Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejdřív za duhou, pak do Ria. Kulhavý má rozplánovaný nový rok v sedle

Jaroslav Kulhavý | foto: Petr Lemberk, MAFRA

29 2015
Letošní sezona mu sotva skončila, ještě má dotáhnout regeneraci i nachlazení, které si s sebou vláčí už tři týdny. Až pak bude Jaroslav Kulhavý přemýšlet o příštím roce nabitém závody nejvyšší důležitosti - olympiádou a mistrovstvím světa doma v Novém Městě na Moravě. Devět měsíců před startem už se však jeho pořadatelé připomínají a tvář bikového šampionátu říká: "Nepřipravoval bych lidi na to, že přijedou a já vyhraju. Ale udělám pro to maximum."

Už s vámi šampionát, co startuje za takovou dobu, nějak cvičí?
Času je pořád hodně a ten závod je tak důvěrně známý. Teprve až se bude mistrovství světa blížit, teprve pak budu nervózní.

Jak bude u vás vypadat boj o určení priorit? Jestli vše zaměřit na Vysočinu nebo do Ria?
Všichni se budou snažit mistrovství světa vzít jako jeden z vrcholů. Samozřejmě že olympiáda bude o trošku výš, ale mezi oběma závody je docela dobrý časový rozestup, takže nevidím důvod šampionát vynechávat, nebo jet na půl plynu.

Dá se připravit na oba vrcholy?
Myslím si, že jo. Velké přípravy na MS asi nebudou, před a po něm jsou naskládané Světové poháry. To před olympiádou to bude lepší, to se bude dát víc ladit, bude tam víc prostoru. Ale když vypustím jeden svěťák a pojedu ho z tréninku, můžu se připravit dobře i na mistrovství.

Jak řešíte motivaci? Mistrovství světa i olympiádu už jste přece vyhrál.
Těžké to není, mě to na kole pořád baví. Kdybych vyhrával pět let v kuse, bylo by to jiné, ale předešlé sezony nebyly stoprocentní a to se motivace hledá sama. Těším se. Mistrovství světa doma je extra motivace a rád bych ještě jeden dres získal, abych bych si pověsil na zeď další a neměl tam jen jeden.

Šampionát vábí a varuje

Představili nové logo, co kombinuje prvky České republiky s horskými koly, a pak pořadatelé světového šampionátu horských kol v Novém Městě na Moravě 2016 varovali: Vstupenky kupte včas, nebude jich neomezeně. Do prodeje půjdou přes server Ticketstream a na každý závodní den od 29. června do 3. července jich bude k dispozici 15 tisíc. "Areál má určitou kapacitu a my chceme, aby diváci byli komfortně obslouženi," vysvětlil ředitel mistrovství Petr Vaněk.

Zvyšuje váš apetit česká konkurence?
Ne, já závodím, abych vyhrával, ne abych byl nejlepší Čech. Až se budeme s Ondrou Cinkem prát o první místo v SP, možná se motivace zvýší, ale zatím to tak není. Zajímají mě lidi, kteří mě porážejí, a to jsou pořád ti stejní - Schurter a Absalon, to jsou mí největší soupeři.

Co uděláte pro příští, tak důležitou sezonu navíc?
Začátek je ještě otevřený, jelikož Sauser skončil a Cape Epic by byl trošku jiný, musel bych si zvykat na jiného člověka a zřejmě bychom nejeli na vítězství, což postrádá smysl. A hlavně je riziko zranění a ani odpočinku tam moc není. Já jsem se vždycky vrátil a měl jsem žaludeční problémy, ze kterých jsem se srovnával měsíc. Nějaké plány už skládáme teď, už vím, co by mělo fungovat. Nové věci, experimenty jsme zkoušeli letos, něco vyšlo, něco ne, víme, co přidat, co nedělat. Model na sezonu mám z 90 procent hotový.

Takže už víte, co budete dělat třeba 13. dubna?
Spíš to mám po týdnech. Hlavně chci mít co nejvíc volného času, protože letos jsem se přistihl, že jsem to zase občas drtil, abych stihl všechny akce, přejížděl jsem autem a únava mě doběhla. Příští rok chci být schovaný, trénovat, mít pohodu a soustředit se, aby mě nic nerozptylovalo. Cíle jsou totiž jasné, chci v závodech dopadnout co nejlépe.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze