Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juck o Zlaté tretře: Chceme nabídnout něco jiného než Diamantová liga

Justin Gatlin bude jednou z největších hvězd úterní Zlaté tretry | foto: AP

13 2014
Léta je jeho jméno nedílně spjato s ostravskou Zlatou tretrou. Alfons Juck, manažer mítinku, je zodpovědný za vábení atletických hvězd do Ostravy. Jeho zásluhou se také v úterý představí na stadionu ve Vítkovicích skvělá sestava olympijských vítězů a mistrů světa.

Jedno jméno přesto na poslední chvíli vypadlo. To nejblyštivější: Usain Bolt. "V atletice je organismus těch nejlepších pořád na hraně. Musíme být na podobné události připraveni," říká k Jamajčanově zdravotní omluvence Juck. "Ale není to zdaleka jen náš problém. Bavili jsme se o tom i tento týden při Diamantové lize v Oslu. Měli na plakátu mítinku Francouze Lemaitra. Dva dny předtím jim řekl, že je zraněný a nepřijede. Nemohli zareagovat."

Juck dostal přece jen k dispozici delší časový prostor. A podařilo se mu zajistit hodnotnou náhradu: Justina Gatlina, jediného muže, který loni Bolta na stovce porazil - a zároveň sprintera, jenž vévodí letošním světovým tabulkám.

Kdy jste začali Gatlina shánět?
Teprve když se začalo ukazovat, že to s Boltem nevypadá dobře. Každý organizátor počká kvůli Boltovi do poslední možné chvíle. I my jsme čekali.

Zlatá tretra 2014

Kdy: 17. června od 15.00 předprogram, od 17.30 hlavní program (ale už 16. května od 16.30 závody kladivářů).

Kde: na stadionu v Ostravě-Vítkovicích.

Kdo: 20 olympijských medailistů, 30 medailistů z mistrovství světa a 6 aktuálních světových rekordmanů.

Čeští atleti: Barbora Špotáková, Vítězslav Veselý, Denisa Rosolová, Ladislav Prášil, Jan Kudlička, Petr Frydrych, Lenka Masná a další.

Zahraniční hvězdy: Justin Gatlin (100 m), Allyson Felixová (200 m), LaShawn Merritt (400 m), Ashton Eaton (400 m přek.), Renaud Lavillenie (tyč), Ivan Uchov (výška), Dayron Robles (110 m přek.), Florence Kiplagatová (20 km a hodinovka), Christian Cantwell (koule), Mohamed Aman (1000 m), Genzebe Dibabaová (2000 m).

Čestní hosté mítinku: Sergej Bubka, Sebastian Coe, Mike Powell, Bruny Surin.

Televizní přenos: Vysílají ČT4 i Eurosport, celkem půjde přenos do 150 zemí světa.

Narychlo domluvit tak kvalitního sprintera asi není právě jednoduché, že?
Bylo to velmi složité. Naštěstí máme dobré vztahy. Gatlinovým manažerem je Renaldo Nehemiah, bývalý světový rekordman. Ten byl vloni na Tretře s Kiranim Jamesem a moc se mu tam líbilo, takže nenastal problém, že by měli s Gatlinem obavy, kam to pojedou. Jen bylo třeba sladit letenky. A Gatlin požadoval, že musí mít s sebou i svoji fyzioterapeutku.

Ještě nějaký nadstandard si vyžádal?
Ne, jen přítomnost fyzioterapeutky a Nehemiaha. Pro všechny atlety, kteří k nám dorazí po zámořských letech, však budeme mít nachystané i naše maséry a ledovou koupel, aby po tak dlouhé cestě zregenerovali.

Tentokrát nebude zapotřebí žádné soukromé letadlo?
Ne, Gatlin přiletí linkou do Krakova, odtud pojede autem do Ostravy. Využíváme Krakov i Katovice, kam se hodně lítá. Pro něj je trasa Atlanta-Frankfurt-Krakov v pohodě. Dorazí už v sobotu.

Zneužívají manažeři atletů podobných situací, aby výrazně navýšili své finanční požadavky?
To ne. Spíš chtějí různé nadstandardy, jako je let byznysem. Zařídit takovou letenku je však dobré i pro nás, aby pak atleti podali patřičný výkon. Třeba Alysson Felixová s bratrem Wesleym, který je jejím manažerem, přiletí z Los Angeles také byznysem.

Kolik stojí Gatlin? Hovoří se o startovném mezi 80 a 100 tisíci dolarů.
O tom nemluvíme. Mlčenlivost o penězích je součástí dohod s manažery.

Bude z účastníků Tretry nejdražší?
To ano, bude.

Na Tretře jste letos vyhlásili i tři útoky na světové rekordy na méně obvyklých tratích. Proč se zaměřujete právě na takové rekordy?
Lidé to sledují. Česko je jiné oproti některým dalším zemím v Evropě, kde třeba ani Diamantovou ligu nevysílají. Tady Diamantovou ligu všichni v televizi vidí, tak nechceme nabídnout to samé: dvě hodiny disciplínu za disciplínou, se stejnými atlety. Chceme něco jiného. Diamantová liga má 16 až 17 disciplín, které se střídají, a přes to nejede vlak. My nabídneme třeba závody na 1 000 a 2 000 metrů, nebo pokus o rekord na 20 000 metrů. Dibabaová v Oslu nebyla, Aman taky ne.

Řekli o Tretře

Jan Železný, ředitel mítinku: "Připraveni jsme dobře. Bude opět hodně záležet na počasí, snad po obrovských vedrech nepřijde pád teplot a deště. Věřím, že mí svěřenci předvedou v oštěpu výkony, na které jsme zvyklí. Těším se na stovku, protože Gatlinovi to běhá. Ale máme silné obsazení ve všech disciplínách."

Barbora Špotáková: "Forma je, to jsem už dokázala. Věřím, že by to mohlo být dobré a pokusím se i přidat nějaké metry. A že se dřív mluvilo o mém prokletí na Tretře? To jsem zapomněla. Je jiná doba."

Vítězslav Veselý: "Po závodě v Oslu se do Ostravy těším o to víc. Pořád letos házím kolem 83 metrů. Na Tretře bych to chtěl prolomit, aby mi oštěp odletěl trochu dál."

Který rekord je podle vás nejreálnější?
Na 20 000 metrů a v hodinovce, Florence Kiplagatová má úžasnou formu. Jen kdyby bylo extrémně špatné počasí, nezaběhla by to. Věřím, že překoná nejdřív rekord v hodinovce a pak v rámci téhož běhu i na 20 kilometrů.

A co takhle evropský rekord v silně obsazené výšce?
To by nás potěšilo. Ale nabídneme toho opravdu hodně. Výborně obsazené budou oštěpy, těší mě i sestava na 110 metrů překážek s novou nastupující generací. Máme také Ashtona Eatona, který se sem hned tak zase nedostane, protože další léta se zase bude specializovat na desetiboj.

V oštěpařském sektoru bude s Veselým a dalšími Čechy i lídr tabulek Abdelrahman. Usilovali jste i o Pitkämäkiho?
Ten nebyl k mání, má 15. června mítink v Lahti, kam ho zpracovali. Navíc pak pojede i na mistrovství Evropy družstev do Braunschweigu.

Manažer atletického mítinku Zlatá tretra Alfonz Juck.

Alfonz Juck

Zlatá tretra v minulosti bojovala o povýšení do Diamantové ligy. Jaká je situace nyní?
Poprvé udělalo vedení Diamantové ligy seznam mítinků, které sledují a které mají zájem se do této série dostat. Na každý z těchto mítinků vysílají delegáta. U nás bude takovým Petr Šťastný, původem Čech, který žije v Německu a Švýcarsku. Patříme mezi čekatele. Kdyby někdo ze současných mítinků Diamantové ligy vypadl, musí mít nachystaného náhradníka, který hned naskočí. Navíc existuje i varianta, že by seriál o dva mítinky rozšířili.

Kdo je na tomto seznamu čekatelů?
Ostrava, Brasilia, Peking a Marrakéš.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze