Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Olympijský vítěz Kulhavý: Letos to docela flákám, problémů je hodně

Jaroslav Kulhavý | foto: Petr Lemberk, MAFRA

5 2014
Dostál svého příjmení, leč by si přál být v úplně jiné roli. Biker Jaroslav Kulhavý měl na domácích Ústeckých schodech obhajovat prvenství z loňského premiérového ročníku. Na trať šitou na míru plnou záludných překážek však nevyrazil, jelikož se pouhé dva dny před startem v Ústí zranil. V parku Kociánka se tak chopil mikrofonu.

A po závěrečném ocenění nejlepší pětice v hlavní kategorii Elite přišel devětadvacetiletý olympijský vítěz z Londýna kulhavým krokem alespoň na autogramiádu. Když tedy nemohl potěšit výkonem, tak dětské cyklistické naděje rozradostnil svým podpisem.

Jak se vám líbil závod z pozice diváka?
Myslím, že byl pěkný a lidi si ho užili. Možná jsme trochu mohli zapracovat na lepší atmosféře, protože moc lidí vyloženě nefandilo. Možná se báli, že nikdo nezačal, ale jinak závod hodnotím pozitivně. Podívaná to byla zajímavá, a kdo sledoval pasáž se schody, tak tam bylo určitě na co koukat.

Pro vytvoření lepší kulisy jste patrně divákům na trati chyběl...
Možná ano, ale těžko říct. Většina lidí závodníky patrně tolik neznala. Je to něco jiného, než kdyby tu jeli jen domácí, kterých nebylo tolik. Na tom bychom chtěli do příštích let zapracovat.

Na čele závodu se prakticky po celý jeho průběh střídala dvojice Pavel Boudný - Michal Kaněra. Kterému z nich jste vítězství více přál?
Favoritem byl určitě Pavel, což nakonec potvrdil a jel výborný závod. Další místa byla otevřená, a to se také ukázalo. Nepochybně se na pořadí podepsaly starty, které jsou prakticky každý víkend a únava tak hrála svoji roli.

Jste patronem projektu Hledá se vítěz, který má za cíl hledat nové talenty. Letos se koná jeho druhý ročník. Splnil loňský premiérový vaše očekávání?
Seriál jde podle mého pořád nahoru. Co mě informoval hlavní organizátor Honza Hlásecký, který se v tom pohybuje, tak dětí je čím dál více, což je super. Závod Elite je jen taková přidaná hodnota, aby děti měly motivaci, ale jinak jde hlavně o ně. Chtěli jsme, aby začaly jezdit na kole a aby si třeba vybraly tento sport i do budoucna.

"Sezonu budu hodnotit podle největších závodů, které teprve přijdou."

Biker Jan Kulhavý

Stíháte sledovat průběh seriálu a všechnu práci okolo?
Je pravda, že oproti loňsku na tyhle věci nemám čas, ale naštěstí se nám třeba záležitosti okolo trati povedlo vyřešit už loni. Letos to docela flákám, protože problémů, ať již zdravotních či závodních, je teď hodně. Ale doufám, že se vše zase uklidní, budu zdravotně v pohodě a bude více času něco nového vymyslet.

V průběhu roku jste založil vlastní klub zaměřený na výchovu talentů. Už se rodí váš nástupce?
Zatím to je v začátcích a kluci se teprve rozjíždějí, takže je čeká dlouhá cesta. Ale v tom seriálu potenciál je. Dětí byla spousta, takže šance, že se najde nástupce, tady je.

Ještě před tím nešťastným nedělním pádem na světovém poháru v Německu jste měl v Novém Městě na Moravě technické problémy. Podařily se vám trable odstranit?
Z technické stránky se to zlepšilo. Na kole proběhly nějaké úpravy, ale nejednalo se o nic podstatného. Spíše mě v Německu opět neopustila smůla a postihl mě pád. Problémům se člověk samozřejmě nevyhne, ale tohle už je extrém. Trvá to už dva tři závody za sebou, což není normální. Teď půjde o to dostat se zpátky do pohody a aby se mi dařilo.

Nejvíce pád odneslo koleno. Jaký je jeho stav?
Zkoušel jsem v úterý ještě sednout na kolo, ale nebylo to skoro možné. Pořád mám ještě odražené stehno. U kolene se naštěstí nepotvrdilo, že bych si obnovil zlomeninu čéšky. Musím říci, že se mi ulevilo, protože stát dalších šest týdnů by bylo hrozné. Doufám, že během pár dní se vrátím do plného tréninku.

Berete letošní světový pohár tak trochu za "zabalený"?
Přesně tak. Celkové pořadí už jde mimo mě, což šlo již de facto po té zlomenině, kdy jsem nebyl schopný první dva závody absolvovat ve formě, ve které bych chtěl. První závod jsem nejel vůbec. Ve druhém byl desátý a následně vypadl v Novém Městě. Před námi je jsou ještě tři závody a hlavně mistrovství světa, na které se chci připravit a spravit si tam chuť. Svěťák prostě zkusím až zase příští rok.

Před olympijskými hrami se s vámi také příliš nepočítalo a jak jste výtečně dopadl...
Sezona se bude hodnotit podle největších závodů, které jsou teprve na programu. Začátek si můžu škrtnout jako nepovedený, ale když se vydaří stěžejní závody, tak to bude super a sezona se bude hodnotit úplně jinak. Teď jsem sice nervózní, ale doufám, že se zbytek povede.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze