Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ať nepřijde bouřka! Naše tyče přitahují blesky, smál se Kudlička

Jan Kudlička | foto: ČTK

5 2014
Tyčkař Jan Kudlička v neděli na atletickém mistrovství republiky v Ostravě útočil na český rekord a sledoval, jak se zatahuje obloha a v dáli bouří. Přál si, aby bouřka nepřišla. „Ty naše karbonové tyče prý přitahují blesky,“ usmál se odchovanec Sokola Opava po závodě.

Ten vyhrál výkonem 572 centimetrů. Marně se pokoušel o český rekord 582 centimetrů.

Vážně jste se obával bouřky kvůli těm tyčím?
Ale ne, už jsem skákal hodněkrát v dešti, ale u těch karbonových píšou, že nedoporučují skákat na nich v bouřce. Nevím však, jestli byl ve světě nějaký případ, že by blesk do té tyče praštil. Spíše jsem rád, že počasí nakonec vyšlo, i když vítr nebyl ideální. V rámci přípravy na Curych to šlo. I tam bude velký stadion. Člověk nemůže čekat ideální podmínky. Jako generálka před Curychem byl ostravský závod ideální.

Tyčkařský sektor na Městském stadionu v Ostravě jste si zkusil už při Tretře, ale to ho kryla mobilní tribuna. Teď tam vzhledem ke stavbě nového severního ochozu byla jen pláň s bagrem. Bylo to jiné?
Sektor je pořád stejný. Ale problém to trochu je v tom, že necítíte kontakt s diváky. Ale když jsem se pokoušel o těch 582, tak lidi byli slyšet a to jsem rád.

Co vám k rekordnímu pokusu chybělo?
Na druhý pokus jsem si měl vzít tvrdší tyč, chybělo mi pět centimetrů, o které mohly být stojany dále, což už ale pravidla nedovolují. Na třetí pokus jsem si vzal správnou tyč, ale bohužel – jak se blížila bouřka – foukal nárazový vítr a strašně se točil. Fouklo mi do tyče, a skočit by bylo nebezpečné, takže jsem doskočiště proběhl.

Český rekord se pokoušíte překonat druhým rokem. Co se vám honí hlavou, když se vám to pořád nedaří?
Už to skoč, vole... (smích). Ale v Ostravě jsem od toho moc nečekal, protože ty podmínky nebyly nejlepší. Nijak jsem formu neladil na ten závod a nakonec z toho byl můj nejlepší letošní výkon a ještě jsem dal tři skoky úplně na jistotu. Nebylo to žádné trápení. Přitom jsem se necítil úplně nejlépe. A bylo to super. Už se těším na další závody.

Ty máte kde?
Ty budou už přímo v Curychu. Do evropského šampionátu už nikde závodit nebudu.

Takže výkony z Ostravy jsou pro vás příslibem?
Doufám v to. Samozřejmě, kdybych na tom byl na domácím mistrovství špatně a skočil pět šedesát sedmdesát a trápil se, odjížděl bych do Curychu v blbém rozpoložení. Ale šlo mi to hladce, a tak doufám, že stejné to bude i na Evropě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze