Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König o penalizaci na Giru: Vůbec nevím, za co mi ji mohli dát

Leopold König se vyjíždí po 17. etapě Gira u břehů jezera v Luganu. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

27 2015
Lugano (Od našeho zpravodaje) - Po úterním dešti a zimě zazářilo na peloton Gira v etapě do Lugana slunce a svědčilo také Leopoldu Königovi. Před startem 17. etapy sice nabral desetivteřinovou penalizaci, v jejím cíli si však v Luganu pochvaloval, jak dobře se mu točily na trati nohy.

Přál jste si před dneškem, abyste na Giru zažili konečně klidnější etapu. Takže vaše přání se naplnilo?
Jo, myslím si, že to byl klidnější den. Jeli jsme údolím v protivětru, což tomu napomohlo. Když jste při takovém větru v háku, nemusíte tolik šlapat. Tím pádem to bylo jednodušší. A navíc jsme tu etapu jeli takticky super, dneska kluci odvedli pro mě i pro Eliu Vivianiho úplně skvělou práci. Jen škoda, že Elia byl v závěru zavřený od Mezgece, protože klidně mohl dneska vyhrát.

Fotogalerie

V koncovce etapy, při příjezdu do Lugana, jste se i vy na chvíli ocitl v popředí pelotonu.
Já se těšil na ten poslední sjezd, znám ho z Grand Prix Lugana - a se vší skromností si myslím, že bych mohl patřit mezi tak tři nejlepší sjezdaře v balíku. Dostal jsem při něm dopředu, zhruba na třetí pozici, a doufal jsem, že by se v balíku mohla otevřít mezera. Někdo z popředí celkového pořadí by pak mohl i zaostat, tak jsem nechtěl ztrácet drahocenný čas. (Zaostal naopak Hesjedal, o 12 vteřin. - pozn. red.)

Jak se nohy vzpamatovaly po zápřahu na Mortirolu a v celé úterní etapě
Ze začátku byly hodně unavené, ale ke konci jsem se naopak cítil vážně výborně. Možná i proto, že jsme konečně měli i teplo. V pelotonu ale byla dneska spousta unavených nohou. Jakmile odjel první nástup, tak Tinkoff-Saxo zablokoval silnici a nikdo už se tam potom dopředu nedostal.

Etapa sice byla profilově rovinatá, ale přesto na ní byla spousta zatáček, menších kopečků a sjezdů. Takže trochu až klasikářský profil? 
Jo, to byl. Posledních 50 kiláků podél jezera bylo pořád levá-pravá. O čemž svědčilo i to, že v závěru zaútočil klasikář Gilbert. Ale zase až tak těžké to pro sprintery nebylo. Takže došlo na klasický sprint.

Trio jezdců Sky se vyjíždí po 17. etapě Gira. Zleva: Leopold König, Mikel Nieve...

Trio jezdců Sky se vyjíždí po 17. etapě Gira. Zleva: Leopold König, Mikel Nieve a Sergio Henao.

Před etapou jury oznámila, že jste byl penalizován 10 vteřinami za přidržování se týmového auta v úterní etapě. Co si o tom trestu myslíte?
Já vůbec nevím, za co mi to dali. Už to radši ani nekomentuju. Nevím, fakt nevím. Říkal jsem Dariovi Cionimu, ať zjistí, za co ten trest je, ale zatím jsem se nic nedozvěděl.

Ve čtvrtek vás čeká etapa do Verbanie, s těžkým stoupáním na Monte Ologno. Po němž však následuje dlouhý sjezd do cíle. Může pozměnit odstupy v celkovém pořadí?
Toť otázka, ten kopec je dost těžký. Může se klidně stát totéž co na Mortirolu, že pojedou nahoru pospolu dvojičky a trojičky jezdců. Jenomže na druhou stranu si myslím, že silné týmy budou chtít být co nejvíc kompaktní, a proto to nerozjedou naplno, aby tam potom nahoře nezůstal třeba Contador sám. Ale i při tom skoro 40kilometrovém sjezdu bude prostor, aby například Astana zaútočila a Landa nebo Aru odjeli. Tam se dá něco zkusit. Já si do sjezdů opravdu docela věřím, naopak slabší sjezdaři by mohli nabrat ztrátu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze