Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König: Opravdu jsem věřil, že na Tour budu. Jinak bych se v červenci nudil

Leopold K | foto: ČTK

29 2015
Že by měl jet na Tour coby pomocník Chrise Frooma, mu řekli už před sezonou. Ale na definitivu si musel počkat velmi dlouho. Leopolda Königa napínali šéfové jeho stáje Sky až do chvíle, kdy do startu v Utrechtu chybělo necelých šest dnů. Teprve pak se dozvěděl: Jsi v nominaci.

„Když ještě týden před Tour vůbec nevíte, jestli pojedete nebo ne, je to takové zvláštní,“ vrací se König k pocitům posledních dnů. „Musíte být na start pořád nachystaný, aby vás pak nepřekvapilo, že skutečně startujete, protože jet třítýddenní závod je psychicky náročná věc. Ale stejně tak musíte být nachystáni i na to, co by se dělo, kdybyste nejel. Na což jsem, to se musím přiznat, moc připravený nebyl. Zrovna předevčírem jsem si říkal, co bych dělal, kdybych měl červenec volný. Asi bych se nudil.“

Předpokládám, že nominaci jste se nedozvěděl až dnes v 11.45, kdy byla zveřejněna. Kdy vám tedy z týmu volali?
V neděli večer, po domácím šampionátu v Žilině. Když jsem odtud jel domů, zavolal mi trenér Tim Kerrison a sdělil mi to.

Jaká byla vaše první reakce?
Já s tím natolik počítal, že jsem jenom řekl: O.K., tak už to vím na 100 procent a je to jisté. Opravdu jsem byl přesvědčený, že Tour pojedu, takže mě to zase až tolik nepřekvapilo. Spíš mě ten telefonát utvrdil a měl jsem konečně jistotu.

Překvapila vás něčím konečná sestava? Je v ní pět Britů, to je hodně.
Je to úplně jiná sestava než na Giru. Tam byl v celém našem týmu jen jeden cyklista z anglicky hovořící země (Porte), tady jich je sedm. Trošku bylo otázkou, jestli Tour skutečně pojedou Nico Roche a Richie Porte, ale ti nakonec startují. Takže v podstatě žádné překvapení se nekoná, protože u těch pěti Britů jsme očekávali, že budou v týmu.

Možná přece jen jedno překvapení: v týmu není elitní vrchař Sergio Henao, který na Giru nestartoval (tam byl jeho bratranec Sebastian), a zdálo se, že tým Sky jej šetří pro Tour.
Ano, jeho neúčast na jednu stranu překvapením je. Ale na druhou stranu si myslím, že Sergia Henaa po jeho zranění pořád ještě chtějí šetřit. Ta sestava na Tour je pro letošní rok tak silná, že bylo jasné, že někdo silný se do ní nevejde.

Chris Froome ocenil, že jde o hodně anglofonní tým, pomáhá to podle něj vzájemné komunikaci. Ale na Giru jste i vy reportérům ukázal, že pro vás plynná komunikace v angličtině není nejmenší problém.
Jedině když mluví Velšan Thomas s Kennaughem z ostrova Man tou svojí řečí, tak jim je vážně těžko rozumět. Ale jinak samozřejmě s komunikací sebemenší problém nemám.

Teď už tedy definitivně dobalujete a zítra odlétáte?
Zítra ještě pojedu trénink tady u nás. Ve středu potom poletím z Prahy do Nantes, kde si s týmem projedeme trať časovky družstev (bude na programu v 9. etapě) - a odtud potom poletíme privátním letadlem na start Tour do Utrechtu.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze