Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jaroš míří na K2 a je v klidu. Lendl taky dobýval Wimbledon roky, říká

Radek Jaroš | foto: Jaroslav Hubený

26 2014
Když se vrátil ze své poslední expedice na Annapurnu, když vyřešil problémy s omrzlými prsty na levé noze a když přišla řeč na poslední osmitisícovku, co Radku Jarošovi zbývá do zkompletování Koruny Himálaje, sbírky všech 14 nejvyšších vrcholů světa, pronesl: "K2 je jako baba. Když do ní dlouho hučíš, nakonec podlehne." Český horolezec vyrazí na svůj pátý pokus dobýt druhý nejvyšší vrchol světa ve výšce 8611 metrů. "Nervózní nejsem, těším se a jsem zvědavý," říká.

První signály však nebyly nejpozitivnější, Jaroš se totiž z aklimatizace z peruánského Huascaránu vrátil s nesplněným plánem. Chtěl vylézt až na vrchol do výšky 6768 metrů, tam strávit dvě noci a navyknout tak organismus na mráz i řídký vzduch.

Jenže... "Nebyl to veselý výlet, aklimatizace neproběhla, jak jsem chtěli," zalitoval 50letý horolezec. "Nejvyšší místo bylo 6300 metrů. Bohužel změny v atmosféře znamenají, že z Huascaránu se stává nebezpečná a velice nepřístupná hora. A v místech, kde byly ledovce, jsou teď kamenné stěny."

Bude to podobné i na K2?
Možná někde níž. Ale tam jde spíš o počasí, tím je ta hora nejzrádnější. Vrcholových dnů poskytuje velmi málo, fouká tam a ve výšce kolem sedmi osmi kilometrů se drží mrak, zatímco sedm kilometrů daleko na Broad Peaku jsou krásné dny. Když začne foukat ze severu a je vlhkost, hora si vytvoří mikroklima a je zavřená.

Řešíte detailní předpověď?
Tu máme domluvenou dokonce ze dvou zdrojů. Jsme domluvení s Alenou Zárybnickou a druhá bude od jednoho rakouského meteorologa. Už je sice v důchodu, ale má s K2 velké zkušenosti a uvolil se, že i když už není v procesu, že to pro nás udělá.

Jste na tu horu naštvaný? Že vás k sobě ještě nepustila.
Asi ne, nenaděláte nic. Ale to víte, že bych ji radši vylezl napoprvé a teď už jezdil někam do Patagonie, do tepla. Čtyřikrát jsem do toho šel s tím, že to vyjde. Byl bych rád, abychom tam nakonec stáli.

Nikdo vám nechce nic špatného přát, ale co kdyby ani tentokrát...
Těžko by další pokus přišel následující rok. Ale hele - Lendl byl taky na Wimbledonu patnáctkrát a taky nikdy nevyhrál. A jezdil tam furt dál. Doufám, že připraven jsem dobře, i když ty dva roky, co jsem měl pauzu kvůli zranění, udělaly svoje.

Jak jsou na tom omrzlé a operované nohy teď?
V pohodě, žádné odřeniny, puchýře se v Peru neozývaly. Ve tvrdých botách je to poměrně dobré, ale když je větší zima, jsou citlivější. Ale na to si musím zvyknout. Měl jsem jen problémy s levým lýtkem, musel jsem je masírovat a mazat voltarenem.

Často přemýšlíte o tom, že K2 je ta poslední?
To neřeším, spíš mi to lidi připomínají. Samozřejmě se těším, ale nemám z toho trauma, že bych byl pod tlakem, jako je Neymar v Brazílii.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze