Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč jsi tak vzadu? slýchá Knapková. Vyhraju za dva roky, vyhlíží Rio

Miroslava Knapková | foto: AP

5 2014
Čtvrtá v Sydney, čtvrtá v Aiguebelette i v Lucernu. Monotónní a smolná je sbírka výsledků skifařky Miroslavy Knapkové z letošních závodů Světového poháru. "Soupeřky jsou na tom dobře, jsou lepší," říká olympijská vítězka z Londýna, která linii "bramborových" míst narušila titulem mistryně Evropy. "Je znát, že přes zimu jsem měla spoustu zdravotních problémů."

Proto vám pódium uniká?
Nemohla jsem se připravit, jak jsem chtěla. Na druhou stranu jsem ráda, protože ještě před mistrovstvím Evropy jsme uvažovali, že bych sezonu ukončila dřív, abych se dala zdravotně dohromady. Nakonec všechno probíhá líp, než jsem čekala přes zimu. A snad to ještě trošku doladíme.

Zdraví už tedy zase slouží?
Už jsou to jen drobnosti, nic co by mě omezovalo v tréninku. Ozývají se stará zranění, ale nic vážného.

Jak doháníte manko?
Daří se, ale samozřejmě, když ostatní soupeřky trénují a vy ne, je to znát.

Pomůže, že na mistrovství světa v Amsterdamu nepojedete jako favoritka? Že budete v jiné pozici?
Je to jiné, ale pořád spousta lidí očekává, že udělám nějaký zázrak. Když se bavíme se soupeřkami, vtipkujeme, proč jsem tak vzadu. Já říkám, že vím, kdy mám vyhrát. Mám ještě dva roky. Tak se smějou a říkají, že si to umím načasovat.

Můžete na šampionátu dosáhnout medaili, nebo byste brala i 4. místo?
Asi by to nebylo zklamání, finále bych chtěla zajet. Medaile by byla super, ale ty holky jezdí dobře, to se musí nechat. Budu se snažit medaili získat, ale Novozélanďanka a Australanka jsou úplně odskočené, to je jako když jsme dřív jezdila já s Karstenovou. Pak je zbytek pole, který se bije o postup do finále.

Za dva roky startují olympijské hry v Riu de Janeiru, jak to na vás působí?
Chtěla bych samozřejmě zopakovat Londýn, ale bude to hodně těžké. Ve veslování mají závodníci většinou vrchol kolem 30. roku nebo těsně po. Je to silově-vytrvalostní sport a ta vytrvalost většinou trvá, než se natrénuje.

V Riu jste byla už na podzim. Oslovilo vás?
Zajímavá zkušenost. Samozřejmě nejvíc mě zajímalo veslování a jak vypadá jezero. Už je hotové, bude se jezdit na přírodním jezeru, jen tribuny a zázemí zbývá dostavět. Bylo vidět, že je to pořád v procesu.

Jezero bude vítězné?
Pro nás je to zvláštní, většinou závodíme mimo město. V Londýně to bylo asi 30 kilometrů za městem, v Pekingu také, a tady je to skoro v centru, kolem stojí baráky. Nevýhoda přírodních jezer je, že tam často fouká a podmínky nejsou regulérní, ale když jsem tam byla já, byla tam hladinka.

A Brazílie jako země, jaká je?
My tam byli na pět dnů a zrovna jsme měli škaredé počasí. Měla jsme po sezoně, těšila jsem se, jak se vykoupu na Copacabaně, ale to bych se tam koupala asi jako jediná. Říkali nám, že do některých oblastí s vysokou kriminalitou nemáme vůbec chodit, ale nějak nebezpečné mi to tam nepřišlo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze