Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zbývá poslední titul. Kulhavý odjel do Afriky pro duhový dres z maratonu

Jaroslav Kulhavý během závodu Světového poháru v Novém Městě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

23 2014
Povoláním je závodníkem cross country. Však v něm taky Jaroslav Kulhavý dobyl titul olympijského šampiona i ten světový, je mistrem Evropy i celkovým vítězem Světového poháru. Teď však biker týmu Specialized nosí v hlavě další sen, chce získat poslední zlato, které mu doma schází - titul mistra světa v maratonu. "A mám větší šanci než loni," pronesl Kulhavý, než vyrazil do Jihoafrické republiky.

V Pietermaritzburgu se bude v neděli rvát o vítězství a že by to nemusel marný boj, potvrdil ve dvou svých posledních startech. Nejdřív skončil olympijský vítěz druhý na maratonském mistrovství Evropy v Irsku a v sobotu stál na stupínku nejvyšším v závodě Malevil Cup.

Takže naděje na zlato jsou velké?
Na titul bude pět lidí včetně Kristiána Hynka. Tak se necháme překvapit. Forma je ale relativně dobrá už od doby, co jsem se vrátil ze Světového poháru v Austrálii a snad se mi už vyhnou všechny pády a trable. Tento titul je poslední, který bych chtěl získat, než skončím kariéru.

Už loni jste chtěl duhový trikot obléknout.
Ale tehdy jsem měl před startem zdravotní problémy, srazilo mě auto, a ani trať mi úplně nesedla. Přestal jsem bojovat skoro hned po startu.

Před týdnem na Evropě jste měl našlápnuto, že? Jen týmový kolega Sauser byl nakonec lepší.
Na začátku sezony jsem ji neplánoval, jenže okolnosti v podobě zranění kolene a po problémech na dvou svěťácích jsem se rozhodl, že pojedu. Přišlo mi to jako dobrý trénink na svět. Druhé místo po tom průběhu bylo trošku zklamáním, ale musím přiznat, že Susi je v současnosti asi ten nejlepší maratonec na světě. Navíc můj trénink nebyl tak kvalitní a dlouhý, věnoval jsem mu po pádu v Albstadtu jen šest dnů. Teď jsem absolvoval delší blok, takže by to v neděli mohlo dopadnout líp. I proto, že bude jiná trať než loni.

V čem jiná?
Místo singlů a táhlých kopců budou teď krátké a prudké výjezdy. Hodně jsem to ladil v Orlických horách a Beskydech.

Ale trať prý nikdo nezná.
Leda lidi, co jeli mistrovství Afriky, od nich máme nějaké info, sami se na ni dostaneme až v týdnu. Většina závodu vede přes soukromé pozemky, takže nás tam pustí jen těsně před startem. Pět dní před závodem ale bude snad stačit.

Jaký nejdelší trénink jste v přípravě objel?
Trénoval jsem podobně jako na Irsko, tréninky trvaly kolem pěti hodiny, a když se sečtou oba bloky plus 5 hodin závodu na Malevilu, mělo by to být o dost lepší.

Potlučené koleno z Albstadtu už funguje?
To jo, sice je neohnu, je oteklé, ale na kole mě to neomezuje, maximálně ve strečinku. Když bude potřeba to řešit, tak až po tomto závodě.

Co padající řetěz?
Ten je vyřešený, už nepadá. Jen jsme nezjistili, čím to bylo.

Má XC jezdec nějakou výhodu v maratonu a naopak jaký je jeho handicap?
Výhoda je možná v rychlejším startu, který se mi povedl i teď na Malevilu. Než většina lidí zareaguje, můžu mít podstatný náskok. Odtáhnu třicet čtyřicet kilometrů a mám odstup třeba 3 minuty. Je to jednodušší, než kdyby byla na 70. kilometru velká skupina lidí. Maratonci mají zase lepší předpoklady pro ten závěr, taky se tomu věnují v tréninku. Další plus jsou pro mě roviny, když založím, dokážu jet vysoké tempo a lehce a pro mě relativně nebolestně najíždím náskok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze