Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štít Fořt, tichá síla Plně. Ale i na gól občas dojde, směje se

Plzeňský Jiří Fořt se chystá ke střelbě. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

22 2016
Tsagguns (Od našeho zpravodaje) - V sezoně není příliš šancí s ním pohovořit. Sedmadvacetiletý Jiří Fořt není vyhlášený střelec ani žádný řečník. Přesto si bez něj sestavu házenkářů Talentu M. A. T. Plzeň lze jen stěží představit. Je skálou, základním pilířem obrany mistrovského celku. A byl u všech tří titulů.

„Když si mě trenéři vytáhli do áčka, bylo mi hned jasné, že budu hlavně obranář. A tak to beru, jsem rád, že můžu být součástí takhle skvělého týmu,“ líčil Fořt na soustředění v rakouském Tschagguns, kde trojnásobní mistři nabírají kondici na další sezonu.

Ale obranářem nebyl vždycky. Jenže defenzivní předpoklady jako by v něm dřímaly od malička. Jako žáček totiž začínal dokonce v brance, teprve časem se posunul do pole. Většinou hrál na pravé spojce, obranu i útok.

„Teprve když jsem naskočil z béčka do prvního týmu, kde bylo v té době dost leváků, tak jsem místo nich začal chodit do obrany,“ připomněl Fořt v Alpách.

První větší šanci mu dal současný kouč Martin Šetlík. A právě od něho načerpal i dost rad. „Tvrdí, že dobrá obrana je základ. Ještě nedávno byl navíc asistentem Jirka Hynek, další vyhlášený obranář, takže jsme posbírali řadu cenných zkušeností,“ popisoval Fořt.

Defenzivní úkoly piluje i na tréninku. „Když nacvičujeme signály, tak jsem vždycky v obranné sestavě. Jinak tam nic speciálního není,“ naznačila plzeňská spojka.

A co by se muselo stát, aby ho trenéři na hřiště poslali i v útočné fázi? „Asi hodně zraněných, jinak nevím,“ rozesmál se defenzivní štít, který je odchovancem Talentu.

Radost ze slastného pocitu vstřelené branky u něj nahrazuje spolehlivost v obraně. „Každý dobrý blok nebo zastavení akce potěší,“ vyprávěl. A i na ten vstřelený gól občas dojde. „Rád se snažím vypíchnout soupeři přihrávku. Horší je, když se mi to nepovede a propadnu v obraně.“

Radost má i z gólů spoluhráčů. „Když se daří týmu, je to paráda,“ doplnil s úsměvem na rtech.

Koneckonců, dobrá nálada ho provází i celé soustředění v Rakousku, i když tady dostávají hráči pořádně zabrat a také on si sáhl občas na dno sil. „Vím, že na tom fyzicky nejsem nějak extra dobře, takže mě kluci popichují. Beru to úsměvem a trošku s rezervou,“ říkal včera dopoledne, kdy už si mohl oddechnout. Tvrdá dřina v údolí Montafon se už blíží k závěru.

Ve čtvrtek trenérům lehce zkomplikoval plány dopolední déšť, i tak stihli hráči ranní výběh ze vsi k penzionu a odpoledne pěší túru do hor.

A síly jim určitě zbyly i na dnešní závěrečný fotbálek. Ten přinese tradičně vypjatou atmosféru „táborů“ Staří – Mladí. Po obědě už zamíří celá karavana zpátky do Plzně.Najdete na iDNES.czmobilní verze