Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Slyšel jsem, jak o sebe polámané kosti drhnou, vyprávěl Kulhavý o pádu

Jaroslav Kulhavý na testovací trati v Brazílii. | foto: Twitter Jaroslava Kulhavého

11 2016
Čtyři roky čekal, až bude moct své zlato z olympijských her v Londýně obhajovat. Čtyři roky se na to připravoval. Jenže v neděli přišla velká komplikace. V závodě Sunshine Cupu na Kypru si Jaroslav Kulhavý nepříjemně zlomil ruku. V úterý absolvoval v pražském Motole operaci. Doba rekonvalescence? Asi dva měsíce. „Doufám, že hojení bude probíhat co nejrychleji a příprava bude pokračovat,“ přeje si jednatřicetiletý biker.

Jak se cítíte po operaci?
Už relativně dobře. Ve středu po operaci a anestezii to bylo horší, dnešek už je mnohem lepší. De facto ruka je v pohodě. Sice trochu pobolívá, ale nic, co by se nedalo vydržet.

Máte zatím nějakou provizorní dlahu?
Přesně tak, mám to jenom zavázané a na tom pevnou ortézu.

Na jak dlouho?
Za 14 dnů jdu na vyndání stehů a pak bych měl dostat speciální uzpůsobenou sádru. Až budu začínat s kolem nebo trenažérem, tak abych mohl držet řídítka a nemuselo se to předělávat.

Fotogalerie

Vraťme se k tomu nedělnímu pádu. Co se přesně stalo?
Taková klasická blbost. Na kamenu se mi dostal řetěz mimo kazetu, takže jsem musel zastavit a celé to složitě rozmotat. Na řetězu byla i nějaká oka, takže mi to trvalo asi minutu a půl. Podařilo se mi ho nahodit zpátky, ale už byl porušený. Takže hned během prvního šlápnutí se mi zasekl a jak jsem do toho šlápnul, tak mě ten pohyb zastavil a šel jsem přes řídítka.

Prý jste spadnul na nějakou skalku?
Ono to bylo zrovna ve sjezdu na vrcholku skalky, takže jsem spadl dolů mezi kameny a bylo hotovo. Už si ani nevybavím, jak jsem spadnul, jen jak jsem tam pak stál a bolela mě ruka. Hýbal jsem se zápěstím a slyšel, jak ty polámané kosti o sebe drhnou. Bylo to jak rozbitá flaška se střepy. První minuty jsem si myslel, že budu pokračovat, ale po třech minutách už ruka nešla používat. Jenom jsem dojel do cíle a pak nemocnice – rentgen – sádra.

Co se vám odehrávalo v hlavě po tom pádu?
Věděl jsem, že je zle, že je to rozlámané a že si to určitě vyžádá nějaký čas. Je to pro mě samozřejmě nepříjemné, zvlášť v téhle sezoně, na kterou jsem se čtyři roky připravoval. Prosinec, leden i únor byl hodně náročný a kvalitní. A teď jsem věděl, že mě čeká práce skoro od začátku. Z psychického hlediska je to hodně nepříjemné, protože mám každý rok vysoké ambice. Těch zranění už jsem taky měl dost a ty návraty jsou vždycky náročné.

Jaroslav Kulhavý utrpěl na Kypru zlomeninu ruky.

Jaroslav Kulhavý a jeho zlomená ruka

Byla operace nutná?
Původně jsme mysleli, že nebude třeba. Ale nakonec to bylo jediné řešení, protože by hrozily i trvalé následky. Takže nevyhnutelný zákrok.

Proběhla v pořádku?
Proběhla. Operoval mě specialista doktor Veigl a trvalo to asi tři hodiny, takže docela dlouho. Ale myslím, že dopadla perfektně. I ten rozdíl, jak jsem se cítil včera a dneska je dobrý. Doufám, že se to nebude zhoršovat a doufám, že hojení bude probíhat co nejrychleji, ať se co nejdřív dostanu zpátky do tréninku a můžu pokračovat v přípravě.

Už víte předběžně, jak dlouho bude rekonvalescence trvat?
Asi několik týdnů. Optimálně něco přes měsíc. Otázkou je, kdy se dostanu ven a do terénu, protože těch úrovní, které budu plnit, je hodně.

Začnete asi trenažérem ne?
Ano, to je pro mě nejdůležitější věc – zapojit nohy, protočit je. Následovat bude silnice, kdy začnu kvalitní trénink, kterým bych se měl vrátit tam, kde jsem byl. A pak ještě zbývá dohnat techniku a začít závodit. Jestli to bude o týden nebo o tři dýl, na tom nesejde. Potřebuju se dostat do formy, kdy zase budu vyhrávat světové závody. A to nejde urychlit.

Nebojíte se těch otřesů na horských kolech, které jsou mnohdy extrémní?
Asi to bude bolet, ale jakmile kost sroste, bude pevná. Mám ji i sešroubovanou s nějakou destičkou. Asi by nebylo fajn, kdybych na ruku hned ze začátku spadnul, ale i podle toho se budou odvíjet tréninky. S tím vším se bude muset počítat.

Jaroslav Kulhavý, vítěz závodu SP v Novém Městě na Moravě, projíždí cílem s...
ŠAMPIONI. Biker Jaroslav Kulhavý (vpravo) vyhrál etapový závod dvojic Cape Epic...

LOŇSKÉ TRIUMFY. Nejprve s Christopherem Sauserem ovládli slavný Cape Epic, pak Kulhavý slavil ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě.

Jste hlavní tváří světového šampionátu v Novém Městě na Moravě, který se koná začátkem července. Je reálné, abyste už tam byl v perfektní kondici?
Těžko říct, je to za necelé čtyři měsíce. Na papíře to vypadá dobře, ale uvidíme, protože můžu třeba onemocnět. Ale když bude rekonvalescence probíhat perfektně, sednou mi všechny týdny tréninku a přípravné závody, tak to může vyjít. Ale nerad bych to teď odhadoval, za tři týdny budu chytřejší.

Do karambolu probíhala příprava v pořádku?
Byla lepší než loni, kdy mi začátek sezony vyšel perfektně i přesto, že jsem bojoval s astmatem. Pak jsme zkoušeli tréninkové modely s nadmořskou výškou, které úplně nevyšly, takže závěr sezony nebyl úplně ideální. Ale museli jsme to zkusit před olympiádou, abychom to letos nedělali poprvé. Sezona byla i tak perfektní – ať už výhra na Cape Epic nebo ve Světovém poháru, kde jsem byl i do tří celkově. No a letos jsem mel testy ještě o měsíc posunuté – výsledky, které jsem měl loni v dubnu, na těch jsem byl před třemi týdny. Vypadalo to dobře, ale to nic neznamená.

„Jestli to bude o týden nebo o tři dýl, na tom nesejde. Potřebuju se dostat do formy, kdy zase budu vyhrávat světové závody. A to nejde urychlit.“

První závod Světového poháru v Austrálii tak nejspíš vynecháte...
Uvidíme, ale asi ho budu muset zrušit. Nevím, jestli by mělo cenu cestovat do Austrálie, možná kvůli bodům a pozici na startu. S tím druhým v Albstadtu bych ale rád počítal. I když třeba nepojedu o nejlepší výsledek, budu v kontaktu s dalšími závodníky.

Před olympiádou v Londýně jste taky měl v sezoně menší zdravotní problémy, byly tam i defekty, úplně se nedařilo a pak jste ji vyhrál. Nemůže to být podobné?
Určitě to může být podobné v tom stylu, kde jsem se pár týdnů před olympiádou nacházel psychicky. Tehdy jsem si naplánoval hodně náročnou přípravu a když jsem pak počítal, že by mi nějaké závody před olympiádou měly vyjít, tak mi nevyšly. Dva týdny nervozity tam byly, ale naštěstí jsem si pak odpočal a dostal se tam, kde jsem na den D měl být. Pro někoho to možná vypadalo jako zázrak, ale my to tak plánovali. Doufám, že to může být podobné i teď.

Pozdní start do sezony může být i ku prospěchu – budete čerstvější.
I tuhle pozitivní stránku to má, možná bude člověk hladovější a ne pod takovým tlakem. Ale momentálně to pro mě je spíš naopak. Bral jsem tuhle sezonu jako takovou výzvu, že bych se vrátil na úroveň, na které jsem byl. Chtěl jsem být připravený od začátku a zkusit jet všechny závody na vysoké úrovni. Dřív se mi to kvůli zraněním a dalším věcem nedařilo. Vždycky jsem vyhrál nějaký velký závod, ale nebyla to taková ta super sezona jako v roce 2011. A vypadá to, že mi ani letos není přáno.

Viktor Zapletal - trenér

„Ruka byla zlomená poměrně dost a na několik částí. Pro nás cyklisty to ale není tak hrozné, jako kdyby to byla noha. Jára může relativně brzo znovu sedět na kole, teoreticky v řádech dnů. Navíc je to ruka, kterou neřadí, což je taky dobré. Nakonec by to nemuselo být tak hrozné.“

„Všeobecné lékařské prognózy na rekonvalescenci u tohoto typu zranění jsou dva měsíce. Sportovci mají poměrně dobrou regenerační schopnost, navíc se to dá urychlit celou řadou lékařských technik a preparátů. Tohle všechno Jára podstoupí. Myslím, že druhý závod Světového poháru by měl absolvovat bez zásadnějšího omezení.“Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze