Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König jde opět na start: Zazávodím si na silnicích, kde trénuju od 14 let

Týmovou časovkou začne pro Leopolda Königa domácí Czech Cycling Tour (na snímku při časovce na Giru). | foto: Team Sky

13 2015
V květnu skončil šestý na Giru. V červenci pomohl Chrisi Froomovi k titulu na Tour. Nyní se Leopold König vrací na závodní tratě. Ode dneška se představí, tentokrát v českém národním dresu, při čtyřetapovém klání Czech Cycling Tour. Na silnicích, kde v minulosti najel tisíce kilometrů.

Po skončení Tour se odebral na Francouzskou riviéru, užil si zde i vodních radovánek, ale od kola se neodloučil. „V podstatě jsem nepřestal trénovat, i když první týden po Tour byl spíš odpočinkový,“ hlásí. „Dopoledne jsem tam vždy sednul na kolo a objel nějaké pěkné okruhy a odpoledne jsem pak jen regeneroval a provozoval nějaké aktivity, co se u moře dělají.“

Na svůj domácí závod nyní zve Leopold König na svém facebooku po svém: „Chceš vidět Sky a další borce v akci??!! Tak neváhé a doraž na Moravu na Českó Tůr!“

Pravda, z hvězdného týmu Sky tu bude zatím jen on sám, když nastoupí coby lídr českého národního výběru. Ale příští rok se tu mohou dresy jeho britského týmu pořádně rozmnožit.

Se šéfem národního týmu Tomášem Konečným už probral stav svého těla i formy. Když se Konečného zeptáte na Königovy cíle, zasměje se: „To je tajné.“

Tak to zkusme u samotného závodníka.

Jaké tedy máte cíle na Czech Cycling Tour, Leo?
Bylo by ode mne nefér jet sem s něčím jiným než s tím, že bychom chtěli vyhrát.

Ale už úvodní týmová časovka vám může situaci pořádně zkomplikovat, v ní je velkým favoritem Etixx-QuickStep.
Jasně, ta nám úplně do toho potřebného profilu nezapadá, národní tým v ní bude mít velkou nevýhodu. Ale je to prostě tak, musíme se s tím nějak porvat. Předloni, kdy jsem také jel Czech Cycling Tour za národní výběr, jsme týmovou časovku nezajeli vůbec špatně, i když tehdy za nás startovali i Honza Bárta, Černý a Turek, což byli velcí tahouni. Letos jsou v nároďáku relativně mladí kluci. Věřím, že když ztratíme do 40 vteřin, budeme pořád ve hře. Pokud by to bylo víc, budeme to jen těžko dohánět nazpátek, protože další etapy jsou sice těžké, ale není v nich žádný cíl vyloženě na kopci, ani tam není etapa, kde by se dal najet náskok v řádech minut. Tak doufejme, že po časovce družstev nebudeme úplně ze hry venku.

Váš šéf Tomáš Konečný věří, že byste v ní mohli ztratit jen minimálně.
Je tam Etixx, je tam i Bora, která bude silná. Uvidíme. Nevím, jak ti naši kluci jezdí časovky, ale kolikrát to není o individualitách, ale o tom, jak si tým sedne. Třeba nám to bude vyhovovat. Naštěstí jde jen o 20 kilometrů, není to 40 kilometrů. Takže pokud by nám to opravdu nešlo, neztratíme třeba tolik.

Při sobotní královské etapě pak budete projíždět i vaší zamilovanou Karlovou Studánkou, kde je rychlostní prémie.
Ale to bych se musel domluvit s ostatními, aby mě jí nechali vyhrát. (směje se) Každopádně je hezké projíždět místem, kde trávím spoustu času. Celá trasa Czech Cycling Tour vede místy, která jsou mi hodně blízká. Už třeba druhá etapa do Uničova, to jsou všechno silnice, na kterých trénuju od 14 let, skoro každý rok, když jsem v Čechách. Bude hezké zazávodit si tady.

Od krachu Závodu míru nebyl v Česku tak kvalitně obsazený etapový závod. Je dobře, že s výsledkovým boomem české cyklistiky se vrací do Česka i kvalitní cyklistika pro diváky, že?
Myslím, že to jde jedno s druhým. Pomáháme tomu jak my jednotlivci svými výsledky, tak tomu pomáhá ten závod sám o sobě. A byla by hrozná škoda toho současného boomu nevyužít. Když se podíváme, kolik lidí čte cyklistiku na iDnesu a kolik se jich dívá na přímé přenosy z Tour v televizi, tak to jsou dohromady statisíce, ne-li miliony. A tenhle termín po Tour je paradoxně pro Czech Cycling Tour jedním z nejlepších, protože ta velká francouzská Tour pořád ve fanoušcích doznívá.

Letos zatím přijel z worldtourových stájí Etixx, ale pokud budou na tento ročník dobré reference, mohlo by jich už příští rok být mnohem více.
Přesně tak. Pokud ten závod bude letos v pohodě, tak jako byl při mém startu před dvěma lety, a pokud bude všechno klapat, tak mi samotný Dave Brailsford (šéf týmu Sky) přislíbil, že příští rok pojede celý Sky.

V sezoně máte poprvé za kariéru v těle dva závody Grand Tour. Sám jste byl předtím zvědavý, jak takový zápřah bude vaše tělo snášet. Takže jak tělo reaguje?
Ta kombinace Giro - Tour je opravdu asi nejhorší a podle toho jsem i na Tour vypadal. Bylo opravdu těžké srovnat se s tím, že na jedné Grand Tour jedu o Top 5 a po pěti týdnech na další bojuju sám se sebou. Během tří měsíců jsem jel v podstatě jen dva závody, ale zato třítýdenní a neměl jsem moc možností co mezitím dělat. Můžu mezitím buď jen odpočívat, nebo to proložit jedním malým závodem, ale není tam prostor ani na pořádný odpočinek, ani na pořádný trénink.

A vy věříte, že mezi Girem a Tour jste vše udělal, jak jste měl.
Ano. To jsme řešili i s trenérem Timem Kerrisonem, že ta mezidoba, včetně minisoustředění v Alpách i mistrovství republiky, proběhla z mého pohledu ideálně. Nenašli jsme tam nic, co bychom udělali špatně. Ale shodli jsme se na tom, že letošní Giro a Tour byly opravdu asi jedny z nejtěžších Grand Tour za posledních x let, a to byl ten problém. Mohli jsme to vidět i na Contadorovi.

Ten už ukončil sezonu, vy se naopak znovu pouštíte do závodění a podle tónu hlasu máte do něj chuť. Únavu tedy postupně setřásáváte?
To jsme taky probírali s týmem, že tělo bylo po jedné Grand Tour připravené na jednorázový závod nebo na maximálně tak pětidenní etapák, ale nebylo připravené na další třítýdenní Grand Tour. Což by odpovídalo tomu, že jsem po Giru zajel relativně dobře na mistrovství republiky a že se mi pak nad očekávání povedl i prolog na Tour. Ale teď je ta má chuť daná i tím, že pojedu domácí závod. Kdyby šlo o nějaký jiný, na který bych nebyl tolik namotivovaný, těžko budu hledat takové nadšení. Ale na Czech Cycling Tour se opravdu těším celý rok.

Chris Froome, váš týmový lídr na Tour, v tomto týdnu týdnu vyhlásil, že plánuje i start na Vueltě. Překvapil vás, že půjde ve Španělsku znovu s kůží na trh?
Po pravdě překvapil. Hodně. Nečekal jsem to. Myslím si, že to ukazuje na jeho velikost a na to, jaký je šampion. Každá vyhraná Tour vás nesmírně vyčerpá a po ní navíc máte náročné období, co se týká medializace, startů na kritériích a všeho okolo. Takže na jednu stranu se Chrisovi divím, ale na druhou klobouk dolů, protože on se tak brzy postaví zase na start Grand Tour a bude před ním znovu 23 dní, kdy všichni znovu pojedou od nuly. Zrovna jsem ho potkal na riviéře, jak přijížděli s Geraintem Thomasem z pětihodinového tréninku. Bude to mít na Vueltě těžké a sám jsem zvědavý, jak se tím nejen on, ale i další lidé, co absolvovali Tour, ve Španělsku poperou. Uvidíme, zda kombinace Tour - Vuelta bude schůdnější než Giro - Tour, nebo ne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze