Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tréninků bylo příliš, chtělo to vložit i nějakou pauzu, poučil se König

15 2015
Denně se drápe na sopku, po boku nejlepších cyklistů světa. Tak se cyklista Leopold König chystá na italské Giro. Při dvanáctidenním soustředění týmu Sky na kanárském ostrově Tenerife jsou jejich tréninkovou výzvou silnice pod vrcholem sopky Teide, která je s 3 718 metry nejvyšší horou Španělského království.

Přiznejte se, nedělá se vám už při pohledu na Teide zle?
Ani ne, zatím máme za sebou šest opravdových tréninků a už nás čekají jen tři. Horší to mají Contador a­ kluci z týmu Tinkoff-Saxo, kteří tu stráví tři týdny až do Gira. Ti z toho budou asi psychicky hotoví.

Fotogalerie

Co obnáší takový „opravdový trénink“ v podání týmu Sky?
Třeba v úterý jsme jeli velkou sedmihodinovou rundu na sever ostrova, kdy jsme nastoupali 4 500 výškových metrů; ale spíš na objem, jako turisti. Nakonec jsme si vyšlápli poslední kopec z nuly do 2 100 metrů, kde bydlíme. Jinak jsou tu ale naše tréninky spíš kratší.

Kolik tedy zatím máte na Tenerife v­ nohách výškových metrů?
Po prvním týdnu jsme sjeli do restaurace ve zdejší vesnici a vyhodnotili to tam. Za šest dní jsme zvládli 22 tisíc výškových metrů a 30 hodin na kole. Docela si to tady užívám. Trénujeme jen ve čtyřech, protože Wout Poels po dvou dnech onemocněl a musel odletět. Tak jsme tu jen já, Chris Froome, Richie Porte a Nico Roche.

Momentka ze soustředění Leopolda Königa a spol. z týmu Sky na ostrově Tenerife

Momentka ze soustředění Leopolda Königa a spol. z týmu Sky na ostrově Tenerife,

Což je luxusní sestava.
Občas se s Rochem uklidňujeme, že trénujeme s aktuálně nejlepším jezdcem světa (Porte, lídr World Tour) a s vítězem Tour (Froome). Když občas nestíháme, děláme si z toho trochu legraci, že se není za co stydět. Samozřejmě to občas bolí, protože když nám v jednom třicetiminutovém kopci dá Froome dvě minuty a Porte skoro taky, není o co stát. Přitom se mi jede  dobře, mám skvělá čísla na wattmetru a dělám si pomalu osobní rekordy - ale ti dva přesto ujíždějí. Je vidět, že jsou opravdu jiná liga.

Leopold König

v sezoně 2015

5. místo Trofeo Andratx (Mallorka)

3. místo Trofeo Serra de Tramuntana (Mallorka)

24. místo Kolem Ománu

29. místo Tirreno-Adriatico

72. místo Kolem Katalánska

Další program:

21.-24. 4. Kolem Trentina
9.-31. 5. Giro d´Italia

Do letošní sezony jste vstoupil 3. a 5. místem při jednorázových závodech na Mallorce, ale pak jste v etapových závodech zaostával. Vyhodnotili jste, co se s vámi dělo?
Těch faktorů je víc. Změn po mém přestupu do Sky bylo tolik, že na mě asi opravdu zapůsobily. Šlo také o jiný trénink. Spoustu času jsem přes zimu trávil v Nice a trénoval tam v podstatě bez přestání. Měl jsem to radši proložit nějakou pauzou v Česku, kde by byla zima nějaké dva stupně, ve které bych týden na to kolo nemohl. Od konce prosince do začátku března jsem byl v podstatě pořád na kole, a to bylo moc.

Jenže vy jste najednou oblékal dres nejbohatšího týmu světa a­ strašně moc jste chtěl dokázat, že si ho zasloužíte?
To je pravda. Na Mallorce jsem měl vstup do sezony tak povedený, jako za posledních 10 let, co závodím na kole, vlastně nikdy. Byl jsem se sebou nadmíru spokojen. Ale hned potom jsem udělal chybu a­ místo volna jsem letěl na riviéru, kde jsme s koučem Timem Kerrisonem relativně hodně a intenzivně trénoval. Do toho můj tým začal všude možně vyhrávat závody, vedl ve World Tour, všem klukům se dařilo a já chtěl být na stejné úrovni jako ostatní a být součástí té euforie. Zapomínal jsem respektovat fakt, že dřív jsem se do top formy dostával v sezoně až v květnu a později. Chtěl jsem zkusit, jestli s kvalitním tréninkem, bez zranění a v dobrém zdravotním stavu bych mohl být dobrý už v březnu. Bohužel se mi to nepovedlo.

Leopold König zdraví své fanoušky ze soustředění týmu Sky na ostrově Tenerife.

Leopold König zdraví na Facebooku své fanoušky ze soustředění týmu Sky na ostrově Tenerife.

Teď se tedy postupně zase srovnáváte?
Po závodě Kolem Katalánska jsem na týden odjel do své oblíbené relaxační destinace, lázní Karlova Studánka, kde jsem klasicky dobře zregeneroval. Pak jsem si ještě čtyři dny doma užíval rodiny a klidu, brácha se mi po roce vrátil z Ameriky, přivítali jsme ho. Bylo  to fajn, mentálně i fyzicky jsem si odpočal. Na soustředění se teď už cítím zase o něco líp. Řekl bych, že je to na dobré cestě.

Sky na Giru 2015

Kdo by měl startovat

Richie Porte (Aus.), letos vítěz Paříž-Nice a Kolem Katalánska, lídr World Tour

Leopold König (ČR), předloni 9. na Vueltě, loni 7. na Tour

Elia Viviani (It.), loni 6 vítězství v sezoně

Další kandidáti:

Sebastian Henao (Kol.), letos 3. Kolem Langkawi, bratranec Sergia Henaa

David Lopéz (Šp.), pomocník do hor, aktér 13 Grand Tours

Philip Deignan (Ir.), vítěz etapy a 9. celkově na Vueltě 2009

Xavier Zandio (Šp.), vítěz Kolem Burgosu 2008

Konečnou devítičlennou nominaci týmy oznamují až zhruba 10 dnů před startem.

Uklidňuje vás například i vědomí, že také Chris Froome si kdysi na tréninkové metody ve Sky zvykal déle než rok?
Přesně tak. Bavil jsem se i ostatními z týmu, třeba i s maséry, a ti mi říkali, že když přijde někdo nový, občas mu trvá delší dobu, než se zadaptuje. Sky je vážně obrovský tým s nesmírně velkým výkonnostním standardem.

Dvakrát v minulosti jste se už navzdory sérii zdravotních potíží na vrchol sezony  excelentně připravil, ať už šlo o Vueltu 2013 nebo o Tour 2014. Mohlo by to při Giru 2015 vyjít také do třetice?
Je otázkou, jestli to Giro není pro mě opravdu brzo. Já doufám, že není, že jsem měl kvalitní zimu a i když jsem teď nedosahoval výrazné výsledky, tak v květnu už to bude jiné. Předloni jsem v květnu vyhrál etapu Kolem Kalifornie. Letos by se teoreticky mohl opakovat stejný scénář. Až do Gira se budu trápit a výsledkově tápat, ale pak se to na té Grand Tour otočí.

Už jste se detailněji probíral itinerářem Gira?
Teď jsem se zrovna na něj díval a jsem překvapený, kolik těžkých etap bude už v prvním týdnu, včetně dvou dojezdů na kopec a klasických těžkých italských etap s krátkými kopci nahoru dolů.

Zato sáhodlouhá časovka na 60 kilometrů přijde naopak až ve 14. etapě.
Tu už mám v počítači celou nahranou. Na celých těch 60 kilometrů jsem se díval a hodně moc se mi líbí.

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze