Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po 65 dnech: Cyklista König se vrací do závodů. Koleno už nebolí, hlásí

Cyklista Leopold König | foto: Profimedia.cz

21 2014
Když dokončil v únoru závod Kolem Ománu, ani ve snu by ho nenapadlo, že jeho letošní mise, směřující až na Tour de France, dostane brzy nečekanou trhlinu. Český cyklista Leopold König, kapitán stáje NetApp, musel kvůli zraněnému kolenu na 65 dnů závody oželet. V úterý se při etapách Kolem Trentina vrací.

"Trvalo to trošku dýl," říká devátý muž loňské Vuelty. "Nejdřív se muselo koleno vyléčit a pak jsem začínal jen pomalu, aby se zranění nevrátilo."

Zkouškou, co jeho uzdravené tělo vydrží, budou nyní čtyři etapy Kolem Trentina, závod UCI European Tour. Po úvodní týmové časovce u jezera Garda se peloton na tři dny vydá do Dolomit.

V listině vítězů z minulých let najdeme jména Nibali, Basso či Vinokurov. Letos stanou na startu i Australan Evans, šampion Tour před třemi lety, nebo Brit Wiggins, její vítěz z roku 2012.

"A já už zase trénuju naplno. Všechno jde, jak by mělo," hlásí König z Itálie.

Koleno tedy stoprocentně drží a nebolí?
Jo, teď je stoprocentní. Už jsem zvládl i těžší tréninky. Týden jsem se připravoval v italských kopcích a z údolí kolem Bolzana vyrážel nahoru do hor. Je tam teplo a lepší počasí než na Gardě. V Bolzanu bylo přes dvacet stupňů, zato jakmile jsem teď přejel o sto kiláků níž na Gardu, teplota klesla na patnáct a poprchávalo.

Co přesně s vašim kolenem bylo? Šlo o úpon?
Ano, bylo to úponového rázu, od svalu.

A důvod?
Snad z přetížení. Možná na tom měl podíl i závod Kolem Ománu a následné cestování, možná i změny teplot po návratu domů. Přiletěl jsem z Ománu a až po třech dnech volna se koleno rozbolelo. Třeba jsem špatně seděl v letadle. Nebo jsem v Ománu jel na hranu. I když to bych neřekl... Nevím, z čeho to bylo. Ale důležité je, že je to pryč.

Přišel jste v březnu o start na Tirrenu-Adriatiku. Tehdy váš tým informoval, že se vrátíte na Critériu International. Jenže ani tam jste se neukázal.
Já jsem ve skutečnosti dva dny před Critériem teprve poprvé zase seděl na kole. Nemělo smysl jet takový závod po dvoutýdenním úplném volnu. Potřeboval jsem začít zvolna. Deset dní jsem jezdil nejdřív jen na trenažéru a pak pomalu na silnici. Byl jsem na koleno opatrný.

Kolem Trentina

Kdo také bude na startu

Astana: Scarponi (It.).

AG2R: Pozzovivo (It.).

Lampre: Niemiec (Pol.).

Movistar: Anton (Šp.).

Cannondale: Basso (It.).

BMC: Evans (Aus.).

Sky: Wiggins (Brit.), Cataldo (It.).

NetApp: Machado (Port.), KÖNIG (ČR).

Androni: Pellizotti (It.).

Caja Rujal: Arroyo, L. L. Sánchez (oba Šp.).

Číslo s jedničkou na konci, značící lídra týmu, ponese na Trentinu z vašeho týmu Portugalec Tiago Machado. Vy jste tedy zatím svoji kapitánskou roli zpět nechtěl?
Nechtěl. Na tu zatím nemám absolutně výkonnost. Objel jsem dosud jen dva opravdu těžké tréninky, vůbec mi teď nepřísluší pozice nějakého lídra. Budu jen rád, když dokážu na Trentinu pomoci klukům, kteří mi pak naopak budou k ruce v červenci na Tour. Nabiju si tím u nich kredit. Mým hlavním cílem na Trentinu je vrátit se do závodění, rozjíždět se a pomoci ostatním. Kopce jsou tu vážně těžké. Ještě nejsem připravený kvalitně závodit v takových podmínkách.

Upravovali jste i následný závodní program? Nebo se přidržíte původního plánu?
Zůstává to, jak bylo naplánováno. Po Trentinu ještě potřebuju kvalitně potrénovat, se specifickým tréninkem ve vysoké nadmořské výšce.

Pak přijdou etapy v Kalifornii, Bavorsku a na Dauphiné?
Kalifornie a Dauphiné určitě. Bavorsko ještě uvidíme, jestli se budu i po všem tom cestování cítit dobře.

Závod Kolem Kalifornie už opět pojedete na sebe?
Asi ano.

Těšíte se na záludné Mt. Diablo, kde jste loni v královské etapě triumfoval?
Těším, samozřejmě. Ani v Kalifornii ještě nebudu mít dost natrénováno, takže nechci říkat, že budu mít kdovíjaké ambice. Ale chci tam znovu dostat do nohou osmidenní etapák. Třeba zase někomu pomohu, nebo zkusím jet jen na etapu, než na celkové pořadí.

Váš tým NetApp-Endura má za sebou složité jaro. Až příliš mnoho cyklistů se mu zranilo. Přitom nedisponujete tak početnou sestavou jako stáje Pro Tour. Poznamenala tato zranění i plány stáje směrem k Tour de France?
Pár lidí je zraněných, ale do Tour by měli být zpátky. Jen jsme museli upravit program pro nadcházející závody, někteří kluci toho budou mít víc. A na nás, zraněných, teď bude, abychom se včas dostali zase do formy.

Jak vám bylo, když jste závody, na nichž jste měl startovat, sledoval jen u televize?
Byl jsem trochu zklamaný. Sezona se předtím docela dobře rozjížděla. V Ománu jsem pak měl smůlu s defektem v rozhodující etapě. Už tam jsem chtěl být v Top 10 a hned ukázat, že na to mám. Potom jsem přijel domů a o to víc jsem byl namotivovaný na Tirreno. Jenže po třech dnech doma jsem věděl, že ho nemohu jet. Což mi psychicky moc nepřidalo. Ale nakonec měla ta pauza i svá pozitiva. Vyčistil jsem si hlavu. Byl jsem dva týdny v Karlově Studánce na léčení v lázních, kde mi hrozně moc pomohli. Byl jsem také víc doma. Všechno špatné je k něčemu dobré. Ve finále mi ta pauza třeba může i k něčemu pomoci.

Loni jste byl u toho, když Chris Horner po operaci kolena a následném dvouměsíčním tvrdém tréninku vyhrál Vueltu. A do Tour teď zbývají více než dva měsíce.
Právě. Pořád mám čas - i Hornerův příklad to ukazuje. Takhle mohu na Tour přijet ještě víc čerstvý, než kdybych jel sezonu kompletní. Jak říkám: Vezmu si z toho něco špatného i něco dobrého.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze