Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Návrat Nového Města do Tour de Ski? Šance je vždycky, říká Lamplot

Tour de Ski 2014 | foto: AP

10 2014
Je nejvýše postaveným českým funkcionářem na scéně Světového poháru běžců na lyžích. Michal Lamplot je v něm koordinátorem FIS pro oblast médií. Bude se o ně starat i o víkendu v Novém Městě. Ještě předtím si odskočil do polských Jakušic, které mají hostit pohár příští týden - jenže nemají příliš mnoho sněhu.

"Mám to tam nejblíž ze všech, tak zhlédnu vše na vlastní oči a podám zprávu šéfovi disciplíny," líčil Lamplot. "Situace se sněhem ve střední Evropě není dobrá, pokud pomineme Alpy. Už v Oberhofu to bylo kritické a také v Jakušicích je to vážné."

Pokud by nedostaly zelenou, jaký může být následující postup? Jak FIS hledá náhradní varianty?
Nejprve se hledá řešení, jak závod přece jen uskutečnit v daném místě, i když třeba na jiných distancích. Proto se v Oberhofu závodilo na kratší trati. Když ani to nejde, je snaha najít jiného pořadatele v dané zemi, protože už je nasmlouvaná televize a jsou prodaná reklamní práva. Což by ale v Polsku bylo obtížné. Takže potom se hledá, zda je možné uspořádat závody v přijatelné vzdálenosti v jiné zemi.

Třeba v Itálii nyní mají běžci sněhu dost.
Ale Itálie zatím není variantou, kterou bychom se zaobírali. Zatím to není s Jakušicemi úplně kritické. Spíš jde o takový stav opatrnosti.

Zastavme se nyní u hlavní náplně vaší práce ve Světovém poháru. V čem spočívá?
Mám na starosti jednak komunikaci s novináři a vydávání tiskových zpráv, potom rozhovory se závodníky pro mezinárodní televizní signál a také technické zázemí, jako jsou mixzóna či tiskové středisko. Prostě aby bylo vše odpovídající požadavkům Světového poháru.

Jak se vám s hvězdami světového lyžování pracuje?
Víceméně se všemi dobře. Nemohu si stěžovat ani na ty nejlepší.

Michal Lamplot

Michal Lamplot

Kdo je nejvstřícnější?
Američané a Kanaďané. To asi vyplývá z jejich nátury i z toho, že angličtina je jejich rodným jazykem, takže nemají problém komunikovat v televizi a na tiskovkách.

S Northugem to bývalo složitější.
Ale větší problémy s ním mají třeba norští novináři. Například na Tour de Ski to pro něj musí být docela zátěž, protože ho novináři sledují opravdu na každém kroku. Chápu, že to pak Petter musí selektovat. Já s ním mám spolupráci bezproblémovou.

Vámi zmíněná Tour de Ski začala bouřlivě, když Justyna Kowalczyková na protest proti změně programu odstoupila a také Martin Johnsrud-Sundby ostře kritizoval rozhodnutí FIS. Co byste naopak řekl vy na obranu FIS?
FIS se nemusí bránit. Kdo byl v Oberhofu, tak viděl, v jakém stavu byly tratě a podmínky. Vždy je lepší, když se závod alespoň nějak odjede. Vím, že některým závodníkům změna nevyhovovala. Tour předtím byla vybalancovaná tak, aby poměr distančních a sprinterských závodů, ale i klasiky a skejtu byl v rovnováze. Ta rovnováha se narušila, což byla reakce na sněhové podmínky. Ale šlo o jediné možné řešení. Každý závodník pak měl svobodnou volbu rozhodnout se, zda bude startovat nebo ne.

Bavil jste se potom s Kowalczykovou?
Osobně ne. Prostě názory FIS nesouzněly s jejím názorem. Bylo její právo nestartovat.

Proč jste však jeden ze dvou sprintů neuspořádali klasicky, ale oba se jely volně? Tour mohla být přece jen vyváženější.
Problémem klasických sprintů však je, že na ně potřebujete dobrou trať s odpovídajícím profilem. Pokud takovou nemáte, nejlepší sprinteři pojedou soupaž od začátku až do konce - a tomu se FIS chce vyhnout. Oberhof a Lenzerheide na klasický sprint profilově odpovídající trať neměly. V Oberhofu byl navíc základem trati přírodní sníh sesbíraný z okolí střediska, se spoustou nečistot. Na něm byla vrstva relativně čistého technického sněhu. V okamžiku, kdy by se trať začala připravovat na klasický styl, museli by do toho vjet rolbou a začít dělat stopy. A v tu chvíli by nečistota vystoupila na povrch. Což by bylo neakceptovatelné.

V minulosti do programu Tour de Ski patřilo i Nové Město. Má ještě šanci, aby se do seriálu vrátilo?
Kalendář Světového poháru není nic, co by bylo vytesáno do kamene. Nemohu říci, že žádná šance není. Šance je vždycky. Nové Město je z pohledu FIS stabilní pořadatel, na nějž se dá spolehnout, že uspořádá závody na vysoké úrovni. Z tohoto pohledu problém není. Co se týče možného opětovného zařazení do Tour de Ski, na to teď nejsem schopný odpovědět. Nicméně nějaká diskuse FIS se svazem lyžařů bude probíhat, protože svaz i Nové Město mají zájem, aby pořádalo alespoň distanční závody Světového poháru.

Nemohla by se Tour jet po trase Nové Město - Jakušice - Německo - Itálie? Pak by na sebe její střediska logisticky navazovala.
Momentálně je to tak, že závěrečná část Tour v Itálii - jak Val di Fiemme, tak asi i etapa z Cortiny - je víceméně neměnná. Také Švýcarsko v posledních dvou letech ukázalo, že dokáže uspořádat skvělé závody Tour s výbornou diváckou kulisou.

Zato v Oberhofu lidé pravidelně nechodí...
Běh na lyžích tam není biatlon, i když i tam se návštěvnost zvyšuje. Každopádně nad Oberhofem je samozřejmě větší otazník. Budeme se snažit, aby se letošní situace neopakovala a začátek Tour proběhl na požadovaných tratích a v původním programu. Za rok se má začínat v Oberstdorfu. Ale na obranu Oberhofu musím říci, že tam organizátoři opravdu udělali vše, co mohli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze