Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tak trénovali Froome a Wiggins. A ten model funguje i na mě, zjistil König

Leopold König | foto: teamsky.comProfimedia.cz

3 2015
Poprvé oblékl do závodů dres hvězdného týmu Sky a hned v něm byl nepřehlédnutelný. Silně obsazený seriál jednorázových klání na Mallorce je pro cyklisty každoročně odrazovým můstkem do sezony. Leopold König si tu nejprve dojel pro páté a pak dokonce pro třetí místo.

Soudě dle výsledků jste musel být na první vystoupení v dresu vašeho vysněného týmu pořádně nabuzený. Je to tak?
Jo, asi mi ten přestup svědčí. A také jsem měl po dlouhé době bezproblémovou zimu, nebyl jsem ani nemocný, ani zraněný. Jsem víc než spokojený. Na Mallorce jde o můj suverénně nejlepší výsledek v životě.

Já vím, loni jste tu ve vašem úvodním závodě skončil poslední.
Už jsem tady vstupoval do sezony šestkrát a odjel jsem na Mallorce už asi 18 závodů. A nejlepší výsledek z nich bylo doposud 44. místo. Když jsem to říkal lidem ze Sky, smáli se.

Jaké vám tedy dali šéfové týmu před startem pokyny? Nebo to zatím nechali na vašich pocitech?
Pro první, páteční závod jsem dostal volnou ruku. Předtím se mě sportovní ředitel ptal, jak se cítím, a já mu přiznal: Jsem z tréninku docela unavený. Dva dny předtím jsem si dopřál úplné volno. Ale sportovní ředitel mi říkal: Buď v klidu, schovávej se a v závěru zkus přejet ten dlouhý kopec. Nakonec kopec přejelo vepředu 20 lidí a šest nás bylo ze Sky, jako tým jsme byli silní. Cítil jsem se docela dobře, tak mi kluci trochu pomohli. Ale bohužel, jak nejsem výbušný typ, bylo páté místo v koncovce nejspíš mým maximem - i když od třetího mě dělil kousek.

V sobotu už ne, to už jste stál na stupních vítězů.
No, nejdřív jsem po pěti kilometrech sobotního závodu tvrdil, že nechci závodit, protože povrch byl hodně nebezpečný. Celá noc propršela a na Mallorce, když prší, jsou potom silnice úplně šílené.

Podobné můžete zažít po dešti i při Giru na jihu Itálie.
Tady byly ale vážně špatné. Na poradě jsem vybízel, že musíme být všichni vepředu hned od startu, protože to v prvním sjezdu, který přijde po pěti kilometrech, bude zaručeně padat. A v každé serpentině to tam opravdu lehlo. Pak ke mně přijel Bernie Eisel od nás z týmu a povídal: Tak co, jak se cítíš? Odpověděl jsem mu: Já dneska závodit nechci. A on říká: To se ti nedivím, chápu. Už po prvním sjezdu se balík rozdělil a ze 180 lidí zbylo asi jen 70. Profil byl pořád nahoru dolů a my jeli spíš tak, abychom eliminovali riziko pádů, než abychom závodili.

Přesto jste se posléze do boje o pódium pustil.
Odjela nám sedmičlenná skupina, kde byli tři kluci z Movistaru, docela jsme zaspali. Tak jsme potom museli celý den tahat. Kluci ze Sky automaticky začali jet na mně, z čehož jsem moc velkou radost neměl. Tak jsem jim poděkoval, a protože jsem je nechtěl zklamat, snažil jsem se z toho dostat maximum. Před námi šlapal v úniku sám Valverde, takže jsme vlastně bojovali o druhé místo.

A vy jste se vydal za Belgičanem Wellensem z Lotta?
Ten odskočil už na předposledním kopci, zatímco já potom zaútočil ze sjezdu, stejně jako loni na Lombardii. Na pěti kilometrech jsem ostatním ujel asi o 30 vteřin. Ten sjezd znám. A navíc to bylo snad jediných pět kilometrů z celého závodu, kde bylo sucho. Dotáhl jsem se k Wellensovi na nějakých 10 vteřin, načež jsme v takovém odstupu víceméně jeli až do cíle. Sjet se mi ho už nepovedlo.

Leopold König (vpravo) na stupních vítězů.

Leopold König (vpravo) na stupních vítězů.

Ale pochvala od vedení týmu určitě přišla, ne?
No samozřejmě. Cílem bylo pódium, a ten jsme splnili.

Další program Leopolda Königa

17.-22. 2. Kolem Ománu

Etapový závod Asian Tour. König bude spolulídrem Sky s Woutem Poelsem. V sestavách dalších stájí figurují Valverde, Nibali, Costa, Rodríguez, van Garderen, Kreuziger, Majka.

11.-17. 3. Tirreno-Adriatico

Etapový závod World Tour, pro mnohé generálka na Giro. König se poprvé v sestavě Sky sejde s Chrisem Froomem, v týmu budou i Nieve a Kennaugh. O celkové prvenství mají usilovat také Contador, Nibali, Quintana, Mollema, Martin, Rodríguez, Pinot, Pozzovivo či Uran. V pelotonu bude rovněž Zdeněk Štybar.

23.-29. 3. Kolem Katalánska

Další etapový závod World Tour. König se tu představí poprvé v kariéře. Jeho soupeři se mají stát například Contador, Valverde, van Garderen, Majka, Martin, Rodríguez, Aru.

21.-24. 4. Kolem Trentina

Závod seriálu European Tour. Poslední prověrka před Girem - s týmovou časovkou i obtížnými kopci. König se utká také s Aruem a Peraudem.

5.-31. 5. Giro d´Italia

Třetí start Leopolda Königa na podniku Grand Tour. Stane se spolulídrem týmu Sky s Richiem Portem. Další favorité: Contador, Aru, Uran, Pozzovivo, Hesjedal (některé týmy ještě předpokládané lídry nenahlásily).

Byl to pro vás hodně zvláštní pocit, když jste si uvědomil: Maká na mě tým Sky?
Když se nad tím zamyslím, tak je to krásné - a zároveň i velká zodpovědnost. Ale snažím se nepřipouštět si takové myšlenky. Jasně, i v NetAppu jsem měl odpovědnost vůči klukům, co na mě dělali, ale tihle jsou přece jen ještě někde jinde. Když na vás pracují takové hvězdy, chcete jim to také vrátit. A mně se zatím všechno schází výborně.

Takže už jste nejspíš natěšený i na váš první etapový test ve Sky, kterým bude závod Kolem Ománu. Královská etapa tam vrcholí dlouhým, táhlým kopcem, podle vašeho gusta.
Těším se. Závody na Mallorce byly fakt těžké a já vidím, že jsem připravený dobře. Vše směřuje k pro mě relativně brzkému cíli na květnovém Giru. Trochu jsem se obával dopadu nového tréninku s Timem Kerrisonem. Netrénovali jsme totiž úplně tvrdě, nejezdili jsme moc na laktátovém prahu, na kterém se pak odehrávají kopce v největších závodech. Ptal jsem se před prvním závodem Tima: Neděláme málo? A on mi tvrdil: Takhle se připravovali i Froome a Wiggins. Podivil jsem se: Jak je potom možné, že když takhle trénovali, vyhrávali už od začátku sezony? Odpověděl mi: Uvidíš.

A viděl jste.
Jo, teď opravdu chápu, že systém Sky funguje. Není pravda, že bych to v tréninku přeháněl. Nemám ani předčasnou formu. Naopak. My jsme v podstatě ještě ani nezačali natvrdo trénovat. Je to stejné, jako když kdysi Wiggins vyhrál Paříž-Nice a říkali mu: Nemáte formu příliš brzy? Vydrží vám až do Tour? Ale i v jeho případě tehdy model Sky fungoval a zatím funguje i na mě. Kdyby to takhle pokračovalo dál, moc by se mi to líbilo.

Při vyhlášení Sportovce roku jste si nebyl jistý, zda chcete být už v Ománu lídrem. Ale v předběžné startovní listině figurujete s číslem, které má na konci jedničku. Jak to tedy bude?
Teď jsem si to na Mallorce docela zavařil, co? Už jsem se o mé roli v Ománu bavil se sportovním ředitelem, který bude mít Omán na starost. Měl bych být spolulídrem s Woutem Poelsem, který zrovna trénuje s Chrisem Froomem v Africe. Budu tedy mít větší volnost a nebude na mě vyvíjen enormní tlak. Pro Wouta jde o skoro jedinou šanci v první půlce roku, aby se někde ukázal, je proto hodně namotivovaný. Já jsem spíš v klidu. Budu tam v pozadí, což mi vyhovuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze