Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König, lídr pro Rio: Bude to v cyklistice ta nejnabitější olympiáda

František Sisr táhne cyklistický peloton na republikovém šampionátu v Kyjově. Za ním Leopold König, Roman Kreuziger, Juraj a Peter Saganovi. | foto: Marie Stránská, MAFRA

27 2016
Před třemi týdny se teprve chystal k restartu sezony. Teď je mistrem republiky v časovce a od nedělního odpoledne je také určeným lídrem olympijského týmu českých cyklistů. Leopold König by je měl vést do soubojů s kopci v Riu.

„Čekal jsem, až ta sezona konečně nabere obrátky,“ říkal König po tiskové konferenci, na které byla vyhlášena olympijská nominace. „Tak teď obrátky nabrala a jsem rád, že ty správné. Díky Riu mám neuvěřitelné pocity. Jak pro silniční závod, tak pro časovku máme velmi silný tým. Moc se těším.“

Před třemi dny jste ještě říkal, že jste chtěl vyhrát mistrovskou časovku, aby pak někdo nezneužil vašeho předchozího závodního výpadku k tomu, že byste nebyl do Ria nominovaný. A najednou jste určen lídrem celého týmu. Jaká je to zodpovědnost?
Velká. Na normální trati jakéhokoliv mistrovství světa, nebo i jiných jednorázových závodů, by mě taková pozice asi nepostihla. Ale ta trať v Riu je natolik specifická, že na ní jsem to výsostné postavení dostal. Budu se snažit, abych tam odvedl co nejlepší práci.

Překvapilo vás rozhodnutí, že Roman Kreuziger v týmu není?
Já čekal, že někdo nebude chtít jet, kvůli programu, smlouvě i dalším osobním věcem. Ale nečekal jsem, že to bude právě Roman.

Na rozdíl od něj neabsolvujete letos v červenci Tour, ale závod Kolem Polska. Tam už budete ladit formu na olympiádu?
Svým způsobem bych měl. Uvidíme, jak na tom budu po kempu v Livignu, kam se teď chystám. Jestli se domluvíme se Sky, že bych mohl jet na Polsko jako lídr na celkové pořadí, tak proč to nezkusit. Poslední dvě etapy by mi tam mohly sedět.

Leopold König táhne cyklistický peloton na republikovém šampionátu v Kyjově.

Leopold König v čele pelotonu v Kyjově.


Kam až sahají vaše ambice v Riu?
Netroufám si to tvrdit. Ale chci udělat vše pro to, abychom tam zajeli co nejlepší výsledek. Těžko říct, jestli můžeme pomýšlet na bednu, nebo na první pětku.

Bude to vrchařsky nabitá olympiáda. Na zlato chtějí útočit Froome, Nibali, Valverde, Kolumbijci a mnozí další.
Je to zatím v silniční cyklistice nejnabitější olympiáda, co kdy byla. Řekl bych, že letos její prestiž mezi cyklisty ohromně vzrostla, až mě to samotného udivuje. Ale kdo ví, možná nakonec uděláme naše nejlepší dva olympijské výsledky v časovce a ne v silničním závodu.

Třeba do Top 6?
Přesně tak. Myslím, že papírově jsme momentálně možná ještě silnější na časovku než na silniční závod.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze