Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger: S tím, že do Ria nejedu, jsem srovnaný. Klukům přeju štěstí

Roman Kreuziger útočí na Zdeňka Štybara během republikového šampionátu v Kyjově. Za nimi Juraj Sagan. | foto: Jan Brychta / SvetCycklistiky.cz

26 2016
Měl kolem sebe silný tým Tinkoff a ukázal v pravou chvíli závodnickou odvahu. Roman Kreuziger se stal v Kyjově mistrem republiky v cyklistice.

Co bylo klíčem k vašemu premiérovému titulu?
Určitě byla znát i skutečnost, že máme mistrovství společné se Slováky. Mohli jsme si s nimi pomoci, protože jsem tam měl další čtyři týmové kolegy ze stáje Tinkoff. Ale nebylo to jen na nás. Etixx s Constantií (farma Etixxu), pokud chtěli bojovat o vítězství, museli v balíku také tahat. Sisr z Constantie tam odvedl neuvěřitelnou práci. Díky němu se nakonec i povedlo sjet uprchlíky.

Načež hrála ve vzniklé osmičlenní skupině významnou roli právě početní přesila Tinkoffu?
Určitě. Veškerá taktika, kterou jsme si ráno v Tinkoffu domluvili, vyšla dnes podle plánu, to se často nestává. Včetně toho, že už v počátečním úniku budou Baška a Kolář a že potom Peter Sagan pomůže bráchovi Jurajovi ke slovenskému titulu. V jednu chvíli jsme v posledním okruhu byli z Tinkoffu vepředu v pěti, i když jen krátce. Což vás namotivuje a dodá vám to i takovou tu konečnou odvahu.

Fotogalerie

Stále tam však s vámi zůstával Zdeněk Štybar z Etixxu. A toho jste si do spurtu o český titul rozhodně přivézt nechtěl, že?
Zdeněk je silný soupeř. Věděl jsem, že je rychlý a že pokud ho neutrhnu v posledním kopci, budu to muset ještě někde jinde zkusit. Protože přivézt si ho do sprintu by nebyla pohodlná pozice, zvlášť na kostkách, které mu nahrávají.

A tak jste ho zaskočil.
V posledním kopci za mnou zůstal přilepený. Až kousek před cílem se náhodou otočil na Juraje Sagana, tak jsem zkusil ujet. Nevěděl jsem, jestli to vyjde, nebo ne. Ale musel jsem se o něco pokusit.

Vyšlo to. Vnímáte, jak v posledních letech roste vážnost dresu mistra republiky?
To je dané i tím, že úroveň české cyklistiky se zvedá. Je to jiné než závodit před deseti lety. Také uvažování profitýmů se mezitím změnilo a národních mistrů si víc cení.

Na hrách v Riu však coby domácí šampion budete chybět. Nakolik složité to bylo rozhodování?
Jednoduché nebylo pro mě, ani pro národního kouče Tomáše Konečného. Vzdát se olympiády, která je jen jednou za čtyři roky, není snadné. Ale program je tak náročný, že bych se nemohl po Tour dobře připravit ani na olympiádu, ani na Vueltu, a posléze by to nedělalo dobře pro reprezentaci. Je lepší mít v ní kluky na sto procent namotivované a schopné udělat maximum. Proto jsme se s Tomášem rozhodli, že to takhle bude lepší. On bude mít jednoho lídra, na kterého se pojede, a já budu mít prostor na jiných akcích. Bylo to absolutně po dohodě. S nominací jsem smířený.

Roman Kreuziger se Zdeňkem Štybarem táhnou vedoucí skupinu během republikového...

Roman Kreuziger se Zdeňkem Štybarem táhnou vedoucí skupinu během republikového šampionátu v Kyjově.


Berete jako svoji oběť, že jste uvolnil místo jiným? Bylo vás pět kandidátů na čtyři olympijská místa.
Nevidím v tom žádný problém. Bavili jsme se o tom poslední tři měsíce, nejde o rozhodnutí ze dne na den. Jsem s tím srovnaný a klukům chci popřát hodně štěstí.

Jakým bude Leopold König lídrem olympijské sestavy?
Když si vzpomenu na Peking a na Londýn, tak tam vždycky odjela velká skupina, někdo do ní doskakoval, jiní odpadali. Bude záležet i na počasí, roli může hrát velká vlhkost. Sliniční závod bude na hrách hodně otevřená loterie. Ale věřím, že časovka může dopadnout dobře. Leo v ní má podle mě větší šanci než na mistrovství světa. Také proto, že místa v Riu jsou omezená a trať časovky těžká. On i Honza Bárta v ní mohou pomýšlet vysoko.

Co vám osobně bude z olympiád nejvíc chybět?
Těžko říct. Byl jsem na dvou a vždycky jsem tam přiletěl dva dny před závodem a den po závodě zase odlétal. Týmový program je během sezony neustále nabitý a ani si nemůže užít olympijskou atmosféru. Není to tak, že bych byl tři týdny ve vesnici a vychutnával si atmosféru jiných sportů. To je pro cyklisty určitá nevýhoda. Cyklistika je první na programu her a brzy poté začíná Vuelta, takže cyklisté jsou pod časovým tlakem.

NOVÝ KRÁL. Roman Kreuziger poprvé oblékne dres republikového šampiona. Zvítězil...

NOVÝ KRÁL. Roman Kreuziger poprvé oblékne dres republikového šampiona. Zvítězil v Kyjově.


Za čtyři roky vám bude 34 let. Můžete se na hry vrátit v Tokiu.
Pravdou sice je, že jsem profesionálem už jedenáct let, ale tak starý, abych Tokio nestihl, ještě nejsem.

Letos jste si domácím titulem vybojoval i nominaci na mistrovství světa a Evropy. Ale rovinatá trať v Kataru není právě podle vašeho gusta.
V Kataru můžeme mít naději, když se postaví tým kolem Štybara, Vakoče a Kaňkovského, kteří jsou rychlí a navíc si mohou poradit i s větrem, který tam může být. Ovšem zajímavě se pro mě jeví Evropa v Nice (letos se pro kategorii Elite koná evropské mistrovství poprvé - pozn. red.). Je těžká a bude hodně záležet, jaké bude mít člověk tou dobou nohy.

Nyní míříte na Tour. Co vás čeká do sobotního startu?
Zítra regenerační výjižďka. V úterý trénink s intervaly. Ve středu cestování do Francie a od čtvrtka povinnosti s týmem.

S jakými plány se do Francie vydáte?
Naše strategie je jasná. Máme lídra Alberta Contadora, který vyhrál Tour, Giro i Vueltu, a tým je poskládaný na něj. S tím, že pro rovinaté etapy tam bude Peter Sagan, který zabojuje o zelený trikot. My další jim máme být k dispozici.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze