Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger: Loni jsem odjížděl mrzutý. Chci se opět pokusit o český titul

25 2016
Loni v Žilině se po dvouleté odmlce vrátil na domácí cyklistický šampionát, usiloval o český titul, ale selhala mu technika. Letos se Roman Kreuziger pokusí při nedělním silničním závodě v Kyjově vybojovat dres národního šampiona opět.

„V sobotu brzy ráno s Míšou (manželkou) do Kyjova vyrážíme, abych tam dorazil v rozumnou dobu,“ líčí Kreuziger. „Odpoledne si objedu dva tři okruhy, dám si masáž, absolvuju tiskovku a potom už budu odpočívat, protože času na odpočinek moc není. V neděli se startuje brzo ráno.“

Start šampionátu už v 8.00, kvůli televiznímu přenosu, je opravdu velmi nezvyklý, že?
Myslím, že to úplně nedomysleli. Protože kde a kdo bude někdy o půl šesté připravovat snídani? Ale tak už to je. Já loni odjížděl z mistráku mrzutej, protože mi odešlo kolo. Takže letos mám s sebou dvě, kdyby se cokoliv stalo, abych byl připravený honem ho přehodit. Líbilo by se oblékat pak český dres, ale vím, že to s ostatními nebudu mít jednoduché.

S kým především?
Určitě s Petrem Vakočem, který je ve skvělé kondici. Leo König bude po časovce nabuzený. A pak je tu i Zdeněk Štybar, třeba bude rozzlobený, že nejede Tour a bude si to chtít vynahradit.

Profil nevypadá jednoduše, bude to docela kopcovité mistrovství.
To je, ale koho utrhnete na kilometrovém kopci? Uvidíme, jak se nakonec bude závodit. Poslední roky je mistrovství chytře udělané, že jedou Češi zároveň se Slováky, takže peloton je aspoň větší. I když na druhou stranu v tom potom máme trochu zmatek a nepořádek, protože kdo nejezdí české poháry, tak pořádně neví, kdo je z třiadvacítek, kdo z chlapů a kdo vlastně odjíždí.

Každopádně vás bude ze stáje Tinkoff docela dost, čtyři Slováci v čele s Peterem Saganem a vy.
To ano, máme kvalitní tým. A jezdců Etixxu s Constantií (farmářská stáj Etixxu) bude taky dost, ti mohou kontrolovat závod, zatímco Honza Bárta s Kenym budou vyhlížet, jak se situace vyvine. Loni kdybych měl trochu štěstí a neměl mechanický problém, tak tam šance na titul docela byla. Letos bych to určitě chtěl zkusit znovu.

Bavili jste se už s Peterem Saganem, týmovým kolegou z Tinkoffu, o společné strategii, která by vám oběma mohla přinést národní titul?
Vůbec. V sobotu se uvidíme. Petr buď bude chtít vyhrát slovenský titul sám, nebo se pokusí, aby ho vyhrál jeho brácha Juraj, který letos jezdí výborně. Juraj závodil na jarních klasikách opravdu moc dobře. Spousta lidí si myslí, že je v Tinkoffu jen proto, že je tam Peter, ale za dobu, co ho znám, udělal Juraj opravdu velký skok. Petrovi často pomohl k výsledkům, kterých dosáhl. A také loni na mistráku byl hodně dobrý. Myslím, že by Jurajovi dres slovenského mistra slušel. Peter má přece jen dres jiný, pro něj důležitější. Ale při závodě se nakonec může stát spousta variant.

Co pro vás znamená šampionát směrem ke startu na Tour?
Bude pro mě i docela rychlou, kvalitní přípravou. V klasickém tréninku nikdy nenatrénujete závodní změny rytmu. Teď jsem zase nějaký čas nezávodil, přitom v minulosti jsem byl zvyklý jezdit Švýcarsko, po němž vždy docela brzy následovala Tour. Zato letos mám mezi Dauphiné a Tour delší dobu, takže mistrák do ní zapadá perfektně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze