Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger: Zvolnil jsem, probral jsem se a zase jsem našel svůj rytmus

Vměstnán do škvíry mezi autobusy týmů Tinkoff a Astana se Roman Kreuziger na přehradní hrázi vyjíždí po přetěžké alpské etapě. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

20 2016
Finhaut-Emosson (Od našeho zpravodaje) - Pokračoval ve svém boji o Top 10, zatím do elitní desítky ještě nepronikl, přesto na konci prvního alpského dne Roman Kreuziger zůstával optimistou. „Díky posledním dvěma kilometrům si na čtvrteční časovku věřím,“ tvrdil.

Únik dne se dlouho nerodil. Když se konečně zformoval, měli jste mezi uprchlíky dva jezdce, o které jste stáli, tedy Petera Sagana a Rafala Majku.
A Peter byl tím, kdo Rafu do úniku odvezl, protože měl velký přehled v pelotonu. Následně se mu povedlo vyhrát i prémiový sprint, takže znovu udělal důležité body směrem k zelenému dresu.

A co vy sám? Jak jste prožíval velmi rychlý úvod etapy?
Kluci byli kolem mě, snažili se mě hodně hydratovat, protože dnes bylo opravdu velké vedro. Bylo důležité přijet s energií a s bidony pod poslední dva kopce, protože na nich čekaly na 32 kilometrech téměř dva tisíce metrů převýšení. Říkal jsem od začátku, že cílový kopec (Emosson) bude jedním z nejnáročnějších na celé Tour.

Což jste pocítil pět kilometrů před cílem, kdy jste odpadal ze skupiny favoritů?
Tam jsem už nebyl schopen držet rytmus, když začal tahat tempo Valverde. Musel jsem si na chvíli zvolnit, abych se z toho probral. Potom jsem zase našel svůj rytmus na posledních dvou kilometrech, kde jsem přeskočil docela dost lidí. Myslím, že hodně jich zaplatilo za zdejší výšku (téměř 2000 metrů) a začali ztrácet. Já jsem se naopak začínal probírat.

Sportovní ředitel De Jongh vás po etapě chválil, že jste si držel svůj rytmus a nesnažil se za každou cenu zůstat v čelní skupině.
Jak říkám, nebyl jsem schopen s nimi pokračovat, oni jeli neuvěřitelně. Možná jsem udělal i chybu, že jsem se v té skupině držel až tak dlouho, možná jsem měl odpadnout dřív a zvolnit své tempo. Tím, že jsme ve třetím týdnu, tak každý okamžik, který přepálíte, se vám víc vymstí a hůř se z něho dostáváte. Myslím, že jsem tam zůstal vážně o chvilku dýl, než jsem měl. Proto potom trvalo kilometr a půl a ne méně, než jsem se z problémů dostal.

Pohled na balík závodníků v sedmnácté etapě Tour de France.

Ve chvíli, kdy bojujete na trati s nejlepšími, jde tedy také o jakýsi váš vnitřní souboj? Mám s nimi ještě zůstat, nebo už raději ne?
Je to o tom, kdo vybouchne. Nechcete odpadnout hned, protože tím zase nabijete ty ostatní. Ten kopec byl opravdu prudký a specifický. Naopak předposlední kopec Forclaz byl víc jezdivý a příjemnější. Taky jsem ho zvládal úplně jinak. Věděl jsem, že naopak Emosson pak bude hodně těžký, že se na něm budu muset zachránit. Navíc šlo o etapu po dni volna. Takže dnešek neberu jako tragédii a věřím si do časovky.

Překvapilo vás, jak se koncovka vyvíjela?
Dnes každý čekal, co udělají Movistar a Astana. Na předposledním kopci začal tahat zčásti Movistar, pak to převzala Astana s Tiralongem, Nibalim a Rosou, přičemž Nibali odvedl velkou práci pro Arua, když skupinu hodně nadělil - a to tam k Aruovi ještě zbyl Rosa. Astana dnes ukázala, že má silný tým, ale Froome má kolem sebe i přesto spoustu lidí a nenechá se ničím rozhodit.

Valverde za útok, po němž jste začal zaostávat, nakonec zaplatil víc než vy a dokončil etapu až za vámi.
On od začátku říká, že je tady pro Quintanu, tak se možná pro něj obětoval. Ale zůstává v desítce. Uvidíme, co s ním bude dál.

Quintana v závěru také nestačil.
Všichni ho napadají, že neútočí, chtěli asi s Valverdem něco zkusit - a ve finále za to zaplatili. Ono je to těžké.

Měl jste na trati zprávy o tom, jak těžce dnešní etapu odnesl van Garderen, který posléze ztratil 26 minut?
To, že brzy odpadl, jsem samozřejmě slyšel, ale koncentroval jsem se na svůj výkon. Věděl jsem, že mám ve skupině i lidi, kteří jsou v pořadí těsně za mnou, a že by závodníkům, jakým je třeba Meintjes, mohl poslední kopec sedět. Což se potvrdilo.

Před vámi přijel do cíle i Joaquim Rodriguez, celkově však zůstal v pořadí za vámi. Co říkáte vaší jedenácté pozici před dalšími třemi alpskými dny?
Určitě je nepříjemné, že jsem ztratil nějaký čas. Ale pořád si věřím na to, že desítka je reálná, protože jsem skončil etapu s dobrými pocity. Díky tomu, že jsem dnes dobře zajel dobré poslední dva kilometry, to není špatné. Kdybych na trati naopak parkoval dál, tak bych si asi ani do časovky moc nevěřil.

První časovka se vám letos na Tour vydařila. Nakolik znáte trať té druhé?
Ani si ji ráno ani projíždět nebudu, protože ji mám z přípravy před Tour opravdu dobře osahanou a mám o ní i velmi detailní zprávy v telefonu, které si pročtu. Možná že pojedu za jedním z prvních závodníků našeho týmu v autě a následně budu spíš odpočívat. Krátce se rozjedu a půjdu na to.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze