Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ráda bych v Riu nesla českou vlajku, řekla golfistka Spilková

Golfistka Klára Spilková by ráda nesla na olympiádě českou vlajku. | foto: Reuters

8 2015
Pouze dvakrát se golf objevil v programu letní olympiády - v letech 1900 a 1904. Dávnou minulost oživí za rok hry v Riu, kde tento sport zažije obnovenou premiéru. Nejspíš u toho bude i česká jednička, dvacetiletá Klára Spilková, která dokonce říká: „Chtěla bych držet českou vlajku v průvodu.“

To je smělý plán...
Nevím, jestli se to povede. Asi ne.

Tak co třeba vyhrát a nést ji na zakončení olympiády?
To je ono, přesně tak. Vyhraju a ponesu ji (smích).

Co s vámi dělá šance být u obnovené premiéry?
Je to krásné. Jsou to pro mě úplně nové zkušenosti.

Golfový rok má hodně vrcholů. Kam se zařadí olympiáda?
Určitě to bude jeden z vrcholů. Budu to řadit mezi majory, Evian Championship, British Open, příští rok snad i US Open. To jsou pro mě největší golfové události. Myslím si, že olympiáda se mezi to bude řadit. Je škoda, že zatím nikdo moc neví, jak to bude vypadat. Bude to něco úplně nového, takže mi zatím nikdo nedokáže říct, co od toho mám očekávat.

Berete už účast jako jistou?
Beru. Pořád musím hrát tak dobře jako hraju teď. A to budu hrát, takže to je prostě jasný, že tam pojedu. (úsměv) Ne, pořád to samozřejmě na sto procent jasné není.

Je něco, čeho se v Riu obáváte?
Už jsem v Jižní Americe byla, když jsme hrály mistrovství světa, čili před šesti lety v Buenos Aires. Myslím si, že to bude hodně podobné. Život olympionika asi bude něco nového. Jedu tam poprvé, už jsem slyšela hodně názorů od všech různých lidí, co tam mám předtím dělat, co nemám, takže uvidíme.

Co konkrétně?
Bavila jsem se s Ondrou Bankem a ten mi říkal: Udělej si tam hlavně předtím pohodičku a buď v klidu. Myslím si, že se z toho člověk hlavně nesmí předtím asi úplně zbláznit.

Česká golfistka Klára Spilková na turnaji  Pilsen Golf Masters 2013, akci série...
Česká profesionální golfistka Klára Spilková
Česká golfistka Klára Spilková v nedělním závěrečném kole turnaje série Ladies...

A co čekáte od prostředí v Jižní Americe na základě vaší předchozí zkušenosti?
Je takové... jihoamerické. Musíte si dávat pozor na kabelky, foťáky a nejlépe chodit ven jenom přes den. Našemu trenérovi ukradli hodinky z ruky, normálně ve dne. Přijeli k němu na motorce, byli tam dva komplicové, ukradli mu je. Trvalo to asi půl minuty.

Je pro vás účast na olympiádě splněným snem?
Je to strašně narychlo. Jako golfisti jsme o tom nikdy nepřemýšleli, že pojedeme na olympiádu. Teď se to stalo. Na to jsem se nikdy nepřipravovala. Připravovala jsem se, že jednou budu hrát na British Open a na Evian Championship, jako se mi to letos splnilo. Ale olympiáda je pro nás golfisty něco úplně nového.

Jaké máte nyní další plány?
Teď mám ještě dva turnaje do konce sezony, dalším vrcholem bude turnaj v Dubaji v prosinci. Ještě bohužel nevím kalendář na příští rok, nemůžu o tom zatím úplně mluvit, nevím, kde budeme hrát. Určitě bych ale chtěla už na lednové turnaje v Austrálii, abych se pěkně rozehrála.Najdete na iDNES.czmobilní verze