje oblouk, kdy přechází na druhou stranu. Bylo skvělé natočit si ji a srovnávat moji jízdu s její.

A co jste se naučila od Ondry Banka?
Spoustu věcí z Červeného trpaslíka (Bankův oblíbený televizní seriál). A potom jak přežít v Chile zemětřesení. Vybíhali jsme při něm společně z domu. Já zrovna byla polonahá a svlečená, protože jsem právě ležela na masážním stole, když to začalo. Tak jsem běžela ven skoro nahatá.

Co se vám při tom honilo hlavou?
Už na Lefkadě v Řecku jsem zažila menší zemětřesení, ale to byl jen takový malý otřes, jako když vám někdo narazí do postele. V Chile bylo naopak dlouhé, asi pět minut. Ale náš český tým zůstal v pohodě. Zato Francouzi ne. Ti hystericky křičeli, líbali zem, aby se netřásla, a jejich fyzio brečel. My jsme vyšli ven, koukli jsme, jak se ty baráky třepou, a pak jsme se zase vrátili dovnitř a dali si večeři. V půlce večeře pak začalo další zemětřesení, nějaký dotřes, ale nám se už ani nechtělo ven, byli jsme hladoví a měli jsme skvělou kuchařku - takže už jsme od té večeře ani neodešli. Jen se nám trošku rozhoupal lustr.

Jiným zážitkem pro vás nyní bylo účinkování v Všechnopárty. Jak jste si ho užila?
Na těchto show bývám hodně nervózní, úplně to tam nejsem já. Ani nejsem na sebe moc pyšná, jak jsem odpovídala. Bylo to ode mě vážně hodně zbrklé a nervózní. Ale pracuju na sobě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze