Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger po boku Frooma: Jelo se ostře, ale vše jsem si kontroloval

Roman Kreuziger | foto: Tomáš Macek, MAFRA

17 2016
Culoz (Od našeho zpravodaje) - Před startem hovořil o jedné z profilově nejtěžších etap Tour. Ani 4000 nastoupaných výškových metrů, ani třicetistupňové vedro v pohoří Jura však Romana Kreuzigera nezničilo. S přehledem si kontroloval svoji pozici ve skupině největších favoritů.

Po sobotním silném protivětru přišlo nedělní vedro. Jak se vám v něm jelo?
Věděli jsme, že dnes ta etapa může být hodně náročná, protože je pořád nahoru dolů. Po pár dnech, kdy se žádný větší kopec nejel, to bylo hodně intenzívní a náročné, měli jsme nastoupáno 4000 metrů. Ale cítil jsem se dobře, kontroloval jsem vše v rámci limitu.

Žádný problematický moment tedy v pohoří Jura nenastal?
Na předposledním kopci (Grand Colombier) se jelo v tom vedru hodně ostře, ostřeji než pak na tom posledním.

Fotogalerie

15. etapa Tour de France

Byl jste bezpečně usazen nedaleko za Chrisem Froomem. A tým Sky opět kontroloval skupinu favoritů.
Froome za ty roky hodně vyspěl, se svými lidmi umí super komunikovat, řekne si, co potřebuje. On se asi nijak extrémně netrápí, umí to dojet v takovém tempu, že nepanikaří, ani když nastoupí Valverde nebo Aru, v klidu si zrychlí a s týmem si je dojede.

A potom si je otestoval i on?
V jednu chvíli chtěl nastoupit, ale viděl, že má Quintanu a Mollemu v háku.

Po posledním stoupání na Lacets de Grand Colombier už pak nastalo mezi favority víceméně příměří?
Oni všichni ten kopec jeli - i když se mohlo zdát, že se na něm nezávodí - poměrně ostře. V televizi to mohlo vypadat, že nejde o extrémní závod, ale když tam stoupáte na 400 až 420 wattech, nejde o nic příjemného. Zaplatil za to van Garderen, chytnul asi minutu dvacet. I sjezd do cíle byl hodně nebezpečný a technický.

Váš sportovní ředitel Sean Yates nám řekl, že z kempu na Tenerife byste měl být připravený natolik dobře, aby vaše forma kulminovala ve třetím týdnu. Cítíte se tak?
Snažím se závod brát bez tlaku den ode dne. Uvidíme, jak mi to půjde dál. Zatím jsem v důležitých okamžicích v popředí byl, chytl jsem sice trochu ztráty na Mont Ventoux a v Andoře, kde mi to nešlo, ale na druhou stranu musím být naopak spokojený s časovkou. Někdy jsem měl horší dny, někdy lepší, a zrovna dneska jsem měl, myslím, ten lepší.

Před dnem volna vás ještě čeká etapa do Bernu. Jaká může být?
Sice na papíře vypadá jako přesunová, ovšem Cancellara bude chtít být v úniku a dojet domů do Bernu vpředu. Máme v týmu rychlé lidi, možná se pokusí být vepředu i Peter (Sagan) nebo Valgren. Buď dojede únik, nebo sprinteři využijí poslední šanci před Paříží.

Jak mohou vaše současné dobré výkony napomoci jednání o další smlouvě?
Můj manažer byl teď pár dní v Polsku, ale vrátí se o dni volna. Ale i kdyby se má příští smlouva vyvíjela určitým směrem, tak do 1. srpna se stejně nic řešit nebude. Každopádně je i z tohoto pohledu lepší, že se mi na Tour daří, než kdybych tu jezdil v grupettu. Tím, že se stále úplně neví, jestli bude tým Tinkoff pokračovat, nebo jestli vznikne bahrajnský tým, je však jednání otevřené a manažeři hodně čekají.

Avizovaný nový bahrajnský měl mít o druhém volném dni Tour prezentaci...
Jenže UCI ho ještě neschválila. A oni chtějí raději počkat, dokud nebudou mít podepsané všechny papíry.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze